Kompenzační bonus březen 2021 – uzavřená provozovna z důvodu péče o dítě

Dobrý den, můžu žádat o kompenzační bonus jako OSVČ – zámečník.

Z důvodu uzavření školy (dcera 8let) jsem nucen uzavřít provozovnu, tím pádem mám nulový příjem a do budoucna se to projeví stejně, např. ztráta budoucích zakázek…

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Martin, 10.03.2021 10:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2021 19:02 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na kompenzační bonus mít můžete, musí být ale splněny příslušné podmínky. U kompenzačního bonusu se neposuzuje to, zda máte nulové příjmy nebo pokles příjmu v aktuálním měsíci. Ale vždy ten předchozí měsíc, oproti průměru ve srovnávacím období.

Pro nárok na kompenzační bonus za březen 2021, se posuzuje výše příjmu (tržeb z prodeje výrobků nebo služeb) za předchozí měsíc – tj. za únor 2021.

Výše příjmu za únor se porovnává s průměrnou výší příjmu (tržeb) ve srovnávacím období. Srovnávací období pro březen 2021, je buď prosinec 2018 až únor 2019 nebo prosinec 2019 až únor 2020.

Průměrná výše příjmu v tomto srovnávacím období, by měla být o 50% vyšší, než vaše příjmy v měsíci únoru 2021 (resp. příjmy v únoru, by měly být alespoň o 50% nižší, než průměrná výše příjmu ve srovnávacím období).

Další podmínkou je to, že příjem z omezené činnosti, byl ve srovnávacím období (nebo případně v rozhodném období, což je červen 2020 až září 2020), vaším majoritním (převažujícím) zdrojem příjmu. Tj. že v daném období, byl váš hlavní příjem právě z podnikání, z činnosti, která je nyní omezena.

Musí být splněny i další podmínky. Například to že k 5. 10. 2020, jste byl aktivní podnikatel (nebo případně, že jste podnikání přerušil po 12. 3. 2020). Nesmíte být nespolehlivým plátcem podle zákona o daních z příjmů.

Pokud jste v únoru podnikání provozoval a měl „normální“ příjmy, a pokles se týká až aktuálního měsíce března 2021, pak je možné, že na kompenzační bonus za březen, nárok mít nebudete. Pak byste si ale mohl požádat o kompenzační bonus za duben.

Ten zatím sice není vyhlášen, ale zákon umožňuje, aby vláda vyhlašovala i další kompenzační období, až do konce roku 2021.

Vzhledem k tomu, že omezení spojená s epidemií COVID-19, budou v nějaké podobě určitě pokračovat i v dubnu, tak je poměrně hodně pravděpodobné, že bude i kompenzační bonus za duben 2021.

Za duben 2021, kde by se posuzovala výše příjmu za březen 2021, oproti průměru za leden 2019 až březen 2019 nebo leden 2020 až březen 2020.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď