Exekuce na mzdu a na účet současně

Dobrý den,

Chtěl jsem se zeptat, když nastoupím do zaměstnání, kde vyplácí mzdu pouze na účet a zaměstnavatel mi ji tam pošle, jestli tu částku po srážkách exekuce na plat mohu každý měsíc z účtu vybírat, nebo jak to je?

Mám exekuci na plat i účet, ale pokud zaměstnavatel zasílá pouze mzdu na účet a nelze hotově, jak to mam řešit, kam si mzdu zasílat abych z těch 8000 Kč mohl platit bydlení, a svoje potřeby?

Protože pokud mi udělají exekuci na plat, zůstane mi 8000 Kč, tak se přece k těm penězům musím nějak dostat, když zaměstnavatel nevyplácí mzdu hotově ne?

Předem děkuji za odpověď s pozdravem

Dotaz poslal/a: Josef K., 9.05.2017 09:55
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.05.2017 16:55 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že je proti vám vedena exekuce na mzdu i na bankovní účet současně, tak to je určitě složitá situace, která bohužel nemá zcela jednoznačné řešení.

Zákon umožňuje exekutorovi vymáhat pohledávku jak nařízením exekučních srážek ze mzdy, tak „zablokováním“ bankovního účtu nebo obstavením majetku. Zákon také umožňuje exekutorovi využít všechny tři způsoby vymáhání pohledávky současně.

Pokud jsou nařízeny exekuční srážky ze mzdy, pak vám musí zůstat vždy určitá část platu – základní nezabavitelná částka, která je pak o něco vyšší podle výše platu, podle typu pohledávky a případně podle počtu vyživovaných osob. Toto je v zákonu poměrně přesně popsáno, a zaměstnavatel vám tedy ponechává určitou část mzdy.

Pokud je ale tento zbytek mzdy poslán na účet, exekutor (resp. banka, která jedná na základě příkazu exekutora) tam peníze může „zablokovat“. Obecně platí, že v případě blokace bankovního účtu z důvodu exekuce, máte nárok pouze na jednorázový výběr ve výši dvojnásobku životního minima.

To, že exekutor může na bankovním účtu zablokovat i nezabavitelnou část mzdy po provedení exekučních srážek ze mzdy, je určitá „mezera“ v zákonech. Exekutor, ani banka nemá dle zákona žádnou povinnost zkoumat, odkud finanční prostředky na bankovním účtu pocházejí. Tedy banka vám kromě zmíněného jednorázového výběru nemá dle zákona možnost povolit žádný další výběr (dokud zůstatek na bankovním účtu nedosáhne výše pohledávky).

V případě, že je nařízena exekuce na plat i na bankovní účet, je asi jediným řešením je obrátit se přímo na exekutora. Můžete se s ním pokusit domluvit – doložit mu výplatní pásku, výpis z účtu tak aby bylo jasně patrné že „zablokované“ finanční prostředky pocházejí z platu a že se tedy jedná o nezabavitelnou částku.

Nedosáhnete-li takto řešení situace, podejte u exekutora nejpozději do 15 dnů návrh na částečné zastavení exekuce pro její nepřípustnost podle § 268 odst. 1 písm. h občanského soudního řádu - výkon rozhodnutí je nepřípustný, protože je tu jiný důvod, pro který rozhodnutí nelze vykonat. Uveďte a doložte, že je přikázáním pohledávky z účtu postižena mzda a jedná se tedy o obcházení smyslu a účelu zákona.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce – mám srážky ze mzdy a účet v bance v mínusu

-

Dobrý den, chci se zeptat na exekuci. Strhávají mi peníze ze mzdy, plus mi bankovní účet šel do minusu na dlužnou částku. Na účtu jsem neměl nic. Takže exekutorovi se posílají peníze ze mzdy a zbytek peněz mi jde na účet, který je v mínusu. Tím jsem bez financí  – mám nárok na nezabavitelnou částku nebo […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na účet v bance – příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat: Mám účet, na který mi chodí jen příspěvek na bydlení. Může mi exekutor zablokovat účet? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak žádat o ponechání minima po exekuci ze starobního důchodu

-

Dobrý den, bratrovi byl v lednu přiznán starobní důchod, ale je v exekuci. Důchod má minimální, méně než 8 tisíc. Do teď ho dostával, ale nyní mu byl obstaven účet a důchod mu zabavili. Jaký je postup, aby mu nechali nezabavitelnou část. Na sociálce mu neporadili. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď