Jak se počítá porodné, když je otec OSVČ?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá, zda máme nárok na porodné, když je manžel OSVČ? Termín porodu máme 30. 8. a já jsem od února na neschopence.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Martina Hajdůchová, 25.06.2015 11:30
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.06.2015 05:59 napsal/a:

Dobrý den,

Při posuzování nároku na porodné se hodnotí výše příjmu v rozhodném období. Pro porodné je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se například Vaše dítě narodilo v červnu 2015, pak je rozhodným obdobím leden až březen 2015. Pokud by se narodilo v červenci 2015, pak je rozhodným obdobím duben až červen 2015. V případě termínu porodu v srpnu se vás tedy týká posouzení příjmů za duben – červen 2015.

Nárok na porodné je při narození prvního dítěte (13 000 Kč) nebo i při narození druhého dítěte (10 000 Kč).

Rozhodujícím faktorem je to, zda příjem rodiny (otec i matka dítěte) v rozhodném období (viz výše) nepřesahuje 2,7 násobek životního minima. Pokud nemáte jiné děti, pak by životní minimum Vás a otce dítěte bylo aktuálně 5970 Kč. Hranice 2,7 násobku je tedy 16 119 Kč.

U Vás – pokud jste v pracovní neschopnosti, a nemáte jiné příjmy se, jako příjem bude započítávat nemocenská.

U otce dítěte, který je OSVČ je to trochu složitější. Pro OSVČ platí ustanovení, že se u nich jako příjem započítává minimálně 50% z průměrné mzdy v národním hospodářství. Nemám teď „po ruce“ přesné číslo, ale pro rok 2015 je to částka +/- 26 000 Kč, tj. jako příjem otce dítěte se započítá přibližně 13 000 Kč měsíčně. A to bez ohledu na to, zda tento příjem skutečně má nebo ne.

To, jestli budete mít nárok na porodné, tedy závisí na tom, jak vysoká je Vaše nemocenská.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Proč nemám nárok na porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V dubnu se narodila druhá dcera. Zažádala jsem si tedy o porodné, bohužel mi bylo zamítnuto. Já žádné příjmy neměla (rodičovský příspěvek) a manžel pracuje na hlavní pracovní poměr, kde mu byla vypočtena částka za 1. čtvrtletí 2018 21 800Kč/měsíčně. Dále manžel začal v lednu podnikat na vedlejší činnost […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata

-

Dobrý den. Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně porodného. S přítelem nejsme svoji a nyní očekáváme příchod dvojčátek. Nejsme si ovšem jisti, zda máme nárok na porodné. Můj čistý měsíční příjem byl 14 500 Kč. Nyní jsem v pracovní neschopnosti. Přítel má exekuci na plat. Tudíž pobírá životní minimum, ale jinak jeho čistý příjem […]

Zobrazit odpověď