Exekuce v podnájmu – zabavení majetku

Dobrý den, již čtyři roky žiju společně s přítelkyní a jejím synem v pronajatém bytě.

Teď jsem se dozvěděl, že přítelkyně neplatila nějakou půjčku, a je momentálně v exekuci. Má sice dohodnutý splátkový kalendář, ale platí 4000 Kč měsíčně a exekuci má na 300000 Kč a tak se obávám, že dojde k exekuci majetku.

Přítelkyně má trvalý pobyt na městském úřadě a já stále u rodičů. Může se bát i majitel bytu?

A mám se já obávat o své věci v bytě, a co mé auto může mi ho taky zabavit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tomáš K., 21.10.2016 14:52
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.11.2016 01:49 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že by byla nařízena exekuce a exekutor se rozhodně vymáhat pohledávku formou exekuce na majetek, tak platí, že to, kde má dlužník trvalé bydliště není rozhodující.

Exekutor může provést exekuci majetku v místě, kde se dlužník zdržuje (tedy i v podnájmu či pronajatém bytě). Nemusí se ale nijak vázat na místo trvalého bydliště. Tedy to, že má přítelkyně trvalé bydliště na městském úřadu, není žádná spolehlivá ochrana před exekucí na majetek. Pokud exekutor zjistí, kde vaše přítelkyně skutečně bydlí (kde se obvykle zdržuje), a pokud bude mít důvod domnívat se, že v tomto místě má dlužník (vaše přítelkyně) nějaký majetek, který by mohl zabavit, může provést exekuci i na tomto místě.

V takovém případě je pak nutné, se zabavení majetku, který není majetkem dlužníka, bránit. Buďto přímo tím, že v době provádění exekuce sdělíte exekutorovi, že se jedná o váš majetek. Nebo že rovnou předložíte exekutorovi dokumenty dokládající, že jste vlastníkem dané věci (faktura, účtenky, nájemní smlouva se soupisem vybavení, které patří majiteli bytu, apod.)

Pokud by toto exekutorovi nestačilo, je nutné se provedení exekuce bránit tzv. vylučovací žalobou. Pokud exekutor označí nějaké věci k zabavení, a tyto věci budou vaším majetkem, nebo budou majetkem majitele bytu, je nutné obrátit se na soud a podáním vylučovací žaloby požadovat, aby byly dané předměty z exekuce vyloučeny.

V případě vašeho auta je to myslím jednodušší, Tím, že ho máte evidované na sebe, tak se ho exekutor ani nebude pokoušet zabavit. Tam je vlastnictví poměrně jasné. Jiné je to u věcí, u kterých vlastnictví tak jasné není. Třeba nějaká elektronika, kterou máte v pronajatém bytě, jako televize, počítač apod. U nich je pak nutné prokazovat, že jsou vaším majetkem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď

Zastavení exekuce a insolvence během epidemie 2020

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to během epidemie s exekucí a insolvencí? Vzhledem k tomu, že třeba mě osobně vypadly skoro všechny příjmy, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit. Nebude vláda rušit exekuce? Třeba alespoň na tři měsíce? Fakt by mě zajímalo, z čeho si jako myslí, že to teď budu platit. […]

Zobrazit odpověď

Uzavření manželství v insolvenci

-

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci. Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali. A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě??? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď