Kolik je podpora v nezaměstnanosti – pracovní smlouva na dobu určitou
Dobrý den, pracuji v zaměstnání už 3 roky, ale mám jen smlouvu na dobu určitou – vždy jen na šest měsíců a zatím se to pokaždé prodlužovalo. Nyní mi ale zaměstnavatel řekl, že už mi nebude moci dát smlouvu na dalších 6 měsíců, takže po skončení této smlouvy na dobu určitou budu nezaměstnaná. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na podporu? Mám vůbec u takové smlouvy šanci dostat nějaké peníze od pracáku? Je mi 53 roků a nevím, jestli se mi podaří sehnat ještě nějakou jinou práci. Takže co když mi nic nedají? Mám nárok na nějaké sociální dávky nebo z čeho mám pak vlastně žít? Může mi prosím někdo poradit, jak to bude? Chtěla bych vědět, co mě čeká, protože mě to opravdu hodně trápí a netuším, co se mnou bude dál. Moc vám děkuji za vaše rady.
Dobrý den Ludmilo, nemusíte se zbytečně trápit, každý problém má nějaké řešení a určitě ho bude mít i ten váš. Pokud je to tak, jak píšete, tedy že jste pracovala poslední 3 roky pro jednoho zaměstnavatele a máte smlouvu na dobu určitou, pak se nemusíte bát. Určitě budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Smlouva na dobu určitou je pro zaměstnavatele pochopitelně výhodná, protože pak nemusí řešit výpověď a odstupné. Pro zaměstnance to ale nijak nesnižuje nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ve vašem případě může být problém i v tom, že už nějakou dobu nesmí být smlouvy na dobu určitou uzavírány na dobu delší než 3 roky. Takže váš zaměstnavatel si musel vybrat, jestli budete mít smlouvu na dobu neurčitou nebo jestli s vámi spolupráci ukončí.
Každopádně ale, jakmile vám skončí současná smlouva, měla byste se jít do 3 dnů. Zaregistrovat na úřadu práce a podat žádost o podporu v nezaměstnanosti. Budete na ni mít nárok v plném rozsahu. To znamená, že první 2 měsíce dostanete 65% z průchozí průměrné mzdy, další dva měsíce to dube 50% z průměrné mzdy a nakonec budete brát 4 měsíce 45% z průměrné mzdy (vzhledem k věku spadáte do rozmezí 50 – 55 roků kde je nárok na podporu v nezaměstnanosti v délce 8 měsíců).
Pokud byste do skončení doby, po kterou budete pobírat podporu v nezaměstnanosti, nenašla práci, pak můžete zůstat i dále vedená v evidenci úřadu práce, ale už vám nebude vyplácena další podpora v nezaměstnanosti. Pokud jste v evidenci úřadu práce a neberete podporu, můžete si přivydělávat nějakými krátkodobými brigádami (práce na DPP, DPČ apod.) maximálně ale ve výši 4250 Kč. V době, kdy dostáváte podporu, si přivydělávat nemůžete.
Pokud byste po skončení podpory v nezaměstnanosti neměla další příjem, můžete žádat o dávky hmotné nouze – ty se také vyřizují na úřadu práce, jen to bude jiné oddělení. Tady ale bude záležet, jestli žijete sama nebo třeba s manželem apod. Pokud byste byla sama, tak určitě budete mít nárok na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Pokud žijete manželem, pak by záleželo na tom, jaký je jeho příjem.
Kromě toho – už během doby, kdy budete brát podporu, byste mohla mít nárok na příspěvek na bydlení – tady ale záleží na tom, jaké jsou vaše náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn voda apod.) o jaký se jedná typ bydlení, kolik osob má v bytě trvalý pobyt atd.) – zkuste se podívat na příslušnou kalkulačku.
Zařazeno v: Dávky pro nezaměstnané, Délka podpory pro starší osoby, Jak se počítá podpora v nezaměstnanosti, Kdy je nárok na podporu?, Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2021, Lhůta pro registraci na úřadu práce, Podpora v nezaměstnanosti – práce na dobu určitou, Sociální dávky po skončení podpory v nezaměstnanosti, Životní minimum pro nezaměstnané
Další dotazy ze sekce Podpora 2016:
Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?
-Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]
Zobrazit odpověďMám nárok na přídavky na bydlení?
-Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]
Zobrazit odpověďOSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP
-Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]
Zobrazit odpověďPodpora z úřadu práce
-Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku - Půjčka na směnku bez poplatku předem ihned na ruku. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto - Konsolidace bez poplatků. Je to zaručený způsob jak získat peníze.
Nejnovětší dotazy
-
1.3.2021
Nárok na kompenzační bonus – řemeslník (zednictví) -
1.3.2021
Krizové OČR od 1. 3. 2021 -
28.2.2021
Kompenzace pro OSVČ – březen 2021, omezení pohybu -
28.2.2021
Rodičovská dovolená, nemocenská a podpora -
28.2.2021
Kompenzační bonus OSVČ za březen 2021 – sezónní podnikatel -
28.2.2021
Daňové přiznání po skončení zaměstnání během rodičovské -
27.2.2021
Výpočet náhrady mzdy za svátek + nemocenská? -
27.2.2021
Ošetřovné nad 10 let – nárok na neplacené volno -
27.2.2021
Podpora v nezaměstnanosti a práce na DPP -
25.2.2021
Ošetřovné – dceři bude nyní 10 let
Online kalkulačky
- Kalkulačka mateřská dovolená 2021
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2021
- Kalkulačka ošetřovné 2021
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2021
- Kalkulačka přídavky na dítě 2021
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2021
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2021
- Kalkulačka nemocenská 2021
- Kalkulačka výpočet životní minimum 2021
- Kalkulačka porodné 2021
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2021
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2021
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2021
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2021
- Kalkulačka nemocenská 2021
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2021
- Příspěvek na bydlení 2021
- Hmotná nouze 2021
- Mateřská 2021
- Výživné a alimenty na dítě 2021
- Sociální dávky pro matku samoživitelku
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2021?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2021
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet