Práce na HPP a podnikání jako vedlejší OSVČ – nárok na porodné

Dobrý den,

chci se zeptat, jak je to s nárokem na porodné.

Mám HPP za minimální mzdu a vedlejší činnost OSVČ.

Jsem těhotná, termín porodu mám v dubnu 2017. Otec dítěte nežije ve společné domácnosti, vlastně se k nám vůbec nehlásí. OSVČ hodlám max. v prosinci 2016 pozastavit.

Jak se vypočítává v takovém případě nárok na porodné?

Prý se počítá i příjem otce, přestože nepřispívá. Údajně existuje možnost žádosti o vyřazení ze seznamu posuzovaných osob, v takovém případě by posuzovali pouze můj příjem a to jen z HPP nebo vč. vedlejší OSVČ, i když bude pozastavena min. čtvrtletí před narozením?

Děkuji

Dotaz poslal/a: P.R., 08.11.2016 12:57
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.11.2016 02:03 napsal/a:

Dobrý den,

Při posuzování nároku na porodné, platí, že nárok máte, pokud jsou příjmy „rodiny“ nižší než 2,7 násobek životního minima v rozhodném období. Rozhodným obdobím je pak předcházející kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Pokud by se dítě narodilo v průběhu měsíce dubna, pak je rozhodným obdobím leden až březen. Pokud by se ale třeba náhodou narodilo dříve, třeba 31. března, pak by rozhodným obdobím byl říjen, listopad, prosinec (a pak by do výpočtu vstupovalo i vaše podnikání na OSVČ).

Pro OSVČ, která má podnikání jako vedlejší činnost obecně platí že:

(7) Za příjem uvedený v odstavci 1 písm. a) bodu 2 se považuje pro účely tohoto zákona, s výjimkou osob, které vykonávají činnost, která se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost podle zvláštního právního předpisu, měsíčně nejméně částka odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za kalendářní rok,           

a) za který se zjišťuje rozhodný příjem, je-li rozhodným obdobím kalendářní rok,

b) předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, na které se porodné a příspěvek na bydlení přiznává; to platí i přiznává-li se příspěvek na bydlení v rámci tohoto období na dobu kratší (§ 51 odst. 2).

Co se týká případného „vyloučení“ příjmů otce dítěte z posuzování nároku na porodné, tak zde platí ustanovení paragrafu 7, zákon o státní sociální podpoře, odstavec 6:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Uzavření ordinace kvůli karanténě a nárok na kompenzační bonus pro OSVČ

-

Po pozitivním testu na COVID jsem musel uzavřít svoji ordinaci na 10 dnů. Mám jako OSVČ nárok na nějakou kompenzaci a pokud ano, kde najdu nějaký on-line formulář. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus OSVČ – musím platit sociální a zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, pracuji jako OSVČ a v rámci proti-epidemiologických opatření vlády ČR mi byla uzavřena provozovna. Zažádala jsem o kompenzační bonus za 1. období 5. 10. – 4. 11. 2020 ve výši 15 500 Kč. Musím z této částky dále ještě odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění, jež v průměru dělají cca. 5000 Kč […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné střídání partnerů – zaměstnanec a OSVČ

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda může s dítětem být doma střídavě rodič zaměstnaný a rodič OSVČ. A hlavně, jak je to v případě, když dceři bude 2.11 10 let. Pochopila jsem, že záleží na tom, kdy došlo k uzavření škol. V případě, že je to před 10 rokem máme na ošetřovné nárok, až do opětovného […]

Zobrazit odpověď