Družstevní byt v panelovém bytě a pronájem

Dobrý den, tento dotaz jsem již posílal, ale neuvedl jsem, že syn by si vzal hypotéku na splácení. To už by nebyl nájemník, ale majitel bytu, který ho splácí bance.

Již více jak 10 let bydlím v panelovém bytě na základě nájemní smlouvy. Jsem důchodce a dostával jsem příspěvek na bydlení.

Před časem bylo založeno družstvo a já se stal družstevník, to proto, abych mohl převést tento byt na syna. Poté jsem přišel o tuto podporu.

Kdyby se tak stalo a převod by se uskutečnil, mohl by mi syn na základě nájemní smlouvy byt pronajímat a já bych mohl požádat o příspěvek na bydlení?

Děkuji za odpověď, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Dušan H., 07.12.2016 17:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2016 15:48 napsal/a:

Dobrý den,

Asi se ve vašich dotazech trochu ztrácím. Píšete na jednu stranu, že bylo založeno družstvo, čili předpokládám, že nyní se jedná o družstevní byt a z toho důvodu nyní nedostáváte příspěvek na bydlení.

Vy tento byt chcete převést na syna. Pokud tento převod proběhne, tak se ale předpokládám, bude stejně jednat o družstevní byt? Nebo se ono družstvo bude rušit a byty budou převáděny do osobního vlastnictví? Pokud ano, a byt by pak byl v osobním vlastnictví vašeho syna, pak by s vámi již mohl uzavřít nájemní smlouvu. A vy byste tedy mohl mít nárok na příspěvek na bydlení.

Pokud by ale i po onom „převodu“ na syna to byl stále družstevní byt, pak by nájemní smlouva nemohla být uzavřena.

Jde tedy o to, jestli na syna převádíte členství v družstvu, a tedy fakticky byt i nadále zůstane družstevní. Nebo o to, zda družstvo převádí byty do osobního vlastnictví a vy pak převedete na syna již jen byt v osobním vlastnictví.

To jestli syn má nebo nemá hypotéku je irelevantní. Hypotéku je možné mít i na družstevní byt. Jde o to, kdo bude faktický vlastník bytu. Jestli váš syn nebo družstvo. Od toho se pak odvíjí, jestli budete mít uzavřenu nájemní smlouva (pak může být nárok na příspěvek na bydlení) nebo jestli budete mít uzavřenu jen podnájemní smlouvu (pak na příspěvek na bydlení nárok mít nebudete).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď