Práce na HPP a podnikání jako vedlejší OSVČ – nárok na porodné

Dobrý den,

chci se zeptat, jak je to s nárokem na porodné.

Mám HPP za minimální mzdu a vedlejší činnost OSVČ.

Jsem těhotná, termín porodu mám v dubnu 2017. Otec dítěte nežije ve společné domácnosti, vlastně se k nám vůbec nehlásí. OSVČ hodlám max. v prosinci 2016 pozastavit.

Jak se vypočítává v takovém případě nárok na porodné?

Prý se počítá i příjem otce, přestože nepřispívá. Údajně existuje možnost žádosti o vyřazení ze seznamu posuzovaných osob, v takovém případě by posuzovali pouze můj příjem a to jen z HPP nebo vč. vedlejší OSVČ, i když bude pozastavena min. čtvrtletí před narozením?

Děkuji

Dotaz poslal/a: P.R., 08.11.2016 12:57
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.11.2016 02:03 napsal/a:

Dobrý den,

Při posuzování nároku na porodné, platí, že nárok máte, pokud jsou příjmy „rodiny“ nižší než 2,7 násobek životního minima v rozhodném období. Rozhodným obdobím je pak předcházející kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Pokud by se dítě narodilo v průběhu měsíce dubna, pak je rozhodným obdobím leden až březen. Pokud by se ale třeba náhodou narodilo dříve, třeba 31. března, pak by rozhodným obdobím byl říjen, listopad, prosinec (a pak by do výpočtu vstupovalo i vaše podnikání na OSVČ).

Pro OSVČ, která má podnikání jako vedlejší činnost obecně platí že:

(7) Za příjem uvedený v odstavci 1 písm. a) bodu 2 se považuje pro účely tohoto zákona, s výjimkou osob, které vykonávají činnost, která se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost podle zvláštního právního předpisu, měsíčně nejméně částka odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za kalendářní rok,           

a) za který se zjišťuje rozhodný příjem, je-li rozhodným obdobím kalendářní rok,

b) předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, na které se porodné a příspěvek na bydlení přiznává; to platí i přiznává-li se příspěvek na bydlení v rámci tohoto období na dobu kratší (§ 51 odst. 2).

Co se týká případného „vyloučení“ příjmů otce dítěte z posuzování nároku na porodné, tak zde platí ustanovení paragrafu 7, zákon o státní sociální podpoře, odstavec 6:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď