Kolik je podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské?

Dobrý den, zajímalo by mě jak je to s podporou v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené. Jsem momentálně doma na rodičovské s 3 letým dítětem. Rodičovská mi bude končit za 3 měsíce. Vybrala jsem si 3 letou variantu. Před nástupem na mateřskou jsem pracovala, ale měla jsem smlouvu na dobu určitou a ta mi během mateřské zanikla. Takže by mě zajímalo, co bude dál? Až mi skončí rodičovská, mám jít na úřad práce a tam se evidovat jako nezaměstnaná? Budu mít nárok na nějakou podporu? A kolik to bude – bude se to počítat z toho, co jsem měla v zaměstnání před mateřskou, nebo jak se to určí? A kdybych chtěla zůstat s dítětem doma – nevím, jestli nám ho vezmou do školky, tak na co budu mít nárok? Budu dostávat nějaké dávky jako je rodičovská? Četla jsem, že rodičovskou mohu brát až do 4 doby než má malý 4 roky. Moc vám děkuji za rady.

Dotaz poslal/a: Petra R., 04.03.2014 14:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.03.2014 19:18 napsal/a:

Dobrý den Petro, děkuji vám, že jste využila naši poradnu, pokusím se vám odpovědět jak je to s nárokem na podporu v nezaměstnanosti po skončení rodičovské. Ale nejprve k tomu vašemu dotazu ohledně rodičovské do 4 roků.

Je pravda, že rodičovský příspěvek můžete pobírat až do 4 roků dítěte, ale záleží, jakou si vyberete variantu. Pokud jste si zvolila variantu na 3 roky, pak se celková výše rodičovského příspěvku, což je 220 000 korun rozpočítala právě na 3 roky. Takže kdybyste nyní zůstala doma s dítětem, neměla byste už nárok na další rodičovský příspěvek, protože byste ho měla celý vyčerpaná.

Ano, můžete zůstat doma s dítětem, pokud budete doma s dítětem do 7 let, tak za vás stát bude platit zdravotní pojištění, resp. nebudete si ho muset platit sama. Ale na žádný speciální příspěvek byste už neměla nárok. Mohla byste žádat jedině o běžné sociální dávky – hmotná nouze apod.

A teď k té podpoře po skončení rodičovské. Vaše zaměstnání – pracovní smlouva na dobu určitou – skončilo během mateřské dovolené, jak uvádíte. V tom případě se po rodičovské nemáte kam vrátit a měla byste se jít registrovat na úřad práce. To sice není vaše povinnost, ale právo, ale může to pro vás být výhodné.

Doba, kterou jste byla na rodičovské, vám zakládá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Běžně má na podporu nárok jen ten kdo za poslední 2 roky pracoval nejméně 12 měsíců. Doba na rodičovské se ale bere jako náhradní doba a z toho titulu vám vzniká nárok.

Protože jste ale v rozhodném období neměla žádný příjem, ze kterého by se mohla podpora vypočítat, tak se to stanoví podle „tabulek“ (jiné by to bylo, kdybyste po skončení rodičovské alespoň pár dní pracovala). Podpora se v tomto případě stanoví na základě průměrné mzdy v ČR v předchozím roce (přesněji v 1 – 3 čtvrtletí předchozího roku). To je nyní cca 24000 Kč.

Nárok na podporu pak máte první 2 měsíce ve výši 15%, tedy cca 3500 Kč, další dva měsíce je to pak 12% a nakonec zbytek doby (nejspíše jen jeden měsíc – podle vašeho věku, ale nepředpokládám, že by vám bylo víc než 50 roků) by to pak bylo jen 10%.

Pokud půjdete na Úřad práce žádat o podporu, musíte počítat s tím, že si budete muset hledat práci a reagovat na nabídky od Úřadu práce – pokud byste odmítnula nějakou nabízenou práci, může to být důvodem k vyřazení z evidence. Takže je na vašem zvážení, jestli se rozhodnete být doma s dítětem (píšete, že nemáte školku) nebo jestli si budete hledat práci.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď