Kdy oznámit mateřskou dovolenou v zaměstnání (otec)?

Dobrý den,

měl bych dotaz týkající se mateřské dovolené v případě otců, konkrétně datum kdy ji v zaměstnání oznámit abych byl chráněn (nedostal výpověď).

Pokud vím, ženy mohou zaměstnavateli oznámit dopředu, kdy budou odcházet na mateřskou a od té doby jsou „chráněné“.

Při nejhorším ji mohu oznámit druhý den po porodu, ale jde lze to bez rizika říci i před porodem, příp. jak dlouho před ním? (v rámci sehnání adekvátní náhrady ze strany zaměstnavatele, vědomí naplánované blízké budoucnosti, duševní pohody apod.)

Je možné, že zaměstnavatel mi nepovolí jakožto otci jít na MD?

Děkuji za odpověď,

Dotaz poslal/a: Jan Květ, 29.06.2017 06:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2017 14:09 napsal/a:

Dobrý den,

Zmíněná ochrana ženy nevyplývá z toho, že by zaměstnavateli oznámila čerpání mateřské dovolené, ale z toho, že je těhotná. Zákon zakazuje dát výpověď těhotné ženě. Nebo pak i během mateřské nebo rodičovské dovolené. Resp. jsou určité specifické výjimky, kdy i těhotná žena může dostat výpověď, ale ty jsou poměrně málo časté (například pokud je rušen zaměstnavatel nebo jeho část apod.).

Otec dítěte není těhotný ;-), tudíž se na něj před zahájením mateřské dovolené žádná ochrana nevztahuje. Ochrana se na něj vztahuje až v době čerpání mateřské dovolené – kdy jej zaměstnavatel také nesmí propustit, a současně jej pak musí zaměstnat na původní pozici, po skončení mateřské.

Oznámení o mateřské dovolené druhý den po porodu, je u vás stejné, jako před porodem. Na mateřskou dovolenou vám jako otci vzniká nárok nejdříve až od začátku 7 týdně po porodu.

V žádném zákoně není řečeno, kdy musí být mateřská dovolená nahlášena. Takže čistě teoreticky je to možné oznámit v den zahájení mateřské. Což by ale asi nevyvolalo u zaměstnavatele příliš „nadšenou“ reakci.

Obecně vám zaměstnavatel nemůže zakázat čerpání mateřské dovolené. Na to máte dle zákona nárok. Viz zákon číslo 262/2006 Sb., zákoník práce, paragraf 197:

§ 197 Mateřská a rodičovská dovolená při převzetí dítěte

(1) Právo na mateřskou a rodičovskou dovolenou má též zaměstnankyně nebo zaměstnanec, kteří převzali dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, nebo dítě, jehož matka zemřela; rozhodnutím příslušného orgánu se rozumí rozhodnutí, které se považuje za rozhodnutí o svěření dítěte do péče nahrazující péči rodičů pro účely státní sociální podpory

Podmínkou uplatnění nároku na mateřskou dovolenou a na peněžitou pomoc v mateřství je to, že s matkou dítěte uzavřete písemnou dohodu a převzetí dítěte do péče.

Zaměstnavatel vám tedy mateřskou dovolenou nepovoluje. Není to, jako běžná dovolená, kde zaměstnanec žádá a zaměstnavatel povoluje. Jakmile splňujete podmínky pro nárok na mateřskou dovolenou (převzal jste dítě do péče), tak pouze zaměstnavateli mateřskou dovolenou oznamujete a on to „bere na vědomí“. Nemá možnost o tom jakkoliv „diskutovat“.

Co se týká toho termínu oznámení zaměstnavateli – to musíte posoudit sám. V rámci uchování dobrého vztahu se zaměstnavatelem je to asi lepší nahlásit s dostatečným předstihneme, aby si za vás zajistil náhradu, abyste případně mohl předat rozdělané úkoly svým kolegům apod.

Pokud vás zaměstnavatel bude chtít kvůli čerpání mateřské dovolené propustit, pak už je celkem jedno, jestli to udělá před tím, než půjdete na mateřskou dovolenou nebo po tom. Platí sice, že vás zaměstnavatel po skončení mateřské musí zařadit na původní pracovní pozici. Současně mu už zákon neukládá žádnou povinnost, aby vás zaměstnával po nějakou dobu. Pokud vás po skončení mateřské jeden den zaměstná na původní pozici a druhý den vám dá výpověď, tak je to dle zákona v pořádku.

I kdybyste zaměstnavateli nahlásil čerpání mateřské dovolené s předstihem, tak se vás stejně nemůže nějak jednoduše „zbavit“. Musel by vám dát výpověď, u které je dvouměsíční výpovědní lhůta. Pokud byste během těchto dvou měsíců nastoupil na mateřskou dovolenou, tak se tato dvouměsíční výpověď po dobu čerpání mateřské dovolené pozastaví a bude pokračovat po skončení mateřské dovolené.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď