Jak se nastupuje a jestli mohu z nemocenské na mateřskou

Dobrý den,

jsem na nemocenské od května 2016, v neschopence nemám přímo rizikové těhotenství, ale pouze časté zvracení, protože jsem tam riziková, že nikdo ani lékaři nedoufali, že se to povede. Bohužel mám sklony k trombóze a díky trombóze v podbřišku, jsem minulý rok přišla o dítě.

Nyní by mě zajímalo, když jsem teď na nemocenské, mám-li nárok na mateřskou a pokud ani tak kdy a jak se o ní žádá, vím, že je to tu v některých dotazech, ale úplně si nejsem jistá, zda na ni budu mít nárok, když jsem jakoby na „klasické“ nemocenské, nebo mi má lékařka napsat rizikové těhotenství?

Může se to vůbec? A jsem zmatená z toho, že na MD jděte 6tydnu před porodem a vyplácí se 28tydnu? Vždyť pak je už RD(rodičovský příspěvek), ne?

Předem děkuji za odpověď na můj dotaz.

A přejí Vám příjemný zbytek dne.

Dotaz poslal/a: Radka Č., 04.12.2016 06:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.12.2016 16:12 napsal/a:

Dobrý den,

To, jestli jste v době před porodem v pracovní neschopnosti (na „nemocenské“), z důvodu nějaké nemoci, úrazu nebo rizikového těhotenství nehraje žádnou roli. Jedná se prostě o pracovní neschopnost. Pro výši nemocenských dávek, nebo pak na následnou PPM, je to ve všech případech stejné.

Co se týká nároku na „mateřskou“, tedy přesněji na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), tak bude záležet, zda v době jejího zahájení budete splňovat podmínky.

Mateřská dovolená a s ní související výplata PPM začíná v období 6 – 8 týdnů před porodem. Konkrétní termín zahájení si určujete sama, po konzultaci se svým lékařem, a dle očekávaného termínu porodu.

Délka mateřské dovolené a výplaty PPM je shodná. Při narození jednoho dítěte je to 28 týdnů, u dvou dětí je to 37 týdnů. Po skončení mateřské dovolené a ukončení výplaty PPM (tj. 20 – 22 týden po porodu), pak zahajujete rodičovskou dovolenou a dostáváte rodičovský příspěvek.

Abyste měla nárok na PPM, pak v době jejího zahájením musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dní v posledních 2 letech) a také musíte být v té době účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnána, to že jste současně v pracovní neschopnosti ničemu nevadí), nebo v ochranné lhůtě.

Do oněch 270 kalendářních dní se započítává i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti (pokud vaše zaměstnání stále trvá a nezaniklo před zahájením PN nebo v jejím průběhu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď