Exekúce na účet

Dobrý deň,

chcela bych se zeptat prosim, dostala jsem od exekútora blokace úctu na čiastku 12600 CZK jedna se o pohledavku z dopravného podniku.

Chci se zeptat na úcte mam polovinu požadovaný castky,aký je další postup a kolik mam dnu na doplaceni pohledavky?

Jsem este dva mesice na rodičovský dovolené a zatim pracuji jenom pár dnu na dohodu muzou mi poslať exekúci do prace?

Dekuji

Dotaz poslal/a: Veronika P., 02.12.2016 07:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.12.2016 15:31 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vám exekutor „zablokuje“ účet v bance, tak tento účet zůstává zablokovaný minimálně do té doby, než je na něm dostatek finančních prostředků k uspokojení pohledávky exekutora.

Pro upřesnění – exekutor vám vlastně nemůže zablokovat celý účet. Může jen banku požádat o blokaci určité částky. Pokud by například na vašem bankovním účtu bylo více peněz, než je požadovaná pohledávka, pak by vám banka měla umožnit disponovat se zbytkem peněz bez omezení.

To je pak ale v praxi někdy komplikováno tím, že při „blokaci na účet“ většina bank automaticky zruší všechny platební karty. Pokud byste ale na účtu měla více peněz než je částka požadovaná exekutorem, pak by vám banka měla umožnit třeba hotovostní operace na přepážce, se zbytkem částky.

Platí také, že v případě exekuce na účet máte právo na jednorázový výběr částky, která odpovídá dvojnásobku životního minima jednotlivce. To je aktuálně 3410 Kč, tedy banka by vám měla umožnit jednorázový výběr částky 6820 Kč (tedy za předpokladu že jsou na účtu tyto finanční prostředky). Jedná se ale jen o jednorázový výběr, který je možné provést pouze jednou po celou dobu exekuce na účet.

Účet pak může zůstat takto zablokovaný téměř „neomezeně dlouho“. Tedy do doby než bude pohledávka uhrazena jinak, nebo než zde bude dostatek peněz na uspokojení požadavků exekutora.

Jinak, pokud současně pracujete v nějakém zaměstnání, pak exekutor může nařídit současně i exekuci na mzdu. To že již máte exekuci na účet, mu v tom nijak nebrání. Případy kdy máte současně exekuci na účet i exekuci na mzdu jsou poměrně časté.

Exekutorovi třeba může chvíli trvat, než zjistí, kde pracujete. Ale pokud se mu nepodaří vyřešit pohledávku exekucí na účet, a bude vědět, kde pracujete, může nařídit vašemu zaměstnavateli, aby prováděl exekuční srážky ze mzdy.

Nic mu v tom nebrání. Stejně jako se může rozhodnout i pro exekuci formou zabavení majetku. Jaký přesně zvolí způsob vymáhání pohledávky je plně v kompetenci příslušného exekutora.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce na účet:

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď

Nekomunikace exekutora – jak zjistit informace?

-

Dobrý den, Manželka zcela náhodou zjistila, že si exekutor zjišťoval informace o jejím bankovním účtu. Není si vědoma žádného dluhu natož exekuce. Na opakované dotazy, oč se jedná, exekutor nereaguje. Mohl bych se prosím zeptat jak postupovat a získat informaci oč se jedná? Děkuji

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď

Bankovní účet před rozhodnutím o úpadku

-

Dobrý den, prosím Vás, mohl bych si založit osobní bankovní účet na své jméno, při insolvenční řízení? Může ještě bankovní účet napadnout exekutor? Čekám na rozhodnutí před úpadkem, ještě nevím, kdy bude soud. Děkuji

Zobrazit odpověď