Evidence na úřadu práce, podpora a PPM

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká PPM.

Po dvou letech mi 31. 12. končí pracovní smlouva, termín porodu mám v polovině dubna. Na leden a únor 2017 se chci zaregistrovat na úřad práce s tím, že bych dostávala podporu v nezaměstnanosti, ale zároveň bych chodila do práce i nadále, ale pouze na dohodu o provedení práce (vydělala bych si však jen tolik, kolik je „povoleno“ současně při evidenci na ÚP, abych o podporu nepřišla).

Poradíte mi prosím, zdali bude mít tato dvouměsíční podpora v nezaměstnanosti vliv na výpočet PPM, nebo zda se PPM počítá z 12 kalendářních měsíců, kdy jsme byla řádně zaměstnaná? A jak je tomu prosím v případě, že bych namísto evidence na ÚP šla od poloviny prosince na neschopenku a pak přešla 8 týdnů před porodem na PPM?

Nechtěla bych si nějakým neuváženým krokem PPM snížit a nevím, co by bylo výhodnější. Ještě dodám, že výše podpory v nezaměstnanosti a výše nemocenské by byla v mém případě téměř stejná.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra, 04.12.2016 16:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.12.2016 16:41 napsal/a:

Dobrý den,

Na úvod bych vás upozornila, že není možné být v evidenci Úřadu práci a dostávat podporu v nezaměstnanosti a současně mít nějaký příjem z DPP nebo DPČ (nebo obecně jakýkoliv jiný příjem ze zaměstnání/podnikání). To se vzájemně vylučuje. Jakmile jste vedená na Úřadu práce, a v nějakém měsíci máte jakýkoliv příjem z DPP či DPČ, pak za tento měsíc nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Během doby, kdy jste evidovaná na úřadu práce, sice můžete vykonávat práci na DPP nebo DPČ, ale pouze v případě že již nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pak platí, že pokud se jedná o tzv. „nekolidující zaměstnání“ můžete si za měsíc vydělat maximálně 50% minimální mzdy. Tj. nyní v roce 2016 je to 4950 Kč, v roce 2017 to bude 5500 Kč. Pokud je příjem vyšší tak jste pak úplně vyřazena z evidence na ÚP.

Toto se ale opravdu týká pouze situací, kdy sice jste vedená v evidenci Úřadu práce, ale již vám skončil nárok na podporu (nebo jste na ni neměla nárok již od začátku, třeba kvůli nesplnění podmínky minimální „odpracované“ doby). Typicky tedy pokud si v době, kdy ještě máte nárok na podporu, nenajdete zaměstnání, tak po jejím skončení můžete být i nadále v evidenci UP (minimálně už jen proto, že pak za vás stát platí zdravotní pojištění), ale současně již můžete mít i nějaký příjem (byť v omezené výši).

Z hlediska výpočtu výše PPM by se podpora v nezaměstnanosti nepočítala za příjem. Naopak, pokud byste při práci na DPP měla v některém měsíci příjem vyšší než 10000 Kč, pak za vás zaměstnavatel odvádí mimo jiné i nemocenské pojištění a tento příjem by již mohl mít vliv na výši PPM. Podobně při práci na DPČ, pokud by byl sjednaný příjem vyšší než 2500 Kč.

Pokud byste „místo“ podpory v nezaměstnanosti chtěla dostávat nemocenské dávky, pak musí být pracovní neschopnost zahájena nejpozději do 7 dní od skončení zaměstnání (7 dní je ochranná lhůta po skončení posledního zaměstnání). Nemocenské dávky a jejich výše také nemá žádný vliv na výpočet výše PPM.

Navíc i během doby, kdy jste na nemocenské (v pracovní neschopnosti) můžete teoreticky vykonávat práci na DPP nebo DPČ, za předpokladu že to bude pro jiného zaměstnavatele, nebo pro stejného zaměstnavatele, ale na jinou pracovní smlouvu a jinou pracovní činnost. A také podobná „brigáda“ může být vykonávána jen v době, kdy budete mít povoleny vycházky, a vykonávaná práce nesmí nijak narušovat „léčebný“ režim stanovený lékařem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď