Hrozí pokuta za práci na černo?

Dobrý den, měl bych na vás jeden dotaz. Jeden můj známý je už několik měsíců bez práce. Je sice na úřadu práce, ale už ani nedostává žádnou podporu. Teď dostal nabídku, že by mohl pracovat na stavbě, ale jen na černo. Tak by ho zajímalo, jestli to má vzít nebo ne. Jestli tam hrozí nějaká pokuta, nebo jestli se má bát něčeho jiného. Vzhledem k tomu že to neumí moc s internetem, tak píši dotaz za něj. Můžete mi napsat, jak to je s prací na černo? Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Radek P., 30.1.2014 14:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 30.1.2014 19:17 napsal/a:

Dobrý den Radku, osobně si myslím, že práce načerno není příliš dobrý nápad. A to hned z několika důvodů. Během doby, kdy pracujete načerno za vás „zaměstnavatel“ neplatí zdravotní ani sociální pojištění. Takže by si váš známý měl teoreticky platit minimálně zdravotní pojištění sám. Zdravotní pojištění je ze zákona povinné platit. V době kdy je vedený na úřadu práce, tak zdravotní sice platí stát. Ale zase je tady problém s tím, že pokud by byl v evidenci úřadu práce a přitom pracoval načerno, hrozí mu vřazení z evidence úřadu práce a případně i další sankce.

Další problém při práci na černo je pak v tom, že když se vašemu známému třeba stane nějaký pracovní úraz nebo bude nemocný, nebude mít nárok na nemocenskou (protože opět za něj zaměstnavatel neplatí nemocenské pojištění).

Dále pak nemá žádnou jistotu, že mu zaměstnavatel zaplatí to, co mu slíbil. Vzhledem k tomu, že u práce načerno není uzavřená žádná smlouva, tak není žádná právní vymahatelnost slíbené mzdy. Takže pokud by se zaměstnavatel rozhodl, že mu nic nedá, nemá váš známý žádnou šanci jak se slíbených peněz domoci.

A nakonec samozřejmě to nejzávažnější. Pokud bude pracovat načerno a přijde na to kontrola, hrozí mu pokuta až do výše 100 tisíc korun. Jeho zaměstnavateli pak hrozí pokuta za 250 tisíc až 10 miliónů korun.

Nelegální práci definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, (§ 5 písm. e)) jako výkon závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah, resp. cizincem bez povolení (nebo v rozporu s povolením) k zaměstnání nebo k pobytu (v případech, kdy je povolení příslušnými právními předpisy vyžadováno).

Pokud tedy váš známý bude pracovat někde na stavbě a přijde tam kontrola, může dostat poměrně vysokou pokutu. Podobných kontrol Úřady práce provádí tisíce měsíčně. Je jasné, že nemohou zkontrolovat vše, riziko tady ale je, a je poměrně vysoké.

Na jeho místě bych tedy spíše zvážila zřízení živnostenského listu a práci jako OSVČ. V tom případě by mohl pracovat ve stavebnictví na živnostenský list. Musel by si sice sám platit zdravení a sociální pojištění, ale zase by měl jistotu, že mu nehrozí pokuta a má uzavřenou smlouvu, tím pádem i určitou garanci toho že dostane zaplaceno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

Pracovní poměr na dobu určitou a proplacení nevyčerpané dovolené

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Pracovní smlouva mi končí 30. 9. 2021. Minulý měsíc – 5. 8. 2021, jsem nastoupila na mateřskou. Mám v práci nevyčerpanou 7 dní dovolené, tudíž jsem se chtěla zeptat, zda mi ji zaměstnavatel proplatí nebo ne? A také, zda mám nějakou ochrannou lhůtu na mateřské a budu dál zaměstnaná, […]

Zobrazit odpověď

Minimální mzda u práce na DPP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně práce na DPP. Když zaměstnavatel nabízí za hodinu 80 Kč čistého, je to v souladu se zákoníkem práce? Není to méně než minimální mzda? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nárok na odstupné ze zdravotních důvodů a výše odstupného

-

Dobrý den, dne 9. 2. 2021 jsem byl, uznám práce neschopným, z důvodu bolesti kyčelního kloubu a zároveň čekání do 12. 3. 2023 na operaci. Po celou dobu jsem navštěvoval lékaře a chodil na rehabilitaci. V květnu mě obvodní lékař řekl, že s touto nemocí není možné už nastoupit do práce a mám si jít […]

Zobrazit odpověď

Ústní dohoda o pracovní činnosti – jedná se o práci načerno?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: je ústní dohoda o pracovní činnosti platná? Je platná v tomto případě i ústní výpověď ze zaměstnání? Neměla jsem za 6 let dovolenou, nepočítaně hodin přesčasů a žádnou mzdu, jen správcovský byt k dispozici. Náleží mi nějaká odměna za práci a nějaké odstupné, pokud se nejednalo o práci načerno? […]

Zobrazit odpověď