Kdy mam nárok na PPM na druhé dítě?

Dobrý den,

v půlce ledna 2016 jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu komplikovaného těhotenství a na konci ledna 2016 mi vypršela smlouva v práci.

V dubnu jsem porodila a nastoupila na PPM.

Nyní plánujeme druhé dítě, chci se zeptat budu mít nárok nyní na PPM? Nebo na co nastoupím po porodu?

Rodila bych cca v květnu 2018.

Změnilo by se něco, kdybych nastoupila někam do práce třeba jen na měsíc nebo na UP??

Potom nárok bude??

Dotaz poslal/a: Martina S., 8.06.2017 18:25
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.06.2017 15:05 napsal/a:

Dobrý den,

Na základě vašeho dotazu mám za to, že nyní jste nezaměstnaná (pracovní poměr skončil 01/2016), jste doma s nejmladším dítětem a dostáváte rodičovský příspěvek.

Pokud budete doma s dítětem až do porodu druhého dítěte, pak vám nárok na PPM nevzniká, a měla byste nárok až na rodičovský příspěvek po narození druhého dítěte.

Pro nárok na PPM byste musela splnit dvě podmínky. A to že v době zahájení PPM na druhé dítě (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo případně v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou pak je to, že v posledních 2 letech před zahájením PPM jste byla účastníkem nemocenského pojištění po dobu alespoň 270 kalendářních měsíců.

Vaše poslední účast na nemocenském pojištění skončila v 01/2016. Abyste tedy v roce 2018 měla nárok na PPM, musela byste mít v době cca duben 2016 – březen 2018 (resp. přesné rozmezí závisí na termínu porodu a případného zahájení PPM) účast na nemocenském pojištění 270 dní – tedy musela byste v této době být zaměstnána (nebo si případně platit dobrovolné nemocenské pojištění jako OSVČ).

To, že byste nastoupila na jeden měsíc do zaměstnání, vám v ničem nepomůže, protože by vám tím vznikalo jen 30 dní nemocenského pojištění a pořád by vám jich ještě 240 chybělo. V době, kdy jste doma s dítětem a dostáváte rodičovský příspěvek, nebo i když jste vedená, jako nezaměstnaná na úřadu práce, za vás nemocenské pojištění nikdo neplatí. Takže ani to, že byste byla na ÚP, by vám v ničem nepomohlo.

Účast na nemocenském pojištění by vám případně mohla vznikat, pokud byste během rodičovské vykonávala nějakou „brigádu“. U práce na DPČ vzniká účast na nemocenském pojištění, pokud je sjednán příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně, u DPP vzniká účast, pokud v jednom měsíci přesáhne příjem 10000 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď