Kolik je podpora v nezaměstnanosti – pracovní smlouva na dobu určitou

Dobrý den, pracuji v zaměstnání už 3 roky, ale mám jen smlouvu na dobu určitou – vždy jen na šest měsíců a zatím se to pokaždé prodlužovalo. Nyní mi ale zaměstnavatel řekl, že už mi nebude moci dát smlouvu na dalších 6 měsíců, takže po skončení této smlouvy na dobu určitou budu nezaměstnaná. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na podporu? Mám vůbec u takové smlouvy šanci dostat nějaké peníze od pracáku? Je mi 53 roků a nevím, jestli se mi podaří sehnat ještě nějakou jinou práci. Takže co když mi nic nedají? Mám nárok na nějaké sociální dávky nebo z čeho mám pak vlastně žít? Může mi prosím někdo poradit, jak to bude? Chtěla bych vědět, co mě čeká, protože mě to opravdu hodně trápí a netuším, co se mnou bude dál. Moc vám děkuji za vaše rady.

Dotaz poslal/a: Ludmila R., 16.1.2014 17:26
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.1.2014 10:04 napsal/a:

Dobrý den Ludmilo, nemusíte se zbytečně trápit, každý problém má nějaké řešení a určitě ho bude mít i ten váš. Pokud je to tak, jak píšete, tedy že jste pracovala poslední 3 roky pro jednoho zaměstnavatele a máte smlouvu na dobu určitou, pak se nemusíte bát. Určitě budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Smlouva na dobu určitou je pro zaměstnavatele pochopitelně výhodná, protože pak nemusí řešit výpověď a odstupné. Pro zaměstnance to ale nijak nesnižuje nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ve vašem případě může být problém i v tom, že už nějakou dobu nesmí být smlouvy na dobu určitou uzavírány na dobu delší než 3 roky. Takže váš zaměstnavatel si musel vybrat, jestli budete mít smlouvu na dobu neurčitou nebo jestli s vámi spolupráci ukončí.

Každopádně ale, jakmile vám skončí současná smlouva, měla byste se jít do 3 dnů. Zaregistrovat na úřadu práce a podat žádost o podporu v nezaměstnanosti. Budete na ni mít nárok v plném rozsahu. To znamená, že první 2 měsíce dostanete 65% z průchozí průměrné mzdy, další dva měsíce to dube 50% z průměrné mzdy a nakonec budete brát 4 měsíce 45% z průměrné mzdy (vzhledem k věku spadáte do rozmezí 50 – 55 roků kde je nárok na podporu v nezaměstnanosti v délce 8 měsíců).

Pokud byste do skončení doby, po kterou budete pobírat podporu v nezaměstnanosti, nenašla práci, pak můžete zůstat i dále vedená v evidenci úřadu práce, ale už vám nebude vyplácena další podpora v nezaměstnanosti. Pokud jste v evidenci úřadu práce a neberete podporu, můžete si přivydělávat nějakými krátkodobými brigádami (práce na DPP, DPČ apod.) maximálně ale ve výši 4250 Kč. V době, kdy dostáváte podporu, si přivydělávat nemůžete.

Pokud byste po skončení podpory v nezaměstnanosti neměla další příjem, můžete žádat o dávky hmotné nouze – ty se také vyřizují na úřadu práce, jen to bude jiné oddělení. Tady ale bude záležet, jestli žijete sama nebo třeba s manželem apod. Pokud byste byla sama, tak určitě budete mít nárok na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Pokud žijete manželem, pak by záleželo na tom, jaký je jeho příjem.

Kromě toho – už během doby, kdy budete brát podporu, byste mohla mít nárok na příspěvek na bydlení – tady ale záleží na tom, jaké jsou vaše náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn voda apod.) o jaký se jedná typ bydlení, kolik osob má v bytě trvalý pobyt atd.) – zkuste se podívat na příslušnou kalkulačku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď