Důchodové pojištění a rodičovská dovolená u DPP

Dobrý den,

5 let nejsem nikde zaměstnána. Během této doby jsem pracovala u různých zaměstnavatelů na základě DPP a také jsem byla na rodičovské dovolené postupně s 2 děti. Nyní jsem začala opět pracovat na DPP, mladšímu synovi je necelý rok a staršímu 4 roky.

Můj dotaz: Za těchto 5 let za mě stát neplatil důchodové pojištění, že?

Další dotaz: vzhledem k tomu, že přemýšlíme ještě o třetím dítěti, bylo by pravděpodobně výhodnější odcházet na mateřskou/rodičovskou z pracovního poměru podloženého pracovní smlouvou, protože by mi vznikl nárok na PPM a zároveň za mě stát odváděl zdravotní i sociální pojištění, je to tak?

Dotaz č. 3 Dá se důchodové pojištění doplatit zpětně a kde zjistit v jaké výši?

Dotaz 4. Jak dlouho je třeba být zaměstnaná, aby mi vznikl nárok na PPM a na vyplácení důchodového pojištění v rámci mateřské a rodičovské dovolené státem?

Děkuji za odpovědi.

Dotaz poslal/a: Lucie Vonková, 12.10.2015 19:46

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.10.2015 10:45 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokusím se Vám postupně odpovědět na Vaše dotazy.

Nejprve tedy k tomu jak je to s důchodovým pojištěním u rodičovské a při dohodě o provedení práce (DPP):

  • Při rodičovské dovolené (resp. během doby, kdy pobíráte rodičovský příspěvek) za Vás stát opravdu nehradí důchodové pojištění. Na druhou stranu, doba strávená na rodičovské se započítává do doby pro nárok na důchod. Tedy, pokud by v době, kdy budete žádat o důchod, byla podmínka např. 30 roků účasti na důchodovém pojištění, a vy jste strávila 4 roky na rodičovské, tak tyto čtyři roky se započítají do této doby – ovšem na výši důchodu nebudou mít vliv, ten by se počítat z oněch zbývajících 26 roků (zjednodušeně)
  • U DPP je pak, co se týká placení důchodového pojištění, rozhodující výše příjmu v daném měsíci. Pokud v kalendářním měsíci překročí součet příjmů na základě dohody o provedení práce částku 10.000 Kč, pak by za Vás zaměstnavatel měl odvést důchodové pojištění, pokud je celkový součet příjmů z DPP v daném kalendářním měsíci nižší, pak DP není placeno

Pokud budete mít třetí dítě pak je tam více věcí, které je nutné brát do úvahy:

  • Nárok na PPM budete mít, pokud v posledních 24 měsících před nástupem na mateřskou, máte alespoň 270 dní účast na nemocenském pojištění. Nemocenské pojištění typicky hradí zaměstnavatel při klasickém pracovním poměru, OSVČ si jej hradí dobrovolně, u DPP je opět rozhodující hranice příjmu 10.000 v měsíci. Pokud je v daném měsíci příjem výší, pak by za Vás měl zaměstnavatel odvést nemocenské pojištění
  • Do této doby se započítává i doba strávená na rodičovské – pokud byste například byla rok doma na rodičovské a následně pak rok nezaměstnaná, tak stále splňujete podmínku 270 dní (počítal by se ten tok na rodičovské)
  • Pozor ale na to že nestačí splnit podmínku 270 dní, ale současně v době podání žádosti o PPM musíte být zaměstnaná (resp. musíte být účastníkem nemocenského pojištění). Takže pokud by se jednalo o situaci zmíněnou výše, tedy že jste rok doma na rodičovské a pak rok nezaměstnaná, pak sice splňujete podmínku 270 dní, ale již ne podmínku aktivní účasti na nemocenském pojištění
  • I když nesplníte podmínky nároku na mateřskou (PPM), stále budete mít nárok na rodičovský příspěvek, tam vaše příjmy nebo to jestli jste vůbec pracovala, nehraje roli
  • Jediné kde má u rodičovského příspěvku vliv příjem (resp. opět se jedná o účast na nemocenském pojištění), je možnost volby délky RP. Zpravidla platí, že pokud nemáte nárok na mateřskou, dostáváte automaticky rodičovský příspěvek na 4 roky
  • Během pobírání RP za vás zdravotní pojištění hradí stát, sociální pojištění se neplatí

Obecně k tomuto dotazu – ano, vždy je mnohem výhodnější nastupovat na mateřskou ze zaměstnání – pokud je splněna podmínka potřebné doby.

Co se týká možnosti doplatit důchodové pojištění, je to možné pouze ve specifických případech. Existuje tzv. dobrovolné důchodové pojištění. To byste si například mohla hradit nyní, kdy pracujete jen na DPP a máte příjmy nižší než 10.000 Kč. Celé je to ale složitější. Doporučuji např. tyto informace na webu ČSSZ: http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2014/2014-06-10-doplatit-si-zpetne-dobu-duchodoveho-pojisteni-je-mozne-ovsem-jen-v-urcitem-rozsahu.htm, případně se obrátit přímo na Vaši pobočku okresní správy sociálního zabezpečení, kde Vám určitě poradí co je a co není možné.

Co se týká délky zaměstnání – viz výše. U mateřské je podmínkou doba 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění v předchozích dvou letech. U rodičovského příspěvku žádná taková podmínka není.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,