Končící RD, nástup na nemocenskou a poté nástup na MD

Dobrý večer,

13.3. 2016 dovrší moje dítě 3 let, tudíž bych se měla vrátit do práce, kde mám smlouvu na dobu neurčitou.

Avšak v červnu 2016 se nám narodí druhé dítě. 14. 3. 2016 tedy nastoupím na rizikové těhotenství a někdy koncem dubna nastoupím na MD.

Ale od 9.2015 mam živnostenský list na volnou činnost – vedlejší – chci se zeptat, zda teď musím zrušit tuto činnost- do RD?

A mám nárok na MD, respektive na peněžitou pomoc?

Manžel za mě všechny platby platil (sociální + zdravotní).

Děkuji velice za odpověď.

Dotaz poslal/a: Radmila K., 31.01.2016 20:17

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.02.2016 12:15 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, tak Váš pracovní poměr bude i nadále trvat. Pouze z rodičovské dovolené nastoupíte rovnou do pracovní neschopnosti.

V takovém případě Vám určitě bude vznikat nárok na PPM. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká, pokud jste účastníkem nemocenského pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech (typicky tedy pokud jste zaměstnaná, nebo právě na RD, pokud zaměstnanecký pomě i nadále trvá).

Dále pak, pokud bude žádost o PPM na druhé dítě podávána do 4 roků věku prvního dítěte, pak by se její výše měla stanovit na základě příjmů, které jste měla v zaměstnání před nástupem na první PPM. Tj. příjem v době kdy jste měla jen rodičovský příspěvek nebo od března nemocenské dávky by se do výše výsledné PPM neměl nijak projevit.

Co se týká podnikání jako OSVČ. Tou můžete být i nadále, jen platí, že i v době kdy budete v pracovní neschopnosti, nebo následně pobírat PPM nebo RP, máte i nadále povinnost odvádět platby na sociální a zdravotní pojištění (buď určené, nebo alespoň v minimální výši). Tady se tedy vyplatí zvážit, jestli z této činnosti budete mít nějaké příjmy tak, aby se vám to vyplatilo. Pokud ne, tak je určitě lepší podnikání dočasně pozastavit.

Také je zde otázka, jestli jste si jako OSVČ hradila dobrovolné nemocenské pojištění. Pokud ano, pak by vám mohl vznikat nárok na PPM i na základě toho. U OSVČ je to tak, že nestačí splňovat podmínku 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění posledních 2 letech, současně je ale vyžadováno, aby účast na nemocenském pojištění trvala 180 dní v posledním roce.

Pokud by byla toto podmínka splněna a vy jste v době podání žádosti o PPM byla i nadále účastníkem nemocenského pojištění na základě dobrovolné platby na NP, pak by se vám počítala PPM samostatně z příjmů ze zaměstnání a samostatně z OSVČ. Výsledkem by pak byl součet obou takto stanovených částek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,