Kdy mám jít na úřad práce – neschopenka a výpověď

Dobrý den, dostala jsem výpověď a jsem bez práce. Ještě před koncem smlouvy jsem nastoupila do pracovní neschopnosti a jsme nyní na neschopence. Zajímalo by mě, kdy mám jít na úřad práce? Jestli tam mám chodit už teď, ještě během neschopenky, nebo až mi skončí. A jak to bude s nárokem na podporu v nezaměstnanosti? Mohu brát nemocenskou a zároveň podporu nebo je to jinak? Můžete mi prosím poradit jak to je a kdy mám jít na Úřad práce? Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza M., 17.2.2014 10:11
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.1.2014 18:48 napsal/a:

Dobrý den Terezo, přiznám se, že moc nerozumím tomu, co píšete. Uvádíte, že jste dostala výpověď a zároveň že jste na neschopence a zároveň že vám skončila smlouva. To vzájemně nejde moc dohromady. Pokud dostanete výpověď, tak vám běží výpovědní lhůta (pokud se nejedná o okamžitou výpověď z důvodu hrubého porušení pracovních předpisů apod.). Pokud v této době nastoupíte do pracovní neschopnosti tak se výpovědní doba prodlužuje. Resp. celé je to trochu složitější, ale v zásadě není moc případů, kdy by vám mohl zaměstnavatel dát výpověď tak aby vám pracovní práce skončila během neschopenky.

Takže buď se nejednalo o výpověď, ale třeba to byla práce na dobu určitou, ta může skončit i během pracovní neschopnosti, nebo je to celé jinak – v tom případě nemusí být následující informace správně. Pokud je to u vás jinak, tak případně napište znovu, s uveďte více podrobností.

A teď k vašemu dotazu ohledně toho, kdy byste měla jít na Úřad práce. Zatím tam chodit nemusíte. Ještě přesněji – nemusíte tam chodit vůbec, nemáte žádnou povinnost chodit na úřad práce, je to jen vaše právo. Ale pokud chcete dostat podporu v nezaměstnanosti tak tam zajít budete muset. Ale až po skončení pracovní neschopnosti.

Platí totiž, že v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, tak vás Úřad práce nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání a ani nemůžete získat podporu v nezaměstnanosti. Není tedy možné, abyste současně brala nemocenské dávky a zároveň podporu v nezaměstnanosti. Navíc návštěvou Úřadu práce byste mohla poručit podmínky léčebného režimu (záleží, jak máte povolené vycházky apod.).

Na Úřad práce tedy půjdete až po skončení pracovní neschopnosti. Na podporu v nezaměstnanosti budete mít nárok ve chvíli, kdy budou splněny základní podmínky. Tedy že v posledních 2 letech máte odpracováno nejméně 12 měsíců. Pak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Její výše bude záležet na tom, jak přesně bylo vaše poslední zaměstnání ukončeno. Pokud by to byla například smlouva na dobu určitou, první dva měsíce byste brala 65% z průměrné mzdy, následně pak další 3 měsíce 50% a nakonec 45%. Celková délka záleží kvašem věku. Do 50 roků je to 5 měsíců. 50 – 55 je to 8 měsíců a nad 55 roků je to 11 měsíců.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mít 2 neschopenky, když mám 2x HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je, když mám dva hlavní pracovní poměry a jsem na neschopence. Jak to mám doložit do obou prací. Má otázka zní, jestli mohu mít vystavenou neschopenku na oba zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď