Exekuce na jiný účet

Dobrý večer, mám dotaz.

Když mi bude na můj bankovní účet chodit výplata někoho, kdo je zadlužený, můžou na to přijít exekutoři? Budu mít z toho problém?

Dotaz poslal/a: Kamila Š., 20.09.2016 18:56
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.09.2016 02:57 napsal/a:

Dobrý den,

Velmi zjednodušeně se dá říci, že exekutor nemá příliš možností jak zjistit, kam chodí výplata někoho, kdo je zadlužený.

Exekutor se může obrátit na jednotlivé banky s dotazem, zda tam daná osoba má bankovní účet a pokud ano, může nařídit zablokování účtu až do výše dlužné částky.

Stejně tak se exekutor může obrátit přímo na zaměstnavatele a nařídit mu, aby dlužníkovi prováděl srážky ze mzdy až do výše pohledávky.

Požadovat po zaměstnavateli aby mu poskytl informace, jak a kam je posílána výplata dlužníka, ale dost dobře nemůže.

Takže pokud vám na účet budou chodit peníze od někoho, kdo dluží, tak nemusíte mít obavy, že by vám exekutor kvůli tomu blokoval účet. Tedy za předpokladu že nejste v nějakém vztahu k dané pohledávce (třeba že byste byla ručitelem), nebo že nejste manželkou daného dlužníka. Pak by situace byla jiná.

Na druhou stranu tím, že si zmíněný dlužník bude posílat výplatu k vám na účet, si z dlouhodobějšího pohledu příliš „nepomůže“.

Exekuce na bankovní účet je zpravidla jen první krok, který je pro exekutora tím nejjednodušším co může udělat. Může to zařídit téměř „automaticky“. Pokud ale zjistí, že tímto způsobem svoji pohledávku nepomohl, tak dříve či později bude pokračovat dále a dohledá si kde je dlužník zaměstnaný a nařídí provádění exekučních srážek přímo ze mzdy.

Takže to že si dlužník změní účet, a výplatu si bude posílat k vám, mu opravdu příliš nepomůže.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď

Zastavení exekuce a insolvence během epidemie 2020

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to během epidemie s exekucí a insolvencí? Vzhledem k tomu, že třeba mě osobně vypadly skoro všechny příjmy, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit. Nebude vláda rušit exekuce? Třeba alespoň na tři měsíce? Fakt by mě zajímalo, z čeho si jako myslí, že to teď budu platit. […]

Zobrazit odpověď