Exekuce na mzdu a na účet současně

Dobrý den,

Chtěl jsem se zeptat, když nastoupím do zaměstnání, kde vyplácí mzdu pouze na účet a zaměstnavatel mi ji tam pošle, jestli tu částku po srážkách exekuce na plat mohu každý měsíc z účtu vybírat, nebo jak to je?

Mám exekuci na plat i účet, ale pokud zaměstnavatel zasílá pouze mzdu na účet a nelze hotově, jak to mam řešit, kam si mzdu zasílat abych z těch 8000 Kč mohl platit bydlení, a svoje potřeby?

Protože pokud mi udělají exekuci na plat, zůstane mi 8000 Kč, tak se přece k těm penězům musím nějak dostat, když zaměstnavatel nevyplácí mzdu hotově ne?

Předem děkuji za odpověď s pozdravem

Dotaz poslal/a: Josef K., 9.05.2017 09:55
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.05.2017 16:55 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že je proti vám vedena exekuce na mzdu i na bankovní účet současně, tak to je určitě složitá situace, která bohužel nemá zcela jednoznačné řešení.

Zákon umožňuje exekutorovi vymáhat pohledávku jak nařízením exekučních srážek ze mzdy, tak „zablokováním“ bankovního účtu nebo obstavením majetku. Zákon také umožňuje exekutorovi využít všechny tři způsoby vymáhání pohledávky současně.

Pokud jsou nařízeny exekuční srážky ze mzdy, pak vám musí zůstat vždy určitá část platu – základní nezabavitelná částka, která je pak o něco vyšší podle výše platu, podle typu pohledávky a případně podle počtu vyživovaných osob. Toto je v zákonu poměrně přesně popsáno, a zaměstnavatel vám tedy ponechává určitou část mzdy.

Pokud je ale tento zbytek mzdy poslán na účet, exekutor (resp. banka, která jedná na základě příkazu exekutora) tam peníze může „zablokovat“. Obecně platí, že v případě blokace bankovního účtu z důvodu exekuce, máte nárok pouze na jednorázový výběr ve výši dvojnásobku životního minima.

To, že exekutor může na bankovním účtu zablokovat i nezabavitelnou část mzdy po provedení exekučních srážek ze mzdy, je určitá „mezera“ v zákonech. Exekutor, ani banka nemá dle zákona žádnou povinnost zkoumat, odkud finanční prostředky na bankovním účtu pocházejí. Tedy banka vám kromě zmíněného jednorázového výběru nemá dle zákona možnost povolit žádný další výběr (dokud zůstatek na bankovním účtu nedosáhne výše pohledávky).

V případě, že je nařízena exekuce na plat i na bankovní účet, je asi jediným řešením je obrátit se přímo na exekutora. Můžete se s ním pokusit domluvit – doložit mu výplatní pásku, výpis z účtu tak aby bylo jasně patrné že „zablokované“ finanční prostředky pocházejí z platu a že se tedy jedná o nezabavitelnou částku.

Nedosáhnete-li takto řešení situace, podejte u exekutora nejpozději do 15 dnů návrh na částečné zastavení exekuce pro její nepřípustnost podle § 268 odst. 1 písm. h občanského soudního řádu - výkon rozhodnutí je nepřípustný, protože je tu jiný důvod, pro který rozhodnutí nelze vykonat. Uveďte a doložte, že je přikázáním pohledávky z účtu postižena mzda a jedná se tedy o obcházení smyslu a účelu zákona.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď

Zastavení exekuce a insolvence během epidemie 2020

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to během epidemie s exekucí a insolvencí? Vzhledem k tomu, že třeba mě osobně vypadly skoro všechny příjmy, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit. Nebude vláda rušit exekuce? Třeba alespoň na tři měsíce? Fakt by mě zajímalo, z čeho si jako myslí, že to teď budu platit. […]

Zobrazit odpověď