Insolvence když jsem na nemocenské

Dobrý den,

Jsem 4 roky v insolvenci. Mám zaplaceno cca 60% s pohledávek.

Mám doporučení od lékaře na operaci kolene.

Bojím se, že když půjdu marodit. Že mi bude zrušená insolvence a že se dostanu do problému.

Můžete mi říct, co mě čeká, když budu marodit?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavel Č., 03.05.2017 06:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.05.2017 11:14 napsal/a:

Dobrý den,

To, že budete v pracovní neschopnosti z důvodu plánované operace kolene během insolvence, určitě není důvodem k jejímu zrušení. To je stejné, jako kdybyste nyní dostal výpověď ze zaměstnání a byl třeba nějakou dobu nezaměstnaný. To je také něco, co nemůžete dopředu ovlivnit.

Podle insolvenčního zákona máte v době, kdy probíhá soudem schválené oddlužení, především povinnost vykonávat výdělečnou činnost (a z příjmů pak hradit své závazky). V případě, že jste pak nezaměstnaný, tak máte usilovat o získání nového zaměstnání (obstarat si příjem). To, že jste v pracovní neschopnosti, ale opravdu nelze chápat jako nějaké porušení podmínek.

Hlavní povinnosti dlužníka v době insolvence jsou stanoveny příslušným zákonem, jedná se o insolvenční zákon 182/2006 Sb., paragraf 412:

§ 412

(1) Po dobu trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře je dlužník povinen

a) vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost a v případě, že je nezaměstnaný, o získání příjmu usilovat; nesmí rovněž odmítat splnitelnou možnost si příjem obstarat,

b) hodnoty získané dědictvím, darem a z neúčinného právního úkonu, jakož i majetek, který dlužník neuvedl v seznamu majetku, ač tuto povinnost měl, vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení a výtěžek, stejně jako jiné své mimořádné příjmy, použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře,

c) bez zbytečného odkladu oznámit insolvenčnímu soudu, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru každou změnu svého bydliště nebo sídla a zaměstnání,

d) vždy k 15. březnu a k 15. září kalendářního roku předložit insolvenčnímu soudu, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru přehled svých příjmů za uplynulých 6 kalendářních měsíců, neurčí-li insolvenční soud v usnesení o schválení oddlužení jinou dobu předkládání,

e) nezatajovat žádný ze svých příjmů a na žádost insolvenčního soudu, insolvenčního správce nebo věřitelského výboru předložit k nahlédnutí svá daňová přiznání za období trvání účinků schválení oddlužení,

f) neposkytovat nikomu z věřitelů žádné zvláštní výhody,

g) nepřijímat na sebe nové závazky, které by nemohl v době jejich splatnosti splnit.

Pokud tedy budete nějakou dobu v pracovní neschopnosti a poté budete dále pracovat, pak je vše v pořádku a rozhodně by se nejednalo o nějaké porušení podmínek insolvence.

Je zde ale nutné počítat s tím, že v době pracovní neschopnosti, kdy budete dostávat nemocenské dávky, tak ty také podléhají srážkám obdobně, jako vám jsou nyní prováděny srážky z platu.

Jinak platí, že důvody pro zrušení insolvence (zrušení oddlužení) jsou především tyto:

§ 418

(1) Insolvenční soud schválené oddlužení zruší a současně rozhodne o způsobu řešení dlužníkova úpadku konkursem, jestliže

a) dlužník neplní podstatné povinnosti podle schváleného způsobu oddlužení, nebo

b) se ukáže, že podstatnou část splátkového kalendáře nebude možné splnit, nebo

c) v důsledku zaviněného jednání vznikl dlužníku po schválení oddlužení peněžitý závazek po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti, anebo

d) to navrhne dlužník.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď

Zastavení exekuce a insolvence během epidemie 2020

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to během epidemie s exekucí a insolvencí? Vzhledem k tomu, že třeba mě osobně vypadly skoro všechny příjmy, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit. Nebude vláda rušit exekuce? Třeba alespoň na tři měsíce? Fakt by mě zajímalo, z čeho si jako myslí, že to teď budu platit. […]

Zobrazit odpověď