Konec pracovního poměru a neschopenka

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, 13.6 jsem byl uznán práce neschopným a 21.6 nastupuji na operaci, ale 15.6 mi končí pracovní poměr na dobu určitou.

Chci se zeptat, co bude dál? Bude neschopenka platná?

Můžu jít na operaci bez toho, abych si ji musel sám zaplatit?

Mám nárok na nemocenské?

děkuji

Dotaz poslal/a: Milan S., 13.06.2017 17:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 13:45 napsal/a:

Dobrý den

V případě, že během vaší pracovní neschopnosti, která u vás nyní vznikla, vám skončí pracovní poměr na dobu určitou, pak se pro vás bezprostředně nic nezmění. Pracovní neschopnost bude i nadále trvat, a to až do doby, po kterou to váš ošetřující lékař uzná za vhodné.

Tím, že vám skončí smlouva na dobu určitou v průběhu pracovní neschopnosti pak ani nepřicházíte o nárok na nemocenské dávky. Ani v tom se nic nemění. Jediné, co to pro vás bude znamenat je to, že za prvních 14 dní na neschopence nedostanete nic.

Běžně je to tak, že za první 3 dny nedostáváte žádnou náhradu mzdy (první tři dny neschopenky jsou neplacené). Za 4 – 14 den na neschopence pak vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy. A od 15 dne jsou vypláceny nemocenské dávky.

Ve vašem případě, tedy za 13. 6. – 15. 6. nedostanete nic, protože se jedná o první 3 dny pracovní neschopnosti. Od 16. 6. byste měl mít nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, protože ale v tento den již nebudete zaměstnaný, tak za 16. 6. až 26. 6. vám nebude nic vyplaceno. Od 27. 6. ale již budete mít nárok na nemocenské dávky.

Vaše neschopenka tedy bude platná dále, i po skončení smlouvy na dobu určitou. Navíc je to i tak, že případný nárok na nemocenské dávky uplatňujte ještě u svého předchozího zaměstnavatele (tzv. „lístek na peníze“ byste měl odevzdávat ještě v původním zaměstnání).

Na operaci určitě jít můžete. Lékařská péče v ČR je bezplatná. To s tím, jestli jste/nejste zaměstnaný, vůbec nesouvisí. Lékařská péče je placená ze zdravotního pojištění. Pokud pominu nadstandardní služby a úkony, nebo doplatky na léky, pak se za ošetření a léčbu nikdy nic neplatí. A je jedno, jestli jste zaměstnanec, nezaměstnaný apod.

Po skončení pracovní neschopnosti, pokud byste nenastupoval do nového zaměstnání, se budete hlásit na Úřadu práce jako nezaměstnaný, a pokud splňujte příslušné podmínky, vznikla by vám případně nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď