Druhá mateřská a druhá řádná dovolená

Dobrý den,

žena nastoupila v 10/2014 na mateřskou s prvním dítětem, následně dle pravidel čerpala řádnou dovolenou (zbytek z roku 2014 i za rok 2015, mateřskou brala více než 3 měsíce v roce 2015) a následně rodičovskou dovolenou plánovanou na 3 roky. Pracovní poměr má na dobu neurčitou a stále trvá. Nyní v 11/2016 jí končí druhá mateřská dovolená po druhém dítěti a zaměstnavatel tvrdí, že na čerpání řádné dovolené již nemá nárok. Je to skutečně tak?

My se domníváme, že druhá mateřská dovolená zakládá nárok na dovolenou za kalendářní rok (je to jako nemocenská) a tudíž by nárok na dovolenou mít měla. Jelikož mateřská jí končí tuším 8. 11., plánujeme doručit zaměstnavateli do této doby alespoň oficiální žádost o čerpání dovolené, i když tvrdí, že na ni nemá nárok.

Dotaz poslal/a: Tomáš H., 02.11.2016 09:48
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.11.2016 04:05 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vašem dotazu trochu „mícháte“ pojmy a zaměňujete mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou, což jsou dvě odlišné věci.

Mateřská dovolená – v souvislosti s porodem a po porodu. Začíná zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem, a souvisí s čerpáním nemocenské dávky PPM (peněžitá pomoc v mateřství). Délka mateřské dovolené je závislá na počtu narozených dětí. Při jednom dítěti je to 28 týdnů.

Rodičovská dovolená – následuje zpravidla po ukončení mateřské dovolené, zaměstnavatel má povinnost poskytovat jí až do 3 let věku dítěte a je zpravidla spojena s čerpáním rodičovského příspěvku.

Píšete, že dané ženě 8/11 končí „mateřská dovolená“, ale mám za to, že jí končí rodičovská dovolená.

Pointa je v tom, že zatímco že mateřská dovolená se pro účely výpočtu dovolené považuje za výkon práce a rodičovská dovolená se za tuto dobu považuje jen po dobu, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

Dle § 223 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, platí, že nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď