Druhá mateřská a druhá řádná dovolená

Dobrý den,

žena nastoupila v 10/2014 na mateřskou s prvním dítětem, následně dle pravidel čerpala řádnou dovolenou (zbytek z roku 2014 i za rok 2015, mateřskou brala více než 3 měsíce v roce 2015) a následně rodičovskou dovolenou plánovanou na 3 roky. Pracovní poměr má na dobu neurčitou a stále trvá. Nyní v 11/2016 jí končí druhá mateřská dovolená po druhém dítěti a zaměstnavatel tvrdí, že na čerpání řádné dovolené již nemá nárok. Je to skutečně tak?

My se domníváme, že druhá mateřská dovolená zakládá nárok na dovolenou za kalendářní rok (je to jako nemocenská) a tudíž by nárok na dovolenou mít měla. Jelikož mateřská jí končí tuším 8. 11., plánujeme doručit zaměstnavateli do této doby alespoň oficiální žádost o čerpání dovolené, i když tvrdí, že na ni nemá nárok.

Dotaz poslal/a: Tomáš H., 02.11.2016 09:48
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.11.2016 04:05 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vašem dotazu trochu „mícháte“ pojmy a zaměňujete mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou, což jsou dvě odlišné věci.

Mateřská dovolená – v souvislosti s porodem a po porodu. Začíná zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem, a souvisí s čerpáním nemocenské dávky PPM (peněžitá pomoc v mateřství). Délka mateřské dovolené je závislá na počtu narozených dětí. Při jednom dítěti je to 28 týdnů.

Rodičovská dovolená – následuje zpravidla po ukončení mateřské dovolené, zaměstnavatel má povinnost poskytovat jí až do 3 let věku dítěte a je zpravidla spojena s čerpáním rodičovského příspěvku.

Píšete, že dané ženě 8/11 končí „mateřská dovolená“, ale mám za to, že jí končí rodičovská dovolená.

Pointa je v tom, že zatímco že mateřská dovolená se pro účely výpočtu dovolené považuje za výkon práce a rodičovská dovolená se za tuto dobu považuje jen po dobu, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

Dle § 223 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, platí, že nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď