Kdy dostanu příspěvek 5000 Kč na dítě v roce 2022?

Dobrý den,

Zajímalo by mě, kde si můžu požádat o těch 5000 Kč na dítě, o kterých se teď všude píše? A kdy bych asi tak mohla ty peníze dostat?

Jsem samoživitelka a mám 4 děti. Takže pokud se nepletu, tak bych měla dostat 20 000 Kč? Je to to tak?

Nikde jsem ale nenašla, kde si o ty peníze můžu požádat. Můžete mi poradit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Renata S., 21.05.2022 18:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.05.2022 7:07 napsal/a:

Dobrý den,

Mimořádný jednorázový příspěvek na dítě, zmínila vláda na konci dubna 2022. Na tento mimořádný příplatek 5000 Kč, by měly mít nárok děti do 18 roků a děti, které se narodí ještě letos (do konce roku 2022).

Nárok by měly mít rodiny, které pobírají sociální dávku příspěvek na dítě, nebo i rodiny, kde je roční hrubý příjem do 1 miliónu korun (celkový příjem z podnikání nebo ze zaměstnání za rok 2021).

Příplatek 5000 Kč na dítě, bude spadat pod sociální dávky a měl by ho vyřizovat Úřad práce (stejně jako i všechny ostatní sociální dávky).

Aby mohl Úřad práce začít vyplácet tento mimořádný příspěvek, musí být ale nejprve schválen příslušný zákon. A to zabere nějakou dobu.

Minulý týden, zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí návrh zákona (viz zde). Návrh zákona teď bude procházet připomínkovým řízením, následně o něm bude jednat vláda. Pak bude předložen k projednání a schválení v Parlamentu a Senátu.

Vláda sice předpokládá zrychlené schválení tohoto nového zákona, ale i tak to nějakou dobu zabere.

V návrhu se předpokládá, že by se příspěvek mohl vyplácet nejpozději do konce srpna 2022. Pokud by byl náhodou zákon schválen rychleji, pak by to mohlo být i dříve. Reálně to ale určitě nebude dříve, než v červenci 2022. Spíše ale až v tom srpnu 2022.

O příspěvek 5000 Kč na dítě, se tedy zatím nedá nikde požádat, a dost možná o něj ani nebudete muset žádat.

Pokud máte nárok na přídavky na dítě (podmínkou je mít nárok na výplatu příspěvku na dítě v červenci 2022, kdy se vyplácí příspěvek za červen 2022), pak by vám Úřad práce měl těchto 5000 Kč na dítě do 18 roků, poslat automaticky.

Pokud máte 4 děti, u kterých bude splněna podmínka věku (k 1. 8. 2022 nebudou mít ještě 18 roků), pak byste měla dostat 20 000 Kč někdy během měsíce srpna.

Pokud nyní nemáte nárok na sociální dávku příspěvek na dítě, pak byste si po schválení zákona musela podat žádost. Žádost o příspěvek, by podle všeho mělo jít podat jen online přes internet (elektronicky) a nemělo by s tím snad být žádné složité papírování.

Žádost o příspěvek 5000 Kč na dítě, bude připravena Úřadem práce, až po schválení zákona – někdy během letních prázdnin 2022.

Pozor ale na to, že i když se o tomto mimořádném příspěvku nyní hodně mluví, zatím není nic definitivně schváleno. Vzhledem k tomu, že konečné slovo bude mít Parlament a Senát, může dojít ještě i k nějakým změnám (mohou se měnit podmínky, částka nebo i termín výplaty příspěvku). Mohlo by teoreticky dojít i k tomu, že návrh zákona Parlament nebo Senát neschválí. Nyní zatím není nic finálně rozhodnuté. Zatím se jedná jen o předběžné informace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Jak znovu požádat o poslání 5000,- Kč příspěvku na dítě?

-

Dobrý den, Dne 8. 1. 2023 jsem žádala o 5000,- Kč příspěvek na dítě. Děti máme 4. Ve schránce jsem složenku nenašla, tím pádem jsem ani žádné peníze nevybrala. Vím, že lhůta pro poslání peněz byla měsíc a případná lhůta na výběr složenky je také měsíc. Kam se prosím mohu obrátit, aby mi byla složenka […]

Zobrazit odpověď

Daňový bonus, daňové zvýhodnění na děti – příjem pro sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě)

-

Dobrý den, požádala jsem prvně o příspěvek na bydlení a přídavky ne děti. Já jsem na mateřské dovolené, partner pracuje na klasický pracovní poměr. Partner uplatňuje daňové zvýhodnění na děti každý měsíc (máme 2 děti), což znamená, že měsíčně je součástí mzdy i částka 3 127,00 Kč. Dále je ve výplatě uveden daňový bonus, což […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek 5000 Kč na dítě – kdy dostanu peníze?

-

Dobrý den, žádal jsem online o příspěvek 5000 Kč na dítě a stále mi nic nepřišlo. Vše proběhlo v pořádku. Žádal jsem 20. 8. 2022. Kdy tedy obdržím peníze? Mám žádat znovu? Díky

Zobrazit odpověď