Exekuce na mateřskou a příjem z DPP

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jsem na MD, mám 7600 Kč a z toho mi exekutor nemohl nic strhávat.

Ale nyní jsem nastoupila na DPP, kde budu mít cca 8000Kč a mám obavy, aby mi exekutor nemohl zabavit veškerý příjem z DPP, když mám ještě rok příjem z MD.

Mám pohledávky nepřednostní a 1 dítě.

Děkuji velmi za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lucie N., 05.05.2017 13:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.05.2017 17:55 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro upřesnění, podle udávané částky 7600 Kč, se domnívám, že nyní nejste na „mateřské dovolené“ (MD), ale že se jedná o rodičovský příspěvek. Ale to v zásadě nic nemění.

V případě, že je proti vám vedena exekuce, pak platí, že by vám měla vždy zůstávat určitá část platu (resp. jiného příjmu). V případě nepřednostní pohledávky, pokud současně máte vyživovací povinnost na jedno dítě, tak by při celkovém příjmu 15600 Kč, nezabavitelná část příjmu byla 12 965 Kč a exekutor by si pak mohl zbavit částku 2635 Kč.

Konkrétně se jedná o to, že za vás se započítává základní nezabavitelná částka ve výši 6154,67 Kč. Za vyživované dítě se pak nezabavitelné minimum navyšuje o 1538,75 Kč. Zbytek mzdy se pak dělí na třetiny, přičemž v případě nepřednostní pohledávky jdou první dvě třetiny vám a zbylá třetina pak exekutorovi.

V případě souběhu více zaměstnání, ve vašem případě tedy souběh více druhů příjmů, kdy byste měla příjem ze zaměstnání od zaměstnavatele a současně příjem od Úřadu práce v podobě rodičovského příspěvku, by to mělo být tak že exekutor (popř. soud), rozhodne o tom, jaká část příjmu se u zaměstnavatele nebo u Úřadu práce zabaví. Takže zabavitelná část příjmu by se pak poměrně rozdělila mezi oba druhy příjmu nebo by se srážka prováděla jen u jednoho příjmu.

Určitě to tedy není tak, že by vám exekutor mohl zabavit celý příjem, který budete mít na základě práce na DPP.

V případě, že by se i přesto exekutor pokusil zabavit větší část příjmu, než na jakou má ze zákona nárok, pak je možné obrátit se na soud, který by pak rozhodl, jak a v jaké výši mají být prováděny srážky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď