Exekuce na jiný účet

Dobrý večer, mám dotaz.

Když mi bude na můj bankovní účet chodit výplata někoho, kdo je zadlužený, můžou na to přijít exekutoři? Budu mít z toho problém?

Dotaz poslal/a: Kamila Š., 20.09.2016 18:56
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.09.2016 02:57 napsal/a:

Dobrý den,

Velmi zjednodušeně se dá říci, že exekutor nemá příliš možností jak zjistit, kam chodí výplata někoho, kdo je zadlužený.

Exekutor se může obrátit na jednotlivé banky s dotazem, zda tam daná osoba má bankovní účet a pokud ano, může nařídit zablokování účtu až do výše dlužné částky.

Stejně tak se exekutor může obrátit přímo na zaměstnavatele a nařídit mu, aby dlužníkovi prováděl srážky ze mzdy až do výše pohledávky.

Požadovat po zaměstnavateli aby mu poskytl informace, jak a kam je posílána výplata dlužníka, ale dost dobře nemůže.

Takže pokud vám na účet budou chodit peníze od někoho, kdo dluží, tak nemusíte mít obavy, že by vám exekutor kvůli tomu blokoval účet. Tedy za předpokladu že nejste v nějakém vztahu k dané pohledávce (třeba že byste byla ručitelem), nebo že nejste manželkou daného dlužníka. Pak by situace byla jiná.

Na druhou stranu tím, že si zmíněný dlužník bude posílat výplatu k vám na účet, si z dlouhodobějšího pohledu příliš „nepomůže“.

Exekuce na bankovní účet je zpravidla jen první krok, který je pro exekutora tím nejjednodušším co může udělat. Může to zařídit téměř „automaticky“. Pokud ale zjistí, že tímto způsobem svoji pohledávku nepomohl, tak dříve či později bude pokračovat dále a dohledá si kde je dlužník zaměstnaný a nařídí provádění exekučních srážek přímo ze mzdy.

Takže to že si dlužník změní účet, a výplatu si bude posílat k vám, mu opravdu příliš nepomůže.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď