Kompenzační bonus 2021 – vícekrát přerušená živnost

Dobrý den, z podmínek nového KB vyplývá, že člověk potřeboval mít aktivní živnost do 5. října 2020, nebo že je živnost přerušena ode dne, který nastal po 12. březnu 2020.

Já jsem přerušil živnost od 1. 1. 2020 – 1. 5. 2020 a pak od 1. 9. 2020 – 1. 2. 2021. Nyní tedy již má živnost není přerušena, jak po mě zákon žádá.

Vím, že je to maličkost, ale pokud by byla žádost zamítnuta, lze podnikání opět přerušit a žádat znovu nebo lze žádat pouze jednorázově?

V takovém případě bych ji pozastavil pro jistotu, abych vyhověl přesnému znění zákona. Ostatní podmínky splňuji.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jan N., 18.03.2021 12:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.03.2021 19:54 napsal/a:

Dobrý den,

Jak sám píšete, v zákoně je explicitně uvedeno, jaký měl být stav vašeho podnikání ke dni 5. 10. 2020. Tedy buď aktivní podnikatel, nebo podnikatel, který má přerušenou živnost po 12. 3. 2020.

V zákoně už ale není nikde uvedeno, že byste musel mít pozastavenou činnost i nadále. Nebo že byste musel být aktivním podnikatelem i dále.

Pokud jste měl přerušenou činnost, pak je podmínka stanovená zákonem splněna. Pokud jste následně činnost obnovil, tak tím nijak nesnižujete svoji možnost čerpat kompenzaci.

Platí to i obráceně. Podnikatel, který byl aktivní k 5. 10. 2020 a následně činnost přerušil z důvodu souvisejícího s epidemií, má také nárok na kompenzační bonus.

Tj. je zbytečné nyní přerušovat podnikání, jen kvůli tomu, že si chcete požádat o kompenzační bonus. Ve výsledku by to bylo k ničemu, protože se posuzuje stav k 5. 10. 2020.

Omezení v zákonu je stanoveno především proto, aby si o kompenzační bonus nežádali lidé, co mají přerušení podnikání již delší dobu. Nebo naopak lidé, co by účelově zahájili podnikání jen kvůli kompenzačnímu bonusu.

Pokud splňujete ostatní požadované podmínky – tj. pokles tržeb alespoň o 50%, a dále to, že příjem z omezené činnosti byl vaším majoritním příjmem, pak si o kompenzační bonus určitě můžete požádat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď