Jak se počítá nemocenská, když změním zaměstnavatele?

Dobrý den, za několik dní bych měl nastoupit na plánovanou operaci. Vím, že prvních 14 dní, co budu v pracovní neschopnosti, mi budete platit zaměstnavatel. Zajímalo by mě, jak to bude potom s nemocenskou v příštím měsíci? Z čeho se mi bude počítat? Do zaměstnání jsem nastoupil na začátku roku. Někde jsem četl, že nemocenská se počítá z příjmů za posledních 12 měsíců – to znamená, že se do toho bude počítat i příjem od předchozího zaměstnavatele? To budu muset i za bývalým zaměstnavatelem aby mi potvrdil, jaké jsem příjmy? Nebo jak se vlastně počítá nemocenské, když jsem změnil zaměstnání? Děkuju za radu

Dotaz poslal/a: Mirek F., 19.2.2014 22:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.2.2014 7:54 napsal/a:

Dobrý den Mirku,

Je pravda, že nemocenské dávky se zpravidla vypočítávají na základě příjmů za posledních 12 měsíců. Je tam ale ono „zpravidla“. Pokud změníte zaměstnavatele a u současného tedy nepracujete po dobu nejméně 12 měsíců, pak je to trochu jinak – v zásadě jsou tyto 4 možnosti:

U současného zaměstnavatele pracujete před vznikem pracovní neschopnosti více než 12 měsíců – pak se nemocenská (resp. denní vyměřovací základ) počítá z příjmů za posledních 12 kalendářních měsíců. Měsíc, ve kterém nastoupíte do pracovní neschopnosti, by se nepočítal.

U současného zaměstnavatele pracujete kratší dobu, ale pracovní neschopnost vám vznikne v jiném měsíce, než ve kterém jste nastoupili do toho zaměstnání. V tom případě se pro výpočet nemocenských dávek používá doba od nástupu do nového zaměstnání do konce předchozího kalendářního měsíce.

Pokud vám pracovní neschopnost vznikla ve stejném měsíci, ve kterém jste nastoupil do současného zaměstnání, pak by se pro výpočet používal příjem za daný kalendářní měsíc.

Výjimkou by pak byl případ, kdy by v rozhodném období nebyl žádný příjem nebo žádný kalendářní den. Pak by se při výpočet postupovalo do minulosti, vždy o 3 měsíce zpět, dokud by tam nebyl nějaký příjem, který by se mohl použít pro výpočet. V takovémto případě by se zohlednil příjem z předchozího zaměstnání. Ale to zřejmě nebude váš případ.

Pokud tedy na operaci nastupujete v tomto měsíci, pak se pro výpočet použije buď předchozích 12 kalendářních měsíců (aktuální měsíc se nebude počítat), nebo doba od nástupu do nového zaměstnání do konce předchozího měsíce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na Ošetřovné pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, já pracuji jako OSVČ a provozovnu mam uzavřenou, manželka je v provozovně jako spolupracující osoba. Máme hendikepovaného, který má uzavřenou školu. Za manželku odvádí stát zdravotní a sociální pojištění. Má manželka nárok na ošetřovné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpověď ve zkušební době a pokračování neschopenky

-

Dobrý den, prosím o radu. Od 1. 2. 2021 jsem nastoupila jako kuchařka do MŠ se zkušební dobou do konce roku. Při pracovním pohovoru jsem uvedla, že vlastním v pravém uchu sluchátko a že nemám problém s dorozumíváním a nastoupila do práce od1.2.2021. Ale od 26. 2. 2021 jsem onemocněla a jsem v pracovní neschopnosti, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po ukončení prodloužení podpůrčí doby

-

Dobrý den, čerpala jsem nemocenskou od 1. 10. 2019 do 14. 12. 2020. Další prodloužení podpůrčí doby posudkový lékař zamítl. Jsem po operaci a čeká mě další. Nyní jsem na úřadě práce, podporu mi vypočítali z nemocenské. Mám zažádáno o invalidní důchod, ale pokud mi ho nedají, budu muset z finančních důvodů operaci odložit a […]

Zobrazit odpověď