Jak se stanoví příjmy u OSVČ pro nárok na sociální dávky (porodné)

Dobrý den, pracuji jako OSVČ, ale už několik měsíců se mi moc nedaří, takže mám jen minimální příjem. Žena je doma s dětmi na rodičovské a dostává rodičák a přídavky na děti, dohromady je to asi 8500 Kč. Bydlíme v pronajatém bytě a musíme za nájem platit deset tisíc korun měsíčně. Takže z toho, co dostane žena, nedokážeme ani zaplatit nájem, natož aby nám pak zůstávali nějaké peníze.
Takže bych potřeboval vědět, jestli mám jako OSVČ nárok na nějaké dávky? Zajímalo by mě, jak se to počítá? Na začátku roku jsem měl sice nějaký příjem, proplatili mi dvě faktury, ale teď už poměrně dlouhou dobu nic. Několik zákazníků mi dluží peníze, tak nevím, jestli to hraje nějakou roli? Aby si třeba na sociálce nemysleli, že když jsem vystavil faktury, tak že to automaticky znamená, že mi je někdo zaplatí. Lidi jsou dneska hrozní a každý se jen vymlouvá, že mu také někdo jiný dluží. Můžete mi prosím poradit, na co mám vlastně nárok? Děkuji Bedřich B.

Dotaz poslal/a: Bedřich B., 7.1.2014 12:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 8.1.2014 6:34 napsal/a:

Dobrý den pane Bedřichu,

U OSVČ je to se sociálními dávkami trochu složitější. Máte pochopitelně nárok na všechny dávky tak jako každý jiný občan v ČR. Zádrhel u OSVČ spočívá v tom, jak se posuzují příjmy. Zatímco u zaměstnanců je to poměrně jednoduché, tak je jasné kolik si za jaké období doopravdy vydělali peněz, pro OSVČ to takto jednoduché není.

Takže pokud jako OSVČ půjdete žádat o nějaké sociální dávky, bude se váš příjem posuzovat tak, jako byste si vydělával 50% z průměrné mzdy. Průměrná mzda se nyní počítá jako cca 24500 Kč. Tj. pro sociální dávky to budou brát tak, jako byste měl příjem zhruba 12 tisíc korun.

Je sice možné, že pokud se sečte tento „hypotetický“ příjem a příjem, který má vaše žena, tak budete mít na některé dávky nárok, ale nebude to „žádná sláva“.

Na co byste zřejmě mohl mít nárok:

Příspěvek na bydlení – pokud máte uzavřenou nájemní smlouvu a máte současně v bytě vedené trvalé bydliště, pak byste mohl mít nárok na příspěvek na bydlení. Nevím přesně kolik osob je v bytě hlášeno a o jaké se jedná město, ale pokud by to byla například Praha a jednalo by se o 4 osoby, tak pří příjmu cca 20 500 Kč (8500 skutečný příjem, a 12000 onen hypotetický příjem) a nákladech na bydlení byste mohl mít nárok na přídavky na bydlení ve výši necelé 3000 Kč.

Další možné dávky by mohly být příspěvek na živobytí a doplatek do životního minima (hmotná nouze), ale na ty pravděpodobně díky tomu hypotetickému příjmu nedosáhnete.

Takže jediným řešením by bylo nyní ukončit nebo přerušit živnost a jít se zaevidovat na úřad práce. Podporu sice nedostanete, ale měl byste eventuelně nárok na tyto dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď