Kdy mam nárok na PPM na druhé dítě?

Dobrý den,

v půlce ledna 2016 jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu komplikovaného těhotenství a na konci ledna 2016 mi vypršela smlouva v práci.

V dubnu jsem porodila a nastoupila na PPM.

Nyní plánujeme druhé dítě, chci se zeptat budu mít nárok nyní na PPM? Nebo na co nastoupím po porodu?

Rodila bych cca v květnu 2018.

Změnilo by se něco, kdybych nastoupila někam do práce třeba jen na měsíc nebo na UP??

Potom nárok bude??

Dotaz poslal/a: Martina S., 8.06.2017 18:25
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.06.2017 15:05 napsal/a:

Dobrý den,

Na základě vašeho dotazu mám za to, že nyní jste nezaměstnaná (pracovní poměr skončil 01/2016), jste doma s nejmladším dítětem a dostáváte rodičovský příspěvek.

Pokud budete doma s dítětem až do porodu druhého dítěte, pak vám nárok na PPM nevzniká, a měla byste nárok až na rodičovský příspěvek po narození druhého dítěte.

Pro nárok na PPM byste musela splnit dvě podmínky. A to že v době zahájení PPM na druhé dítě (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo případně v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou pak je to, že v posledních 2 letech před zahájením PPM jste byla účastníkem nemocenského pojištění po dobu alespoň 270 kalendářních měsíců.

Vaše poslední účast na nemocenském pojištění skončila v 01/2016. Abyste tedy v roce 2018 měla nárok na PPM, musela byste mít v době cca duben 2016 – březen 2018 (resp. přesné rozmezí závisí na termínu porodu a případného zahájení PPM) účast na nemocenském pojištění 270 dní – tedy musela byste v této době být zaměstnána (nebo si případně platit dobrovolné nemocenské pojištění jako OSVČ).

To, že byste nastoupila na jeden měsíc do zaměstnání, vám v ničem nepomůže, protože by vám tím vznikalo jen 30 dní nemocenského pojištění a pořád by vám jich ještě 240 chybělo. V době, kdy jste doma s dítětem a dostáváte rodičovský příspěvek, nebo i když jste vedená, jako nezaměstnaná na úřadu práce, za vás nemocenské pojištění nikdo neplatí. Takže ani to, že byste byla na ÚP, by vám v ničem nepomohlo.

Účast na nemocenském pojištění by vám případně mohla vznikat, pokud byste během rodičovské vykonávala nějakou „brigádu“. U práce na DPČ vzniká účast na nemocenském pojištění, pokud je sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, u DPP vzniká účast, pokud v jednom měsíci přesáhne příjem 10000 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď