Jaké měsíce budou zahrnuty do výpočtu PPM?

Dobrý den, nemocenská se nezapočítává do výše mateřské.

Zajímalo by mě tedy, z jakých měsíců se mi bude počítat mateřská, když jsem od 1. 12. 2016 na nemocenské (před tím rok a půl práce), od 1. 2. 2017 budu vybírat dovolenou a 1. 3. 2017 nastoupím na mateřskou?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: maru m., 05.12.2016 18:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.12.2016 18:58 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výpočet výše PPM je rozhodující denní vyměřovací základ. Denní vyměřovací základ se pak počítá zpravidla z posledních 12 měsíců. Pokud tedy budete na PPM nastupovat 1. 3. 2017, pak oněch 12 měsíců bude období 1. 3. 2016 až 28. 2. 2017. Z vašeho dotazu pak předpokládám, že po celou tuto dobu máte jenom jednoho zaměstnavatele. Denní vyměřovací základ se počítá z posledního zaměstnání, resp. z poslední pojištění činnosti. Pokud by poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, než 12 měsíců, pak by se  PPM počítala z této kratší doby.

Píšete, že prosinec a leden budete v pracovní neschopnosti. Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, patří mezi tzv. „vyloučené dny“. Ty se do výpočtu denního vyměřovacího základu nezahrnují. Pro výpočet výše PPM by tedy bal rozhodující příjem za měsíce březen 2016 – listopad 2016 a ještě měsíc únor 2017 (pokud byste ale žádost o PPM podala ještě na konci února, pak se již nebude započítávat ani únor – měsíc, ve kterém je zahájena PPM se do výpočtu již nezahrnuje).

Viz paragraf 18, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

§ 18

 (1) Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, pokud se dále nestanoví jinak; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (odstavec 7), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje s přesností na 2 platná desetinná místa.

…..

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

….

7) Vyloučenými dny jsou           

a) kalendářní dny omluvené nepřítomnosti zaměstnance v práci nebo ve službě, za které zaměstnanci nenáleží náhrada příjmu nebo za které mu nebyl poskytnut služební příjem nebo služební plat, s výjimkou kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, za které zaměstnanci nevznikl nárok na nemocenské z důvodu uvedeného v § 25 písm. a) a c), a kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti po ukončení podpůrčí doby podle § 28 odst. 4,

b) kalendářní dny dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, v nichž náleží zaměstnanci náhrada mzdy, platu nebo odměny v období prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény) nebo snížený plat (snížená měsíční odměna) v období prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény); v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 se těmito vyloučenými dny rozumí období prvních 21 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény

c) kalendářní dny, za které bylo zaměstnanci vypláceno nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství nebo ošetřovné,

d) kalendářní dny připadající na kalendářní měsíce, za které osoba samostatně výdělečně činná podle zvláštního právního předpisu neplatí pojistné na pojištění,

e) kalendářní dny připadající na kalendářní měsíce, v nichž osoba samostatně výdělečně činná nebyla účastna pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Souběh rodičovského příspěvku a mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

-

Vážená paní, Vážený pane, chci se touto cestou dotázat, zda je možnost, aby manžel pobíral PPM (splňuje podmínky nároku na dávku) a zároveň na toto stejné dítě bych pobírala RP? Někde mi tvrdí, že to nelze a někde zase ano a opírají se o z.č. 117/1995, §30b, odst.3 „Má-li v rodině jeden z rodičů v […]

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď