Druhá mateřská a druhá řádná dovolená

Dobrý den,

žena nastoupila v 10/2014 na mateřskou s prvním dítětem, následně dle pravidel čerpala řádnou dovolenou (zbytek z roku 2014 i za rok 2015, mateřskou brala více než 3 měsíce v roce 2015) a následně rodičovskou dovolenou plánovanou na 3 roky. Pracovní poměr má na dobu neurčitou a stále trvá. Nyní v 11/2016 jí končí druhá mateřská dovolená po druhém dítěti a zaměstnavatel tvrdí, že na čerpání řádné dovolené již nemá nárok. Je to skutečně tak?

My se domníváme, že druhá mateřská dovolená zakládá nárok na dovolenou za kalendářní rok (je to jako nemocenská) a tudíž by nárok na dovolenou mít měla. Jelikož mateřská jí končí tuším 8. 11., plánujeme doručit zaměstnavateli do této doby alespoň oficiální žádost o čerpání dovolené, i když tvrdí, že na ni nemá nárok.

Dotaz poslal/a: Tomáš H., 02.11.2016 09:48
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.11.2016 04:05 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vašem dotazu trochu „mícháte“ pojmy a zaměňujete mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou, což jsou dvě odlišné věci.

Mateřská dovolená – v souvislosti s porodem a po porodu. Začíná zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem, a souvisí s čerpáním nemocenské dávky PPM (peněžitá pomoc v mateřství). Délka mateřské dovolené je závislá na počtu narozených dětí. Při jednom dítěti je to 28 týdnů.

Rodičovská dovolená – následuje zpravidla po ukončení mateřské dovolené, zaměstnavatel má povinnost poskytovat jí až do 3 let věku dítěte a je zpravidla spojena s čerpáním rodičovského příspěvku.

Píšete, že dané ženě 8/11 končí „mateřská dovolená“, ale mám za to, že jí končí rodičovská dovolená.

Pointa je v tom, že zatímco že mateřská dovolená se pro účely výpočtu dovolené považuje za výkon práce a rodičovská dovolená se za tuto dobu považuje jen po dobu, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

Dle § 223 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, platí, že nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď