Konec pracovního poměru a neschopenka

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, 13.6 jsem byl uznán práce neschopným a 21.6 nastupuji na operaci, ale 15.6 mi končí pracovní poměr na dobu určitou.

Chci se zeptat, co bude dál? Bude neschopenka platná?

Můžu jít na operaci bez toho, abych si ji musel sám zaplatit?

Mám nárok na nemocenské?

děkuji

Dotaz poslal/a: Milan S., 13.06.2017 17:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 13:45 napsal/a:

Dobrý den

V případě, že během vaší pracovní neschopnosti, která u vás nyní vznikla, vám skončí pracovní poměr na dobu určitou, pak se pro vás bezprostředně nic nezmění. Pracovní neschopnost bude i nadále trvat, a to až do doby, po kterou to váš ošetřující lékař uzná za vhodné.

Tím, že vám skončí smlouva na dobu určitou v průběhu pracovní neschopnosti pak ani nepřicházíte o nárok na nemocenské dávky. Ani v tom se nic nemění. Jediné, co to pro vás bude znamenat je to, že za prvních 14 dní na neschopence nedostanete nic.

Běžně je to tak, že za první 3 dny nedostáváte žádnou náhradu mzdy (první tři dny neschopenky jsou neplacené). Za 4 – 14 den na neschopence pak vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy. A od 15 dne jsou vypláceny nemocenské dávky.

Ve vašem případě, tedy za 13. 6. – 15. 6. nedostanete nic, protože se jedná o první 3 dny pracovní neschopnosti. Od 16. 6. byste měl mít nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, protože ale v tento den již nebudete zaměstnaný, tak za 16. 6. až 26. 6. vám nebude nic vyplaceno. Od 27. 6. ale již budete mít nárok na nemocenské dávky.

Vaše neschopenka tedy bude platná dále, i po skončení smlouvy na dobu určitou. Navíc je to i tak, že případný nárok na nemocenské dávky uplatňujte ještě u svého předchozího zaměstnavatele (tzv. „lístek na peníze“ byste měl odevzdávat ještě v původním zaměstnání).

Na operaci určitě jít můžete. Lékařská péče v ČR je bezplatná. To s tím, jestli jste/nejste zaměstnaný, vůbec nesouvisí. Lékařská péče je placená ze zdravotního pojištění. Pokud pominu nadstandardní služby a úkony, nebo doplatky na léky, pak se za ošetření a léčbu nikdy nic neplatí. A je jedno, jestli jste zaměstnanec, nezaměstnaný apod.

Po skončení pracovní neschopnosti, pokud byste nenastupoval do nového zaměstnání, se budete hlásit na Úřadu práce jako nezaměstnaný, a pokud splňujte příslušné podmínky, vznikla by vám případně nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď

Do kolika dní se musí hlásit na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám prosbu. Do kolika dní se musí moje přítelkyně hlásit na Úřad práce, když jí ve středu 22. 9. 2021 ukončil doktor po roce nemocenskou? Někdo říká, že to stačí do 8 dnů a jiní zase, že to musí být do 3 dnů? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Zpětné uznání pracovního úrazu

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Měl jsem pracovní úraz, kdy jsem přišel o článek malíčku, bohužel jsem to nenahlásil jako pracovní úraz. Prosím o info, zda se dá to změnit na pracovní úraz Zaměstnavatel mne od toho odrazoval, a teď dělá, jako kdyby se nic nestalo. Stále jsem v pracovní neschopnosti. Prosím jak postupovat, […]

Zobrazit odpověď