Exekuce v podnájmu – zabavení majetku

Dobrý den, již čtyři roky žiju společně s přítelkyní a jejím synem v pronajatém bytě.

Teď jsem se dozvěděl, že přítelkyně neplatila nějakou půjčku, a je momentálně v exekuci. Má sice dohodnutý splátkový kalendář, ale platí 4000 Kč měsíčně a exekuci má na 300000 Kč a tak se obávám, že dojde k exekuci majetku.

Přítelkyně má trvalý pobyt na městském úřadě a já stále u rodičů. Může se bát i majitel bytu?

A mám se já obávat o své věci v bytě, a co mé auto může mi ho taky zabavit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tomáš K., 21.10.2016 14:52
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.11.2016 01:49 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že by byla nařízena exekuce a exekutor se rozhodně vymáhat pohledávku formou exekuce na majetek, tak platí, že to, kde má dlužník trvalé bydliště není rozhodující.

Exekutor může provést exekuci majetku v místě, kde se dlužník zdržuje (tedy i v podnájmu či pronajatém bytě). Nemusí se ale nijak vázat na místo trvalého bydliště. Tedy to, že má přítelkyně trvalé bydliště na městském úřadu, není žádná spolehlivá ochrana před exekucí na majetek. Pokud exekutor zjistí, kde vaše přítelkyně skutečně bydlí (kde se obvykle zdržuje), a pokud bude mít důvod domnívat se, že v tomto místě má dlužník (vaše přítelkyně) nějaký majetek, který by mohl zabavit, může provést exekuci i na tomto místě.

V takovém případě je pak nutné, se zabavení majetku, který není majetkem dlužníka, bránit. Buďto přímo tím, že v době provádění exekuce sdělíte exekutorovi, že se jedná o váš majetek. Nebo že rovnou předložíte exekutorovi dokumenty dokládající, že jste vlastníkem dané věci (faktura, účtenky, nájemní smlouva se soupisem vybavení, které patří majiteli bytu, apod.)

Pokud by toto exekutorovi nestačilo, je nutné se provedení exekuce bránit tzv. vylučovací žalobou. Pokud exekutor označí nějaké věci k zabavení, a tyto věci budou vaším majetkem, nebo budou majetkem majitele bytu, je nutné obrátit se na soud a podáním vylučovací žaloby požadovat, aby byly dané předměty z exekuce vyloučeny.

V případě vašeho auta je to myslím jednodušší, Tím, že ho máte evidované na sebe, tak se ho exekutor ani nebude pokoušet zabavit. Tam je vlastnictví poměrně jasné. Jiné je to u věcí, u kterých vlastnictví tak jasné není. Třeba nějaká elektronika, kterou máte v pronajatém bytě, jako televize, počítač apod. U nich je pak nutné prokazovat, že jsou vaším majetkem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď