Exekuce na plat a současně zablokovaný účet v bance

Dobrý den, mám exekuci na plat a i přesto mi byl zablokovaný účet.

Chtěla bych se zeptat, zda je to v pravomoci exekutora.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Eva R., 15.11.2016 13:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.11.2016 03:01 napsal/a:

Dobrý den,

Rozhodnutí o postupu provedení exekuce a vymožení dlužné pohledávky je dle zákonů plně v kompetenci exekutora. On sám rozhoduje o tom, jakým způsobem bude vymáhat danou pohledávku.

Exekutor má v zásadě 3 možnosti. Je to nařízení exekuce na mzdu (exekuční srážky z platu), exekuce na bankovní účet (účty) a nakonec exekuce na majetek.

To, jestli bude exekutor vymáhat pohledávku pouze jedním způsobem, nebo jestli uplatní dva nebo všechny tři způsoby, je tedy pouze na jeho rozhodnutí. Platí pouze princip „přiměřenosti“. Není tedy možné pro dluh ve výši třeba jen 10 tisíc korun, zabavit majetek v ceně několika stovek tisíc korun (třeba exekuční zabavení nemovitosti).

Pokud je zahájena exekuce formou exekučních srážek ze mzdy, pak by vám měla zůstat určitá část platu. Tedy základní nezabavitelná částka a dále i část ze zbytku mzdy (podle toho jak máte vysokou mzdu, a jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku).

V případě exekuce na účet (kdy je jsou na bankovním účtu blokovány finanční prostředky až do výše pohledávky) platí, že máte nárok na jednorázový výběr z bankovního účtu ve výši dvojnásobku životního minima. Pokud máte na účtu zablokováno dostatečné množství peněz, banka vám tento výběr musí umožnit.

Ano máte pravdu, že současná exekuce na mzdu i na účet, poněkud popírá logiku zákona. Tedy to, že zákon na jedné straně určuje, kolik přesně peněz vám musí zůstat při provádění srážek ze mzdy. Ale současně vám už nezaručuje to, že tyto peníze skutečně dostanete, když vám exekutor zablokuje účet.

Je to určitá „mezera“ v zákonu, kterou pak exekutoři rádi využívají. Již několikrát probíhala diskuze, jak tomuto zabránit. Pokud vím, tak je snad navržena i nějaká novela zákona, která by to měla ošetřit, ale ta zatím určitě ještě nebyla schválena.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď

Zastavení exekuce a insolvence během epidemie 2020

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to během epidemie s exekucí a insolvencí? Vzhledem k tomu, že třeba mě osobně vypadly skoro všechny příjmy, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit. Nebude vláda rušit exekuce? Třeba alespoň na tři měsíce? Fakt by mě zajímalo, z čeho si jako myslí, že to teď budu platit. […]

Zobrazit odpověď