Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské (otec dítěte)

Dobrý den,
jsem otec dítěte, které 6. prosince 2014 dovrší 3 roky života. Od 1.6.2014 jsem vystřídal mou ženu na rodičovské dovolené a tu mám u svého zaměstnavatele do 6.prosince 2014.
S přihlédnutím na všechny okolnosti bych chtěl zůstat s dítětem do jeho 5. roku , což samozřejmě můj zaměstnavatel neakceptuje  a proto budu tento měsíc podávat výpověď z pracovního procesu s udáním důvodu péče o dítě (tedy výpověď daná zaměstnancem).
Prosím o radu, jestli z důvodu státem garantované platby sociálního a zdravotního mám pokračovat v rodičovské a teprve od 4. roku dítěte se nahlásit na úřad práce kvůli podpoře v nezaměstnanosti nebo jít na úřad práce již teď (v době dovršení 3. let dítěte)?  Po dovršení čtyř let dítěte (od tří let budu bez pracovního poměru) se mi bude vypočítávat nezaměstnanecká podpora z minulého zaměstnání nebo z rodičovské dovolené? Někdo mi radil, abych po 6. prosinci 2014 šel ještě několik dnů do práce, abych měl vyšší nezaměstnaneckou. V tomto se opravdu nevyznám a moc Vám děkuji za Vaši pomoc.

Dotaz poslal/a: Josef, 17.09.2014 12:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.09.2014 11:56 napsal/a:

Dobrý den pane Josefe,

Pokusím se vám odpovědět ohledně vašich dotazů, na co máte nárok jako otec na rodičovské dovolené.

Nemám, ale příliš jasno v tom k jakému datu budete vlastně podávat výpověď. Jestli k datu dovršení 3 roků dítěte, nebo k datu dovršení 4 roků dítěte? Také mi není jasné, jestli máte zvolenou 3 letou variantu rodičovské dovolené, nebo 4 letou variantu. Takže vám odpovím pouze teoreticky, případně se ozvěte s upřesněním.

V době, kdy jste na rodičovské dovolené, nemůžete být současně nezaměstnaný – ve smyslu být zařazen do evidence Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemáte tak ani nárok na podporu.

Na úřad práce má tedy smysl chodit až ve chvíli kdy vám skončí rodičovská – pobírání rodičovské dávky. Pak vás úřad práce může zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Pokud splňujete podmínku minimální pojištěné doby (tj. 12 měsíců v posledních 2 letech, přičemž se do toho započítává i doba na rodičovské dovolené), pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Výše podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské se vypočítává z poslední pojištěné činnosti. Takže pokud byste po skončení rodičovské ještě několik dní pracoval, pak by se podpora v nezaměstnanosti počítala z příjmu (případně z pravděpodobného příjmu) z tohoto zaměstnání. Pokud by ale váš pracovní poměr skončil ještě během rodičovské dovolené, a vaší poslední činností zakládající nárok na podporu v nezaměstnanosti byla právě rodičovská (což je případ typicky matek, které před rodičovskou nepracovali, a po jejím skončení jdou na Úřad práce), pak se výše podpory odvíjí od průměrné mzdy v ČR a je poměrně nízká. Jen pro představu – v roce 2014 je to 15% z průměrné mzdy (24 622 Kč), tedy 3694 Kč první dva měsíce, druhé dva měsíce je to 12%, tj. 2 955 Kč a zbytek dob je to pak 11%, tj. 2 709 Kč.

Z tohoto pohledu je tedy pro vás výhodnější, abyste před nástupem na Úřad práce byl alespoň kratší dobu zaměstnaný – pak se vaše podpora bude počítat z příjmu ze zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď