Jak se nastupuje a jestli mohu z nemocenské na mateřskou

Dobrý den,

jsem na nemocenské od května 2016, v neschopence nemám přímo rizikové těhotenství, ale pouze časté zvracení, protože jsem tam riziková, že nikdo ani lékaři nedoufali, že se to povede. Bohužel mám sklony k trombóze a díky trombóze v podbřišku, jsem minulý rok přišla o dítě.

Nyní by mě zajímalo, když jsem teď na nemocenské, mám-li nárok na mateřskou a pokud ani tak kdy a jak se o ní žádá, vím, že je to tu v některých dotazech, ale úplně si nejsem jistá, zda na ni budu mít nárok, když jsem jakoby na „klasické“ nemocenské, nebo mi má lékařka napsat rizikové těhotenství?

Může se to vůbec? A jsem zmatená z toho, že na MD jděte 6tydnu před porodem a vyplácí se 28tydnu? Vždyť pak je už RD(rodičovský příspěvek), ne?

Předem děkuji za odpověď na můj dotaz.

A přejí Vám příjemný zbytek dne.

Dotaz poslal/a: Radka Č., 04.12.2016 06:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.12.2016 16:12 napsal/a:

Dobrý den,

To, jestli jste v době před porodem v pracovní neschopnosti (na „nemocenské“), z důvodu nějaké nemoci, úrazu nebo rizikového těhotenství nehraje žádnou roli. Jedná se prostě o pracovní neschopnost. Pro výši nemocenských dávek, nebo pak na následnou PPM, je to ve všech případech stejné.

Co se týká nároku na „mateřskou“, tedy přesněji na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), tak bude záležet, zda v době jejího zahájení budete splňovat podmínky.

Mateřská dovolená a s ní související výplata PPM začíná v období 6 – 8 týdnů před porodem. Konkrétní termín zahájení si určujete sama, po konzultaci se svým lékařem, a dle očekávaného termínu porodu.

Délka mateřské dovolené a výplaty PPM je shodná. Při narození jednoho dítěte je to 28 týdnů, u dvou dětí je to 37 týdnů. Po skončení mateřské dovolené a ukončení výplaty PPM (tj. 20 – 22 týden po porodu), pak zahajujete rodičovskou dovolenou a dostáváte rodičovský příspěvek.

Abyste měla nárok na PPM, pak v době jejího zahájením musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dní v posledních 2 letech) a také musíte být v té době účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnána, to že jste současně v pracovní neschopnosti ničemu nevadí), nebo v ochranné lhůtě.

Do oněch 270 kalendářních dní se započítává i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti (pokud vaše zaměstnání stále trvá a nezaniklo před zahájením PN nebo v jejím průběhu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Souběh rodičovského příspěvku a mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

-

Vážená paní, Vážený pane, chci se touto cestou dotázat, zda je možnost, aby manžel pobíral PPM (splňuje podmínky nároku na dávku) a zároveň na toto stejné dítě bych pobírala RP? Někde mi tvrdí, že to nelze a někde zase ano a opírají se o z.č. 117/1995, §30b, odst.3 „Má-li v rodině jeden z rodičů v […]

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď