Jak se nastupuje a jestli mohu z nemocenské na mateřskou

Dobrý den,

jsem na nemocenské od května 2016, v neschopence nemám přímo rizikové těhotenství, ale pouze časté zvracení, protože jsem tam riziková, že nikdo ani lékaři nedoufali, že se to povede. Bohužel mám sklony k trombóze a díky trombóze v podbřišku, jsem minulý rok přišla o dítě.

Nyní by mě zajímalo, když jsem teď na nemocenské, mám-li nárok na mateřskou a pokud ani tak kdy a jak se o ní žádá, vím, že je to tu v některých dotazech, ale úplně si nejsem jistá, zda na ni budu mít nárok, když jsem jakoby na „klasické“ nemocenské, nebo mi má lékařka napsat rizikové těhotenství?

Může se to vůbec? A jsem zmatená z toho, že na MD jděte 6tydnu před porodem a vyplácí se 28tydnu? Vždyť pak je už RD(rodičovský příspěvek), ne?

Předem děkuji za odpověď na můj dotaz.

A přejí Vám příjemný zbytek dne.

Dotaz poslal/a: Radka Č., 04.12.2016 06:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.12.2016 16:12 napsal/a:

Dobrý den,

To, jestli jste v době před porodem v pracovní neschopnosti (na „nemocenské“), z důvodu nějaké nemoci, úrazu nebo rizikového těhotenství nehraje žádnou roli. Jedná se prostě o pracovní neschopnost. Pro výši nemocenských dávek, nebo pak na následnou PPM, je to ve všech případech stejné.

Co se týká nároku na „mateřskou“, tedy přesněji na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), tak bude záležet, zda v době jejího zahájení budete splňovat podmínky.

Mateřská dovolená a s ní související výplata PPM začíná v období 6 – 8 týdnů před porodem. Konkrétní termín zahájení si určujete sama, po konzultaci se svým lékařem, a dle očekávaného termínu porodu.

Délka mateřské dovolené a výplaty PPM je shodná. Při narození jednoho dítěte je to 28 týdnů, u dvou dětí je to 37 týdnů. Po skončení mateřské dovolené a ukončení výplaty PPM (tj. 20 – 22 týden po porodu), pak zahajujete rodičovskou dovolenou a dostáváte rodičovský příspěvek.

Abyste měla nárok na PPM, pak v době jejího zahájením musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dní v posledních 2 letech) a také musíte být v té době účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnána, to že jste současně v pracovní neschopnosti ničemu nevadí), nebo v ochranné lhůtě.

Do oněch 270 kalendářních dní se započítává i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti (pokud vaše zaměstnání stále trvá a nezaniklo před zahájením PN nebo v jejím průběhu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská při skončení PP na dobu určitou bez nároku na PPM?

-

Dobrý den, ráda bych poprosila o názor a pomoc. Od 1. 2. 2020 jsem zaměstnaná na dobu určitou do 30. 6. 2020. Již v únoru jsem zjistila, že jsem těhotná a od března jsem s rizikovým těhotenstvím v pracovní neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě, že už teď vím, že nemám […]

Zobrazit odpověď

Souběh rodičovského příspěvku (RP) a peněžité pomoci v mateřství (PPM)

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda mám nárok na vyplacení poměrné části rodičovského příspěvku v případě, že mám v jednom měsíci souběh RP a PPM. Pobírám RP na první dítě ve výši 29.000,- a zároveň mi 26.5. začal nárok na PPM kvůli narození druhého dítěte. Za měsíc květen mi byla vyplacena poměrná část PPM za […]

Zobrazit odpověď