Práce na HPP a podnikání jako vedlejší OSVČ – nárok na porodné

Dobrý den,

chci se zeptat, jak je to s nárokem na porodné.

Mám HPP za minimální mzdu a vedlejší činnost OSVČ.

Jsem těhotná, termín porodu mám v dubnu 2017. Otec dítěte nežije ve společné domácnosti, vlastně se k nám vůbec nehlásí. OSVČ hodlám max. v prosinci 2016 pozastavit.

Jak se vypočítává v takovém případě nárok na porodné?

Prý se počítá i příjem otce, přestože nepřispívá. Údajně existuje možnost žádosti o vyřazení ze seznamu posuzovaných osob, v takovém případě by posuzovali pouze můj příjem a to jen z HPP nebo vč. vedlejší OSVČ, i když bude pozastavena min. čtvrtletí před narozením?

Děkuji

Dotaz poslal/a: P.R., 08.11.2016 12:57
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.11.2016 02:03 napsal/a:

Dobrý den,

Při posuzování nároku na porodné, platí, že nárok máte, pokud jsou příjmy „rodiny“ nižší než 2,7 násobek životního minima v rozhodném období. Rozhodným obdobím je pak předcházející kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Pokud by se dítě narodilo v průběhu měsíce dubna, pak je rozhodným obdobím leden až březen. Pokud by se ale třeba náhodou narodilo dříve, třeba 31. března, pak by rozhodným obdobím byl říjen, listopad, prosinec (a pak by do výpočtu vstupovalo i vaše podnikání na OSVČ).

Pro OSVČ, která má podnikání jako vedlejší činnost obecně platí že:

(7) Za příjem uvedený v odstavci 1 písm. a) bodu 2 se považuje pro účely tohoto zákona, s výjimkou osob, které vykonávají činnost, která se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost podle zvláštního právního předpisu, měsíčně nejméně částka odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za kalendářní rok,           

a) za který se zjišťuje rozhodný příjem, je-li rozhodným obdobím kalendářní rok,

b) předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, na které se porodné a příspěvek na bydlení přiznává; to platí i přiznává-li se příspěvek na bydlení v rámci tohoto období na dobu kratší (§ 51 odst. 2).

Co se týká případného „vyloučení“ příjmů otce dítěte z posuzování nároku na porodné, tak zde platí ustanovení paragrafu 7, zákon o státní sociální podpoře, odstavec 6:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď