Insolvence – životní minimum, změna správce insolvenčního

Dobrý den,

jsem v insolvenci, řádně platím, končit budu již příští rok v prosinci, prosím, jakou možnost mám změnit insolvenčního správce.

Nekomunikuje se mnou, nejvíc mě rozzlobilo, že mi na stejný problém dost ZÁSADNÍ v rozmezí půl roku odpověděl po každé jinak (emaily mám). Odkázala mě, ať se obrátím na soud, a sama mi nepomohla.

Musela jsem se obrátit na právníka, protože jsem si rady nevěděla, který se sám velmi divil, že mi s tím nepomohla ona, protože se to insolvence týkalo.

Pak mě zajímá, jaké je pro mě životní minimum při insolvenci. Někde jsem četla, myslím, že na stránkách ČSSZ, že od šedesáti osmi let musí činit životní minimum 3410Kč,nevím, zda to souvisí i při insolvenci, proto vás prosím o radu. Mě zbývá po odečtení nájmu a inkasa 2720 Kč. Z toho posílám insolvenční správkyni 1000Kč, které pobírám „jako“ od dcery.

Při vyřizování mé insolvence mi totiž poradna za 13000Kč poradila, aby dcera podepsala, že mi bude tuto částku posílat. Řekli mi tenkrát, že to bude jen tak, aby mě povolili oddlužení, a bude to pro mě na přilepšenou.

Od té doby se u dcery věci změnili a takovou částku mi poslat prostě nemůže a týká se to problému, který výše zmiňuji jako poměrně zásadní., tak to platím já a zbyde mi nakonec 1700Kč. Ve finále mi soud určil, že částku, kterou mi dcera má posílat musím odevzdávat správkyni.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Věra, 04.05.2017 11:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.05.2017 18:13 napsal/a:

Dobrý den,

Změna insolvenčního správce je dle příslušného zákona (zákon číslo 182/2006 Sb., Zákon o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon)), možná jen v určitých případech. Na vaši konkrétní situaci se vtahuje ustanovení paragrafu 32:

§ 32

Zproštění insolvenčního správce

(1) Insolvenčního správce, který neplní řádně své povinnosti nebo který nepostupuje při výkonu své funkce s odbornou péčí anebo který závažně porušil důležitou povinnost, uloženou mu zákonem nebo soudem, může insolvenční soud na návrh věřitelského orgánu nebo dlužníka anebo i bez tohoto návrhu jeho funkce zprostit. Učiní tak zpravidla po slyšení insolvenčního správce; o podaném návrhu rozhodne neprodleně.

Můžete se tedy obrátit na soud a požadovat odvolání insolvenčního správce z důvodu, že neplní řádně svoje povinnosti. To je pak potřeba doložit – třeba ona zmíněná emailová komunikace apod. Pokud soud vyhoví vašemu požadavku tak současně ustanoví nového insolvenčního správce.

Co se týká vámi zmiňovaného životního minima, tak to s insolvencí a srážkami v zásadě nijak nesouvisí. V případě insolvence jsou prováděny určité srážky z vašeho příjmu. V případě těchto srážek se posupuje stejně, jako v případě exekučních srážek ze mzdy z důvodu přednostní pohledávky.

V takovém případě vám ze zákona musí zůstávat určitá část příjmu. Tato nezabavitelná část příjmu je pak definována jako 2/3 ze součtu životního minima jednotlivce (3410 Kč) a normativních nákladů na bydlení (5822 Kč). Základní nezabavitelná částka je pak 6154,67 Kč. Tato základní nezabavitelná částka je pak navýšena o určitou část vašeho příjmu (maximálně 1/3 z částky 9232 Kč) – zde záleží na tom, jak vysoký je váš příjem.

To, co zmiňujete vy, že pro osoby nad 68 roků se se aplikuje životní minimum 3410 Kč, se týká něčeho jiného. U některých sociálních dávek se totiž aplikuje buď existenční minimum (2200 Kč) nebo životní minimum (3410 Kč). K insolvenci nebo k exekučním srážkám to nemá žádný vztah.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Jak žádat o ponechání minima po exekuci ze starobního důchodu

-

Dobrý den, bratrovi byl v lednu přiznán starobní důchod, ale je v exekuci. Důchod má minimální, méně než 8 tisíc. Do teď ho dostával, ale nyní mu byl obstaven účet a důchod mu zabavili. Jaký je postup, aby mu nechali nezabavitelnou část. Na sociálce mu neporadili. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské – kolik mi má zůstat?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně srážek insolvence z nemocenské. Marodím od 25. 2. 2022, za měsíc březen mi přišla ještě náhrada mzdy od zaměstnavatele za 8 dní. Částka byla 5360 Kč a zbytek mi přišlo s OSSZ za zbytek měsíce. Tedy od 11. 3. do 31. 3. 2022. A částka je pouze 3411 Kč. Insolvenčnímu […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď