Kam se hlásit po narození druhého dítěte?

Dobrý den,

do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek na syna.

Teď jsem hlášena na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 4 let.

V červnu porodím druhé dítě, nemám nárok na PPM a nechci pobírat 4letou variantu RP, tudíž jej budeme řešit přes manžela.

Jak to v tomto případě se mnou v souvislosti s hlášením se „někam“ – úřadům, když budu vlastně nepracující a nebudu ani na MD, ani na RD, ani nebudu pobírat RP?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Beata M., 02.05.2017 07:11

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.05.2017 09:47 napsal/a:
 

Dobrý den,

O rodičovský příspěvek si můžete požádat i přímo vy. Není potřeba, aby žádost o rodičovský příspěvek podával otec dítěte. Je pouze potřeba, aby doložil příjem (resp. vyměřovací základ). To je celé. Dle příslušného zákona je požadováno, aby byl tento vyměřovací základ stanoven alespoň u jednoho z rodičů. Není ale podmínkou, aby to bylo u žadatele o dávku.

Konkrétně viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30:

(2) Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku podle odstavců 3 a 4 je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění.

V době, kdy pak pobíráte rodičovský příspěvek za vás zdravotní pojištění hradí stát. Není tedy potřeba nic dalšího řešit.

Alternativou k tomuto, pokud byste tedy opravdu chtěli, aby ročovský příspěvek čerpal otec dítěte, by pak bylo to, že byste šla na Úřad práce a byla vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání. Tam byste nyní podle všeho měla mít nárok i na menší podporu v nezaměstnanosti, ale současně by to pro vás znamenalo, že byste musela respektovat pokyny Úřadu práce (hledat si aktivně nové zaměstnání, chodit na schůzky do firem, které by vám ÚP doporučil apod.)

Nebo je ještě možnost, abyste byla „osoba pečující o dítě do 7 roků“ – pak za vás zdravotní pojištění platí stát. V takovém případě pak ale dítě nesmíte dávat do jeslí/školky na dobu delší než 4 hodiny denně, a také nesmíte pracovat. Resp. je možnost práce na DPP, pokud měsíční příjem nepřekročí 10000 Kč nebo pracovat na DPČ, pokud není sjednán měsíční příjem vyšší než 2500 Kč.

Ale jak bylo již zmíněno výše, dle mého je pro vás nejjednodušší když si požádáte o rodičovský příspěvek vy, a volba délky RP pak bude provedena na základě příjmů vašeho manžela (na základě jeho vyměřovacího základu).

Něco jiného by bylo, pokud by váš manžel žádal i o PPM. Tam se pak musí řešit to, že uzavřete dohodu o svěření dítěte do péče, a on pak v zaměstnání čerpá mateřskou dovolenou a dostává PPM. Zde pak není žádná možnost nějaké „převedení“ na matku a po dobu, kdy byla vyplácena PPM, byste si musela řešit minimálně zdravotní pojištění. Ale to je opět řešitelné tím, že byste byla vedená jako osoba pečující o dítě do 7 roků (starší dítě).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,