Druhá mateřská a druhá řádná dovolená

Dobrý den,

žena nastoupila v 10/2014 na mateřskou s prvním dítětem, následně dle pravidel čerpala řádnou dovolenou (zbytek z roku 2014 i za rok 2015, mateřskou brala více než 3 měsíce v roce 2015) a následně rodičovskou dovolenou plánovanou na 3 roky. Pracovní poměr má na dobu neurčitou a stále trvá. Nyní v 11/2016 jí končí druhá mateřská dovolená po druhém dítěti a zaměstnavatel tvrdí, že na čerpání řádné dovolené již nemá nárok. Je to skutečně tak?

My se domníváme, že druhá mateřská dovolená zakládá nárok na dovolenou za kalendářní rok (je to jako nemocenská) a tudíž by nárok na dovolenou mít měla. Jelikož mateřská jí končí tuším 8. 11., plánujeme doručit zaměstnavateli do této doby alespoň oficiální žádost o čerpání dovolené, i když tvrdí, že na ni nemá nárok.

Dotaz poslal/a: Tomáš H., 02.11.2016 09:48
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.11.2016 04:05 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vašem dotazu trochu „mícháte“ pojmy a zaměňujete mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou, což jsou dvě odlišné věci.

Mateřská dovolená – v souvislosti s porodem a po porodu. Začíná zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem, a souvisí s čerpáním nemocenské dávky PPM (peněžitá pomoc v mateřství). Délka mateřské dovolené je závislá na počtu narozených dětí. Při jednom dítěti je to 28 týdnů.

Rodičovská dovolená – následuje zpravidla po ukončení mateřské dovolené, zaměstnavatel má povinnost poskytovat jí až do 3 let věku dítěte a je zpravidla spojena s čerpáním rodičovského příspěvku.

Píšete, že dané ženě 8/11 končí „mateřská dovolená“, ale mám za to, že jí končí rodičovská dovolená.

Pointa je v tom, že zatímco že mateřská dovolená se pro účely výpočtu dovolené považuje za výkon práce a rodičovská dovolená se za tuto dobu považuje jen po dobu, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

Dle § 223 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, platí, že nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď