Jak se počítá porodné, když je otec OSVČ?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá, zda máme nárok na porodné, když je manžel OSVČ? Termín porodu máme 30. 8. a já jsem od února na neschopence.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Martina Hajdůchová, 25.06.2015 11:30
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.06.2015 05:59 napsal/a:

Dobrý den,

Při posuzování nároku na porodné se hodnotí výše příjmu v rozhodném období. Pro porodné je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se například Vaše dítě narodilo v červnu 2015, pak je rozhodným obdobím leden až březen 2015. Pokud by se narodilo v červenci 2015, pak je rozhodným obdobím duben až červen 2015. V případě termínu porodu v srpnu se vás tedy týká posouzení příjmů za duben – červen 2015.

Nárok na porodné je při narození prvního dítěte (13 000 Kč) nebo i při narození druhého dítěte (10 000 Kč).

Rozhodujícím faktorem je to, zda příjem rodiny (otec i matka dítěte) v rozhodném období (viz výše) nepřesahuje 2,7 násobek životního minima. Pokud nemáte jiné děti, pak by životní minimum Vás a otce dítěte bylo aktuálně 5970 Kč. Hranice 2,7 násobku je tedy 16 119 Kč.

U Vás – pokud jste v pracovní neschopnosti, a nemáte jiné příjmy se, jako příjem bude započítávat nemocenská.

U otce dítěte, který je OSVČ je to trochu složitější. Pro OSVČ platí ustanovení, že se u nich jako příjem započítává minimálně 50% z průměrné mzdy v národním hospodářství. Nemám teď „po ruce“ přesné číslo, ale pro rok 2015 je to částka +/- 26 000 Kč, tj. jako příjem otce dítěte se započítá přibližně 13 000 Kč měsíčně. A to bez ohledu na to, zda tento příjem skutečně má nebo ne.

To, jestli budete mít nárok na porodné, tedy závisí na tom, jak vysoká je Vaše nemocenská.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď