Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku

Dobrý den, jsem doma s ročním dítětem a pobírám na něj rodičovskou ve výši 7600 Kč. Momentálně jsem už zase těhotná a termín porodu budu mít za 7 měsíců. Zajímalo by mě, jak to bude, až budu nastupovat na druhou mateřskou. Mohu si před tím, než začnu zase brát mateřskou, požádat o vyplacení zbývající částky rodičovského příspěvku? Pokud ano, jsou tam nějaké speciální podmínky a omezení? Nebo pokud by to nešlo, nemohl by rodičovský příspěvek brát manžel a já bych měla mateřskou? Nebo případně naopak, někde jsem četla, že mateřskou může brát i otec, jen nevím, jestli by to znamenalo, že by musel být se mnou a s dětmi doma. Tak nevím co by nakonec vycházelo finančně nejvýhodněji. Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Michala T., 26.1.2014 16:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.1.2014 12:23 napsal/a:

Dobrý den Michalo,

Sice váš dotaz chápu, každá koruna se hodí, zvlášť když budete mít dvě malé děti, ale bohužel vás budu muset zklamat. Přímo v příslušných zákonech je výslovně řešeno, že není možné současně pobírat rodičovský příspěvek a PPM (mateřskou). Takže to že byste vy měla mateřskou a otec dítěte rodičovský příspěvek.

Dále platí, že rodičovský příspěvek je možné čerpat jen na nejmladší dítě, pokud současně v rodině (vy nebo otec) nepobíráte PPM. Ta má přednost.

Takže k datu, kdy nastoupíte na mateřskou, a vznikne vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak automaticky přijdete o nárok na rodičovský příspěvek. Je zde pouze jedna výjimka, pokud by náhodou byla vaše mateřská nižší než dosavadní rodičovský příspěvek, pak byste až do porodu mohla čerpat původní rodičovský příspěvek (nedostávala byste ale mateřskou).

U rodičovského příspěvku také platí, že sice maximální částka je 220 tisíc korun, ale rozceň je v zákoně jasně stanoveno, že je možné tuto částku čerpat jen v měsíčních platbách. Přičemž maximální výše měsíční platby je omezena na 11 500 Kč.

Takže pokud chcete z rodičovského příspěvku získat maximální možnou částku, měla byste si co nejdříve změnit výši rodičovského příspěvku až do maximální částky (to, jestli si můžete zvolit tu nejvyšší částku, záleží na tom, jestli vy nebo otec dítěte máte dostatečně vysoký vyměřovací základ).

Změnu můžete provést kdykoliv (je omezení že měnit výši RP je možné jednou za 3 měsíce). Zajděte na Úřad práce – je na to přímo formulář – myslím, že se jmenuje „žádost o změnu výše rodičovského příspěvku“.  Sice asi nezískáte kompletních 220 tisíc korun, ale určitě to bude lepší než aby ty peníze zbytečně „propadly“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď