Konec pracovního poměru a neschopenka

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, 13.6 jsem byl uznán práce neschopným a 21.6 nastupuji na operaci, ale 15.6 mi končí pracovní poměr na dobu určitou.

Chci se zeptat, co bude dál? Bude neschopenka platná?

Můžu jít na operaci bez toho, abych si ji musel sám zaplatit?

Mám nárok na nemocenské?

děkuji

Dotaz poslal/a: Milan S., 13.06.2017 17:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 13:45 napsal/a:

Dobrý den

V případě, že během vaší pracovní neschopnosti, která u vás nyní vznikla, vám skončí pracovní poměr na dobu určitou, pak se pro vás bezprostředně nic nezmění. Pracovní neschopnost bude i nadále trvat, a to až do doby, po kterou to váš ošetřující lékař uzná za vhodné.

Tím, že vám skončí smlouva na dobu určitou v průběhu pracovní neschopnosti pak ani nepřicházíte o nárok na nemocenské dávky. Ani v tom se nic nemění. Jediné, co to pro vás bude znamenat je to, že za prvních 14 dní na neschopence nedostanete nic.

Běžně je to tak, že za první 3 dny nedostáváte žádnou náhradu mzdy (první tři dny neschopenky jsou neplacené). Za 4 – 14 den na neschopence pak vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy. A od 15 dne jsou vypláceny nemocenské dávky.

Ve vašem případě, tedy za 13. 6. – 15. 6. nedostanete nic, protože se jedná o první 3 dny pracovní neschopnosti. Od 16. 6. byste měl mít nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, protože ale v tento den již nebudete zaměstnaný, tak za 16. 6. až 26. 6. vám nebude nic vyplaceno. Od 27. 6. ale již budete mít nárok na nemocenské dávky.

Vaše neschopenka tedy bude platná dále, i po skončení smlouvy na dobu určitou. Navíc je to i tak, že případný nárok na nemocenské dávky uplatňujte ještě u svého předchozího zaměstnavatele (tzv. „lístek na peníze“ byste měl odevzdávat ještě v původním zaměstnání).

Na operaci určitě jít můžete. Lékařská péče v ČR je bezplatná. To s tím, jestli jste/nejste zaměstnaný, vůbec nesouvisí. Lékařská péče je placená ze zdravotního pojištění. Pokud pominu nadstandardní služby a úkony, nebo doplatky na léky, pak se za ošetření a léčbu nikdy nic neplatí. A je jedno, jestli jste zaměstnanec, nezaměstnaný apod.

Po skončení pracovní neschopnosti, pokud byste nenastupoval do nového zaměstnání, se budete hlásit na Úřadu práce jako nezaměstnaný, a pokud splňujte příslušné podmínky, vznikla by vám případně nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na konci pracovního poměru

-

Dobrý den, pracovní poměr jsem ukončila výpovědí a měl skončit 31. 1. 2021. Dne 28. 1. 2021 mi byla vystavena neschopenka z důvodu onemocnění COVID. Po ukončení neschopenky k 21. 2. jsem se následující den dostavila k zaměstnavateli pro ukončení pracovního poměru. Předložili mi zápočtový list, kde byl pracovní poměr ukončen k 31. 1. 2021. […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na nějakou kompenzaci za karanténu jako OSVČ?

-

Dobrý večer, chtěla bych poradit. Jsem OSVČ a jsem nucena byt v karanténě, protože manžel je pozitivní. Platím si od nového roku paušální daň a tak nevím, jestli mam nárok na nějakou kompenzaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti

-

Dobrý den. Jsem na nemocenské od prosince dosud. Naše firma končí kvůli COVID a výpovědní lhůta je k 31. 3. 2021. Ale dnes mi volali z práce, že mám přijít podepsat výpověď už k 28. 2. 2021. Že dostanu odstupné, i když zůstanu na nemocenské. Je to možné, když podepíšu výpověď v nemocenské?? Děkuji za […]

Zobrazit odpověď

Ukončení neschopenky při ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 24. 9. 2020 jsem nastoupila do zaměstnání na HPP s 3 měsíční zkušební dobou. 12. 10. 2020 jsem onemocněla a 19. 2. 2021 mi zaměstnavatel doporučené poslal výpověď ve zkušební době. Chci se zeptat, jestli tedy musím ukončit neschopenku, když už nejsem zaměstnanec a přihlásit se na UP? Nejsem ještě zdravá tak […]

Zobrazit odpověď