Exekuce na plat a současně zablokovaný účet v bance

Dobrý den, mám exekuci na plat a i přesto mi byl zablokovaný účet.

Chtěla bych se zeptat, zda je to v pravomoci exekutora.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Eva R., 15.11.2016 13:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.11.2016 03:01 napsal/a:

Dobrý den,

Rozhodnutí o postupu provedení exekuce a vymožení dlužné pohledávky je dle zákonů plně v kompetenci exekutora. On sám rozhoduje o tom, jakým způsobem bude vymáhat danou pohledávku.

Exekutor má v zásadě 3 možnosti. Je to nařízení exekuce na mzdu (exekuční srážky z platu), exekuce na bankovní účet (účty) a nakonec exekuce na majetek.

To, jestli bude exekutor vymáhat pohledávku pouze jedním způsobem, nebo jestli uplatní dva nebo všechny tři způsoby, je tedy pouze na jeho rozhodnutí. Platí pouze princip „přiměřenosti“. Není tedy možné pro dluh ve výši třeba jen 10 tisíc korun, zabavit majetek v ceně několika stovek tisíc korun (třeba exekuční zabavení nemovitosti).

Pokud je zahájena exekuce formou exekučních srážek ze mzdy, pak by vám měla zůstat určitá část platu. Tedy základní nezabavitelná částka a dále i část ze zbytku mzdy (podle toho jak máte vysokou mzdu, a jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku).

V případě exekuce na účet (kdy je jsou na bankovním účtu blokovány finanční prostředky až do výše pohledávky) platí, že máte nárok na jednorázový výběr z bankovního účtu ve výši dvojnásobku životního minima. Pokud máte na účtu zablokováno dostatečné množství peněz, banka vám tento výběr musí umožnit.

Ano máte pravdu, že současná exekuce na mzdu i na účet, poněkud popírá logiku zákona. Tedy to, že zákon na jedné straně určuje, kolik přesně peněz vám musí zůstat při provádění srážek ze mzdy. Ale současně vám už nezaručuje to, že tyto peníze skutečně dostanete, když vám exekutor zablokuje účet.

Je to určitá „mezera“ v zákonu, kterou pak exekutoři rádi využívají. Již několikrát probíhala diskuze, jak tomuto zabránit. Pokud vím, tak je snad navržena i nějaká novela zákona, která by to měla ošetřit, ale ta zatím určitě ještě nebyla schválena.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď