Hrozí pokuta za práci na černo?

Dobrý den, měl bych na vás jeden dotaz. Jeden můj známý je už několik měsíců bez práce. Je sice na úřadu práce, ale už ani nedostává žádnou podporu. Teď dostal nabídku, že by mohl pracovat na stavbě, ale jen na černo. Tak by ho zajímalo, jestli to má vzít nebo ne. Jestli tam hrozí nějaká pokuta, nebo jestli se má bát něčeho jiného. Vzhledem k tomu že to neumí moc s internetem, tak píši dotaz za něj. Můžete mi napsat, jak to je s prací na černo? Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Radek P., 30.1.2014 14:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 30.1.2014 19:17 napsal/a:

Dobrý den Radku, osobně si myslím, že práce načerno není příliš dobrý nápad. A to hned z několika důvodů. Během doby, kdy pracujete načerno za vás „zaměstnavatel“ neplatí zdravotní ani sociální pojištění. Takže by si váš známý měl teoreticky platit minimálně zdravotní pojištění sám. Zdravotní pojištění je ze zákona povinné platit. V době kdy je vedený na úřadu práce, tak zdravotní sice platí stát. Ale zase je tady problém s tím, že pokud by byl v evidenci úřadu práce a přitom pracoval načerno, hrozí mu vřazení z evidence úřadu práce a případně i další sankce.

Další problém při práci na černo je pak v tom, že když se vašemu známému třeba stane nějaký pracovní úraz nebo bude nemocný, nebude mít nárok na nemocenskou (protože opět za něj zaměstnavatel neplatí nemocenské pojištění).

Dále pak nemá žádnou jistotu, že mu zaměstnavatel zaplatí to, co mu slíbil. Vzhledem k tomu, že u práce načerno není uzavřená žádná smlouva, tak není žádná právní vymahatelnost slíbené mzdy. Takže pokud by se zaměstnavatel rozhodl, že mu nic nedá, nemá váš známý žádnou šanci jak se slíbených peněz domoci.

A nakonec samozřejmě to nejzávažnější. Pokud bude pracovat načerno a přijde na to kontrola, hrozí mu pokuta až do výše 100 tisíc korun. Jeho zaměstnavateli pak hrozí pokuta za 250 tisíc až 10 miliónů korun.

Nelegální práci definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, (§ 5 písm. e)) jako výkon závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah, resp. cizincem bez povolení (nebo v rozporu s povolením) k zaměstnání nebo k pobytu (v případech, kdy je povolení příslušnými právními předpisy vyžadováno).

Pokud tedy váš známý bude pracovat někde na stavbě a přijde tam kontrola, může dostat poměrně vysokou pokutu. Podobných kontrol Úřady práce provádí tisíce měsíčně. Je jasné, že nemohou zkontrolovat vše, riziko tady ale je, a je poměrně vysoké.

Na jeho místě bych tedy spíše zvážila zřízení živnostenského listu a práci jako OSVČ. V tom případě by mohl pracovat ve stavebnictví na živnostenský list. Musel by si sice sám platit zdravení a sociální pojištění, ale zase by měl jistotu, že mu nehrozí pokuta a má uzavřenou smlouvu, tím pádem i určitou garanci toho že dostane zaplaceno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti při ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, můj pracovní vztah se současným zaměstnavatelem skončí posledním pracovním dnem měsíce května výpovědí z mé strany. Mám sjednané jiné zaměstnání a můj dotaz je následující: z čeho a v jaké procentní výši se vypočítá podpora v nezaměstnanosti, když se ukáže, že pro nového zaměstnavatele nejsem tím co očekával a po měsíční zkušební době […]

Zobrazit odpověď

Evidence na ÚP a práce na dohodu

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V květnu mi končí rodičovská dovolená, a půjdu na ÚP se zaevidovat. Mám možnost pracovat na dohodu. Mohu pracovat na dohodu o provedení práce, i když budu v evidenci na ÚP? Děkuji

Zobrazit odpověď

Prodloužení rodičovského příspěvku

-

Dobrý den moc Vás prosím o radu, v práci mám smlouvu na dobu neurčitou. Otěhotněla jsem a nyní (28. Května) bude mít syn 3 roky. Vím, že ze zákona mě musejí vzít nazpět, ale dohodli jsme se, že nastoupím až od 1 října (na dohodu) co je nutné udělat? Děkuji vám hezký den

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]

Zobrazit odpověď