Družstevní byt v panelovém bytě a pronájem

Dobrý den, tento dotaz jsem již posílal, ale neuvedl jsem, že syn by si vzal hypotéku na splácení. To už by nebyl nájemník, ale majitel bytu, který ho splácí bance.

Již více jak 10 let bydlím v panelovém bytě na základě nájemní smlouvy. Jsem důchodce a dostával jsem příspěvek na bydlení.

Před časem bylo založeno družstvo a já se stal družstevník, to proto, abych mohl převést tento byt na syna. Poté jsem přišel o tuto podporu.

Kdyby se tak stalo a převod by se uskutečnil, mohl by mi syn na základě nájemní smlouvy byt pronajímat a já bych mohl požádat o příspěvek na bydlení?

Děkuji za odpověď, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Dušan H., 07.12.2016 17:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2016 15:48 napsal/a:

Dobrý den,

Asi se ve vašich dotazech trochu ztrácím. Píšete na jednu stranu, že bylo založeno družstvo, čili předpokládám, že nyní se jedná o družstevní byt a z toho důvodu nyní nedostáváte příspěvek na bydlení.

Vy tento byt chcete převést na syna. Pokud tento převod proběhne, tak se ale předpokládám, bude stejně jednat o družstevní byt? Nebo se ono družstvo bude rušit a byty budou převáděny do osobního vlastnictví? Pokud ano, a byt by pak byl v osobním vlastnictví vašeho syna, pak by s vámi již mohl uzavřít nájemní smlouvu. A vy byste tedy mohl mít nárok na příspěvek na bydlení.

Pokud by ale i po onom „převodu“ na syna to byl stále družstevní byt, pak by nájemní smlouva nemohla být uzavřena.

Jde tedy o to, jestli na syna převádíte členství v družstvu, a tedy fakticky byt i nadále zůstane družstevní. Nebo o to, zda družstvo převádí byty do osobního vlastnictví a vy pak převedete na syna již jen byt v osobním vlastnictví.

To jestli syn má nebo nemá hypotéku je irelevantní. Hypotéku je možné mít i na družstevní byt. Jde o to, kdo bude faktický vlastník bytu. Jestli váš syn nebo družstvo. Od toho se pak odvíjí, jestli budete mít uzavřenu nájemní smlouva (pak může být nárok na příspěvek na bydlení) nebo jestli budete mít uzavřenu jen podnájemní smlouvu (pak na příspěvek na bydlení nárok mít nebudete).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď