Evidence na ÚP a práce na dohodu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.

V květnu mi končí rodičovská dovolená, a půjdu na ÚP se zaevidovat.

Mám možnost pracovat na dohodu.

Mohu pracovat na dohodu o provedení práce, i když budu v evidenci na ÚP?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie R., 30.04.2018 14:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.05.2018 09:09 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste nyní nezaměstnaná (váš pracovní poměr skončil během rodičovské dovolené, nebo jste byla nezaměstnaná i před narozením dítěte), tak po skončení rodičovské máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud jste na rodičovské dovolené (váš pracovní poměr stále trvá a vy se neplánujete vracet do zaměstnání), tak pak se můžete se zaměstnavatelem dohodnout a ukončení pracovního poměru dohodou, nebo si „nechat“ dát od zaměstnavatele výpověď (pak máte nárok na výpovědní dobu 2 měsíce + odstupné za 3 měsíce, tj. na 5x výplatu).

Podpora po skončení rodičovské (pokud jste nyní nezaměstnaná), je poměrně nízká. Její výpočet se odvíjí od průměrné mzdy v ČR (v roce 2018 je to 28761 Kč), a vy máte nárok za první dva měsíce na 15% z této průměrné mzdy (tj. 4314 Kč), za druhé dva měsíce máte nárok na 12% (3451 Kč) a za zbytek doby (1 měsíc pokud je vám méně než 50 roků) už jen 11% (3164 Kč).

Pokud byste po skončení rodičovské alespoň nějakou dobu pracovala, nebo měla třeba jen zmíněnou výpovědní lhůtu 2 měsíce, pak by se výše podpory v nezaměstnanosti měla odvíjet od vašeho příjmu (výplaty).

Během doby, kdy by vám případně byla vyplácena podpora v nezaměstnanosti, ale nesmíte mít žádný příjem. Tedy ani práce na DPP (dohoda o provedení práce) ani na DPČ (dohoda o pracovní činnosti). A to bez ohledu na výši příjmu. I kdybyste si měla vydělat třeba jen 1000 Kč měsíčně, tak tím „automaticky“ přicházíte o nárok na podporu.

Během doby, kdy budete v evidenci Úřadu práce, můžete mít nějakou brigádu/přivýdělek až po skončení podpory v nezaměstnanosti.

V takovém případě můžete pracovat třeba na dohodu o provedení práce (DPP). Váš příjem ale nesmí být vyšší než 6100 Kč měsíčně (jedna polovina minimální mzdy, ta je pro rok 2018 ve výši 12 200 Kč). Zahájení takové práce (brigády) pak musíte nahlásit na ÚP nejpozději v den jejího zahájení. A na Úřadu práce po vás pak budou chtít každý měsíc dokládat, kolik jste si za aktuální měsíc vydělala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď