Kde se vyřizuje trvalé bydliště

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, kde se vyřizuje trvalé bydliště? Chtěla jsem si na sociálce požádat o přídavky na bydlení, ale tam mi řekli, že když v bytě kde nyní bydlím, nemám trvalé bydliště tak prý nemám nárok. Takže potřebuji vědět, co mám teď dělat. Mám výplatu něco přes třináct tisíc korun čistého a za byt platím se vším všudy skoro 10tisíc. Takže mi moc nezbývá a potřebovala bych nutně nějaký příspěvek na bydlení od státu? Poradíte mi, na co mám nárok a jak to mám udělat s tím trvalým bydlištěm? Bydlím v pronajatém bytě a majitel se mnou moc nekomunikuje, mám obavu, že mi trvalý pobyt nebude chtít dovolit.

Díky za radu

Dotaz poslal/a: Jarmila B., 08.01.2014 7:14
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.01.2014 12:36 napsal/a:

Milá paní Jarmilo, děkujeme vám za váš dotaz. Co se týká trvalého pobytu, pak je to poměrně jednoduché. Pokud máte v bytě uzavřenou nájemní smlouvu, pak stačí, když si zajdete na příslušný městský nebo obecní úřad v místě kde nyní bydlíte a tam poměrně rychle vše vyřídíte.

Podle zákona, který upravuje trvalé bydliště (konkrétně se jedná o zákon č. 133/2000 Sb. O evidenci obyvatel) vám k vyřízení nového trvalého bydliště budou stačit platné doklady k prokázání vaší totožnosti – tedy občanka. A pak už jen potřebujete nájemní smlouvu kde je jasně uvedeno o jaký byt se jedna (přesná adresa, včetně čísla popisného a orientačního a včetně čísla bytu) a dále pak informace o tom, kdo je majitel bytu (který s vámi tuto smlouvu uzavřel).

Pokud se jedná o pronajatý byt, tak pro trvalé bydliště už nepotřebujete další souhlas majitele bytu. Ten je potřeba jen v případě že se nejedná o běžný pronájem, ale pokud by to byla jen podnájemní smlouva, nebo pokud by se jednalo třeba o ubytovnu nebo nějaké podobné zařízení. O tom, že si v bytě budete vyřizovat trvalé bydliště vlastně ani majitele bytu nemusíte informovat. Podle zákona vám v tom tak jako tak nemůže bránit.

Změna trvalého pobytu se vyřizuje na městském, nebo obecním úřadu, v místě kde máte tento nový byt. Není potřeba ani rušit staré trvalé bydliště. Postačí, když zajdete na úřad a tam vyplníte přihlašovací lístek (formulář dostanete přímo na úřadu). Předložíte osobní doklady a platnou nájemní smlouvu a zaplatíte správní poplatek (ten je ve výši 50 Kč).

Na místě si pak rovnou požádáte i o nový občanský průkaz (ten starý se vám ihned po změně trvalé bydliště zruší a po dočasnou dobu dostanete jen náhradní doklad – dokud nebude vydána nová občanka).

Jakmile budete mít vyřízený trvalý pobyt, můžete zajít na příslušný úřad práce a tam si znovu podat žádost o příspěvek na bydlení. Jakmile budete mít v bytě trvalý pobyt, už by neměl být problém s vyřízením této sociální dávky. Pozor je na to že u příspěvku na bydlení musíte dokládat příjmy a hlavně výdaje na bydlení v daném bytě za poslední 3 měsíce (resp. za předchozí kalendářní čtvrtletí). O dávku tedy nemůžete žádat ihned po tom, co se do bytu nastěhujete a co si změníte trvalé bydliště.

Pokud byste měla nějaké další dotazy ohledně sociálních dávek na bydlení, zkuste prosím svůj dotaz napsat do příslušné sekce této poradny. Doufám, že vám tato odpověď pomůže vyřešit váš problém s trvalým bydlištěm.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Trvalé bydliště:

Dotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy

-

Dobrý den, poprosila bych o radu: Opatrovala jsem maminku 9 let a vzhledem k tomu, že tam měla doživotní bydlení zajištěno, „věcné břemeno“, ale chalupa už byla předána mojí neteři a synovci, tak jsem si trvalé bydliště přehlásila na „fixní adresu“ na 7 let. Maminka zemřela a já neměla kam jít a tak mi nastávající […]

Zobrazit odpověď

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď

Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

-

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím. Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme. Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště. Zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď