Kdy budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, jestli budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Loni v létě jsem ukončila studium na VŠ. Od září jsem byla dva měsíce vedená na Úřadu práce a pak jsem nastoupila do zaměstnání. Teď se ve firmě bude propouštět, a protože jsem tady jen velmi krátkou dobu, tak hrozí, že dostanu výpověď. Chtěla bych vědět, jestli budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jak se to přesně počítá a jaké jsou podmínky, které musím splnit, abych jako nezaměstnaná dostala nějaké peníze? A pokud bych neměla nárok na podporu, dostanu alespoň nějaké sociální dávky? Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Jana Z., 6.3.2014 14:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 6.3.2014 19:24 napsal/a:

Dobrý den Jano, podle toho co uvádíte, nyní pracujete přibližně 6 měsíců, a před tím jste byla buď nezaměstnaná v evidenci úřadu práce, nebo studentka. V takovém případ, by vám nyní nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikl.

Mezi hlavní podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti patří především to, že v posledních 2 letech před podáním žádosti od podporu máte odpracováno nejméně 12 měsíců (buď v zaměstnání, nebo se případně započítává i doba, kdy vám vznikl nárok na důchodové pojištění jako je třeba rodičovská dovolená apod.)

Vy tuto podmínku podle všeho nesplňujte. Pokud jste během studia nepracovala v nějakém zaměstnání, které by zakládalo účast na důchodovém pojištění, tak vás po skončení zaměstnání sice zařadí do evidence nezaměstnaných na Úřadu práce, ale nárok na podporu vám nevznikne. Na podporu byste měla nárok až za zhruba 6 měsíců.

Co se týká dalších sociálních dávek pro nezaměstnané, tak můžete mít pochopitelně nárok o běžné sociální dávky, tak jako každý jiné. U nich ale bude záležet i na jiných okolnostech. Jestli žijete sama, nebo jestli žijete s manželem, přítelem nebo rodiči apod. Pokud byste bydlela sama, pak byste mohla mít nárok především na sociální dávky hmotné nouze – tedy příspěvek na živobytí. Také byste mohla mít nárok třeba na příspěvek na bydlení nebo eventuelně i na doplatek na bydlení. Pokud ale nežijete sama, pak by se při žádosti o sociální dávky posuzovali i příjmy dalších osob ve vaší společné domácnosti. Takže to váš případný nárok na sociální dávky si bez dalších informací netroufám posoudit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď