Družstevní byt v panelovém bytě a pronájem

Dobrý den, tento dotaz jsem již posílal, ale neuvedl jsem, že syn by si vzal hypotéku na splácení. To už by nebyl nájemník, ale majitel bytu, který ho splácí bance.

Již více jak 10 let bydlím v panelovém bytě na základě nájemní smlouvy. Jsem důchodce a dostával jsem příspěvek na bydlení.

Před časem bylo založeno družstvo a já se stal družstevník, to proto, abych mohl převést tento byt na syna. Poté jsem přišel o tuto podporu.

Kdyby se tak stalo a převod by se uskutečnil, mohl by mi syn na základě nájemní smlouvy byt pronajímat a já bych mohl požádat o příspěvek na bydlení?

Děkuji za odpověď, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Dušan H., 07.12.2016 17:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2016 15:48 napsal/a:

Dobrý den,

Asi se ve vašich dotazech trochu ztrácím. Píšete na jednu stranu, že bylo založeno družstvo, čili předpokládám, že nyní se jedná o družstevní byt a z toho důvodu nyní nedostáváte příspěvek na bydlení.

Vy tento byt chcete převést na syna. Pokud tento převod proběhne, tak se ale předpokládám, bude stejně jednat o družstevní byt? Nebo se ono družstvo bude rušit a byty budou převáděny do osobního vlastnictví? Pokud ano, a byt by pak byl v osobním vlastnictví vašeho syna, pak by s vámi již mohl uzavřít nájemní smlouvu. A vy byste tedy mohl mít nárok na příspěvek na bydlení.

Pokud by ale i po onom „převodu“ na syna to byl stále družstevní byt, pak by nájemní smlouva nemohla být uzavřena.

Jde tedy o to, jestli na syna převádíte členství v družstvu, a tedy fakticky byt i nadále zůstane družstevní. Nebo o to, zda družstvo převádí byty do osobního vlastnictví a vy pak převedete na syna již jen byt v osobním vlastnictví.

To jestli syn má nebo nemá hypotéku je irelevantní. Hypotéku je možné mít i na družstevní byt. Jde o to, kdo bude faktický vlastník bytu. Jestli váš syn nebo družstvo. Od toho se pak odvíjí, jestli budete mít uzavřenu nájemní smlouva (pak může být nárok na příspěvek na bydlení) nebo jestli budete mít uzavřenu jen podnájemní smlouvu (pak na příspěvek na bydlení nárok mít nebudete).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď