Kdy mam nárok na PPM na druhé dítě?

Dobrý den,

v půlce ledna 2016 jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu komplikovaného těhotenství a na konci ledna 2016 mi vypršela smlouva v práci.

V dubnu jsem porodila a nastoupila na PPM.

Nyní plánujeme druhé dítě, chci se zeptat budu mít nárok nyní na PPM? Nebo na co nastoupím po porodu?

Rodila bych cca v květnu 2018.

Změnilo by se něco, kdybych nastoupila někam do práce třeba jen na měsíc nebo na UP??

Potom nárok bude??

Dotaz poslal/a: Martina S., 8.06.2017 18:25
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.06.2017 15:05 napsal/a:

Dobrý den,

Na základě vašeho dotazu mám za to, že nyní jste nezaměstnaná (pracovní poměr skončil 01/2016), jste doma s nejmladším dítětem a dostáváte rodičovský příspěvek.

Pokud budete doma s dítětem až do porodu druhého dítěte, pak vám nárok na PPM nevzniká, a měla byste nárok až na rodičovský příspěvek po narození druhého dítěte.

Pro nárok na PPM byste musela splnit dvě podmínky. A to že v době zahájení PPM na druhé dítě (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo případně v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou pak je to, že v posledních 2 letech před zahájením PPM jste byla účastníkem nemocenského pojištění po dobu alespoň 270 kalendářních měsíců.

Vaše poslední účast na nemocenském pojištění skončila v 01/2016. Abyste tedy v roce 2018 měla nárok na PPM, musela byste mít v době cca duben 2016 – březen 2018 (resp. přesné rozmezí závisí na termínu porodu a případného zahájení PPM) účast na nemocenském pojištění 270 dní – tedy musela byste v této době být zaměstnána (nebo si případně platit dobrovolné nemocenské pojištění jako OSVČ).

To, že byste nastoupila na jeden měsíc do zaměstnání, vám v ničem nepomůže, protože by vám tím vznikalo jen 30 dní nemocenského pojištění a pořád by vám jich ještě 240 chybělo. V době, kdy jste doma s dítětem a dostáváte rodičovský příspěvek, nebo i když jste vedená, jako nezaměstnaná na úřadu práce, za vás nemocenské pojištění nikdo neplatí. Takže ani to, že byste byla na ÚP, by vám v ničem nepomohlo.

Účast na nemocenském pojištění by vám případně mohla vznikat, pokud byste během rodičovské vykonávala nějakou „brigádu“. U práce na DPČ vzniká účast na nemocenském pojištění, pokud je sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, u DPP vzniká účast, pokud v jednom měsíci přesáhne příjem 10000 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď