Nízká mateřská – nárok na dávky hmotné nouze?

Dobrý den,

prosím o radu. Od roku 2013 jsem pracovala jako OSVČ a činnost ukončila k 31. 12. 2015. Nyní jsem od února na ÚP a na začátku března nastupuji na mateřskou. Mateřskou mi vypočítali cca 3500,- na měsíc.

Byla jsem na sociálce zažádat příspěvky (poprvé v životě) chtěla jsem poradit na, co mám nárok a bohužel bez úspěchu.

Žádost na příspěvek na bydlení se počítá z daňového přiznání z roku 2014. Nevím, co mám dělat. Jelikož v roce 2014 jsem měla příjmy úplně jiné než nyní, předpokládám, že mi nic nedají.

Nemám z čeho zaplatit nájem a opravdu si nevím rady co dělat dál, abych se něčeho domohla. Žít s miminkem za 3500,- měsíčně a platit poplatky a nájem fakt nezvládnu.

Děkuji mockrát za radu

Dotaz poslal/a: Kristýna P., 05.02.2016 08:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.02.2016 09:29 napsal/a:

Dobrý den,

Mateřská (resp. peněžitá pomoc v mateřství) spadá pod nemocenské dávky. Nárok na ni vzniká v souvislosti s narozením dítěte a to zpravidla v době 6 – 8 týdnů před porodem, a trvá po dobu 28 týdnů.

Po skončení PPM budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Standardně není možné, aby byl vyplácen současně rodičovský příspěvek a současně mateřská. Platí ale současně ustanovení paragrafu 30b, Zákon o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb.:

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 13

Z uvedeného vyplývá, že by Vám měl být vyplácen rodičovský příspěvek ještě před skončením nároku na PPM, a to ve výši rozdílu mezi tím kolik budete mít PPM, a kolik je výše rodičovského příspěvku.

Rodičovský příspěvek se vyřizuje na Úřadu práce, takže se na konkrétní podmínky informujte přímo tam.

Dále pak po narození dítěte (při splnění podmínek) Vám může vznikat nárok na porodné (což je ale pouze jednorázově vyplacená dávka).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Bude nějaká podpora pro lidi, kteří pracovali na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, Pracovala jsem na dohodu pro několik různých firem. Od začátku března, co začala epidemie, jsou ale tyhle firmy zavřené a já jsem bez příjmu. Zajímalo by mě, jestli to bude vláda nějak řešit. Jestli bude nějaká podpora pro lidi, co pracují na dohodu? Četla jsem něco o tom, že bych mohla dostat nějakou […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď