Exekuce na příspěvek na bydlení

Dobrý den, ocitla jsem se v exekuci.

Už mam zablokované účty na částku 120.000,-. Jsem na UP, ale budu pracovat na dohodu od 1. 1. 2017, s výdělkem cca 2000,- měsíčně.

Chtěla bych si zažádat o příspěvek na bydlení, vezme mi i tento příspěvek exekuce?

Bydlím s nezletilou dcerou v podnájmu, máme tam i trvalý pobyt. Na účet mi chodí 2000 Kč alimenty, nic víc tam nechodí. Ty si už asi strhává exekutor.

Plat mi bude zaměstnavatel dávat na ruku (těch cca 2000). Byt platím 5400,- a inkaso, které je na mě 1700,-.

Má cenu si o příspěvek zažádat, nebo mi to exekuce zabaví, když si to nechám posílat na složenku?

Moc vám děkuji za pomoc.

Dotaz poslal/a: Jarka G, 22.12.2016 08:57
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.12.2016 15:41 napsal/a:

Dobrý den,

Exekuce na příspěvek na bydlení, tedy přesněji exekuční srážky na tuto sociální dávku, není možná. Je sice pravda, že exekutor může zabavit i některé sociální dávky. Ale opravdu jenom některé. Exekutor může nařídit exekuční srážky třeba z rodičovského příspěvku.

Exekuce na příspěvek na bydlení možná není. To je dáno tím, že příspěvek na bydlení je „účelová“ sociální dávka. Je vyplácen na konkrétní účel (úhradu nákladu na bydlení), a tak by exekuční srážky, popíraly smysl této sociální dávky.

Také platí, že není nic jako „exekuce na složenku“. Pokud vám bude příspěvek na bydlení vyplácen formou poštovní poukázky, pak ho exekutor nemá jak zabavit (* pozn. viz dále).

Exekutor vám může zablokovat bankovní účet (jako se vám již stalo) nebo může nařídit exekuční srážky. Buď ze mzdy, nebo by se mohl obrátit i na Úřad práce. A nařídit exekuční srážky třeba na podporu v nezaměstnanosti nebo na sociální dávky, které podléhají exekuci. Ale i v takovém případě by vám zůstávala nezabavitelná částka podobně, jako u srážek ze mzdy.

V dotazu ale současně uvádíte, že bydlíte v podnájmu. To by mohl být problém. Příspěvek na bydlení je totiž poskytován pouze v případě, že se jedná o nájemní smlouvu (nebo byt v osobním vlastnictví, nebo družstevní byt). Na podnájem se příspěvek na bydlení nevztahuje.

(*) resp. je určitá teoretická možnost, jak může exekutor zabavit i peníze, které dostanete na složenku - pokud by vás navštívil exekutor v bytě a prováděl „zabavení“ majetku, tak má právo zabavit i peníze v hotovosti, které v bytě najde. Musí vám ponechat pouze částku 1000 Kč, zbytek si může odnést. Ale to je spíše výjimečný postup (exekutor vám jen těžko může kontrolovat obsah peněženky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce na účet:

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď

Nekomunikace exekutora – jak zjistit informace?

-

Dobrý den, Manželka zcela náhodou zjistila, že si exekutor zjišťoval informace o jejím bankovním účtu. Není si vědoma žádného dluhu natož exekuce. Na opakované dotazy, oč se jedná, exekutor nereaguje. Mohl bych se prosím zeptat jak postupovat a získat informaci oč se jedná? Děkuji

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď

Bankovní účet před rozhodnutím o úpadku

-

Dobrý den, prosím Vás, mohl bych si založit osobní bankovní účet na své jméno, při insolvenční řízení? Může ještě bankovní účet napadnout exekutor? Čekám na rozhodnutí před úpadkem, ještě nevím, kdy bude soud. Děkuji

Zobrazit odpověď