Jak se počítá nemocenská, když změním zaměstnavatele?

Dobrý den, za několik dní bych měl nastoupit na plánovanou operaci. Vím, že prvních 14 dní, co budu v pracovní neschopnosti, mi budete platit zaměstnavatel. Zajímalo by mě, jak to bude potom s nemocenskou v příštím měsíci? Z čeho se mi bude počítat? Do zaměstnání jsem nastoupil na začátku roku. Někde jsem četl, že nemocenská se počítá z příjmů za posledních 12 měsíců – to znamená, že se do toho bude počítat i příjem od předchozího zaměstnavatele? To budu muset i za bývalým zaměstnavatelem aby mi potvrdil, jaké jsem příjmy? Nebo jak se vlastně počítá nemocenské, když jsem změnil zaměstnání? Děkuju za radu

Dotaz poslal/a: Mirek F., 19.2.2014 22:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.2.2014 7:54 napsal/a:

Dobrý den Mirku,

Je pravda, že nemocenské dávky se zpravidla vypočítávají na základě příjmů za posledních 12 měsíců. Je tam ale ono „zpravidla“. Pokud změníte zaměstnavatele a u současného tedy nepracujete po dobu nejméně 12 měsíců, pak je to trochu jinak – v zásadě jsou tyto 4 možnosti:

U současného zaměstnavatele pracujete před vznikem pracovní neschopnosti více než 12 měsíců – pak se nemocenská (resp. denní vyměřovací základ) počítá z příjmů za posledních 12 kalendářních měsíců. Měsíc, ve kterém nastoupíte do pracovní neschopnosti, by se nepočítal.

U současného zaměstnavatele pracujete kratší dobu, ale pracovní neschopnost vám vznikne v jiném měsíce, než ve kterém jste nastoupili do toho zaměstnání. V tom případě se pro výpočet nemocenských dávek používá doba od nástupu do nového zaměstnání do konce předchozího kalendářního měsíce.

Pokud vám pracovní neschopnost vznikla ve stejném měsíci, ve kterém jste nastoupil do současného zaměstnání, pak by se pro výpočet používal příjem za daný kalendářní měsíc.

Výjimkou by pak byl případ, kdy by v rozhodném období nebyl žádný příjem nebo žádný kalendářní den. Pak by se při výpočet postupovalo do minulosti, vždy o 3 měsíce zpět, dokud by tam nebyl nějaký příjem, který by se mohl použít pro výpočet. V takovémto případě by se zohlednil příjem z předchozího zaměstnání. Ale to zřejmě nebude váš případ.

Pokud tedy na operaci nastupujete v tomto měsíci, pak se pro výpočet použije buď předchozích 12 kalendářních měsíců (aktuální měsíc se nebude počítat), nebo doba od nástupu do nového zaměstnání do konce předchozího měsíce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Úřad práce výpočet nemocenské

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, z čeho se na Úřadu práce vypočítá nemocenská? Z podpory v nezaměstnanosti nebo z výplaty, kterou jsem měla před tím v zaměstnání? Děkuji za radu!

Zobrazit odpověď

Z čeho se počítá nemocenská po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, Jsem už třetí rok na rodičovské dovolené, která by mi měla za dva měsíce skončit. Jsem už ale zase těhotná. S doktorkou jsem se bavila, že by mi po skončení rodičovské napsala neschopenku na rizikové těhotenství, abych se nemusela na těch pár měsíců vracet do práce, takže bych byla doma až do začátku mateřské. […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské ve zkušební době

-

Dobrý den, Nastoupila jsem do nového zaměstnání, ale už po pár týdnech jsem onemocněla a jsem na neschopence. Zajímalo by mě, z čeho se bude počítat neschopenka, když v zaměstnání pracuji teprve krátkou dobu, takže jsem ještě nedostala ani první výplatu? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Platí se víkendy na neschopence?

-

Dobrý den, Jsem na neschopence kvůli koronaviru a zajímalo by mě, jak je to s placením nemocenské o víkendech? Platí se nemocenská i o víkendech? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď