Invalidní důchod jako započtený příjem

Dobrý den,

zajímalo by mě, zda se k započteným příjmům v rámci porodného započítává i sirotčí nebo invalidní důchod?

Hraje nějakou roli to, je-li matka sama nezaopatřeným dítětem (studující, do 26 let věku)?

Dotaz poslal/a: Milada T., 09.03.2016 18:57
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.03.2016 14:04 napsal/a:

Dobrý den,

Při posuzování nároku na porodné platí, že jsou posuzovány (jako společně posuzované osoby), především otec dítěte, matka dítěte a samotné dítě.

Tedy jedna osoba, může být současně posuzována z hlediska porodného s jinými osobami, než u jiných sociálních dávek.

To, že žadatel je sám nezaopatřeným dítětem, v zásadě „nehraje“ roli. Z hlediska porodného se bude posuzovat příjem otce + matky dítěte. Pokud by současně daná žena žádala třeba o příspěvek na bydlení, tak může být posuzována s jinými osobami.

§ 7

(1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba. Žádná z osob nemůže být posuzována jako oprávněná osoba nebo jako společně posuzovaná osoba současně ve více rodinách, jde-li o společně posuzované osoby pro účely přídavku na dítě, porodného a rodičovského příspěvku; jestliže je některá z uvedených osob společně posuzována pro účely přídavku na dítě nebo porodného, může být současně posuzována s jinými osobami jako společně posuzovaná pro příspěvek na bydlení podle odstavce 5, jsou-li splněny podmínky pro takový postup.

Nárok na porodné je při splnění „základních“ podmínek, tedy že žena porodila první nebo druhé dítě (popř. se jedná o převzetí dítěte do péče):

§ 44

Podmínky nároku na porodné

(1) Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.

Rozhodným obdobím u porodného je předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením (převzetím do péče) dítěte. Pokud by se dítě narodilo nyní v březnu 2016, pak se posuzují příjmy za říjen – prosinec, 2015, pokud až třeba v dubnu 2016, pak to bude leden až březen 2016:

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

a) u přídavku na dítě kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je třeba podle § 51 prokázat rozhodný příjem,

b) jde-li o

  1. příspěvek na bydlení, období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje,
  2. porodné, kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo.

Co se týká příjmu, tak jednotlivé započítávané příjmy jsou specifikována v paragrafu 5, Zákon číslo 117/1995 Sb., zákon o státní sociální podpoře. Obecně invalidní nebo sirotčí důchod patří mezi „příjmy“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď