Konec pracovního poměru a neschopenka

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, 13.6 jsem byl uznán práce neschopným a 21.6 nastupuji na operaci, ale 15.6 mi končí pracovní poměr na dobu určitou.

Chci se zeptat, co bude dál? Bude neschopenka platná?

Můžu jít na operaci bez toho, abych si ji musel sám zaplatit?

Mám nárok na nemocenské?

děkuji

Dotaz poslal/a: Milan S., 13.06.2017 17:42
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 13:45 napsal/a:

Dobrý den

V případě, že během vaší pracovní neschopnosti, která u vás nyní vznikla, vám skončí pracovní poměr na dobu určitou, pak se pro vás bezprostředně nic nezmění. Pracovní neschopnost bude i nadále trvat, a to až do doby, po kterou to váš ošetřující lékař uzná za vhodné.

Tím, že vám skončí smlouva na dobu určitou v průběhu pracovní neschopnosti pak ani nepřicházíte o nárok na nemocenské dávky. Ani v tom se nic nemění. Jediné, co to pro vás bude znamenat je to, že za prvních 14 dní na neschopence nedostanete nic.

Běžně je to tak, že za první 3 dny nedostáváte žádnou náhradu mzdy (první tři dny neschopenky jsou neplacené). Za 4 – 14 den na neschopence pak vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy. A od 15 dne jsou vypláceny nemocenské dávky.

Ve vašem případě, tedy za 13. 6. – 15. 6. nedostanete nic, protože se jedná o první 3 dny pracovní neschopnosti. Od 16. 6. byste měl mít nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, protože ale v tento den již nebudete zaměstnaný, tak za 16. 6. až 26. 6. vám nebude nic vyplaceno. Od 27. 6. ale již budete mít nárok na nemocenské dávky.

Vaše neschopenka tedy bude platná dále, i po skončení smlouvy na dobu určitou. Navíc je to i tak, že případný nárok na nemocenské dávky uplatňujte ještě u svého předchozího zaměstnavatele (tzv. „lístek na peníze“ byste měl odevzdávat ještě v původním zaměstnání).

Na operaci určitě jít můžete. Lékařská péče v ČR je bezplatná. To s tím, jestli jste/nejste zaměstnaný, vůbec nesouvisí. Lékařská péče je placená ze zdravotního pojištění. Pokud pominu nadstandardní služby a úkony, nebo doplatky na léky, pak se za ošetření a léčbu nikdy nic neplatí. A je jedno, jestli jste zaměstnanec, nezaměstnaný apod.

Po skončení pracovní neschopnosti, pokud byste nenastupoval do nového zaměstnání, se budete hlásit na Úřadu práce jako nezaměstnaný, a pokud splňujte příslušné podmínky, vznikla by vám případně nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po ukončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, Již v únoru mi skončila podpůrčí doba, tzn. další nárok mam po odpracovaných 190 dnech. A má teda otázka zní, když již nemam podpůrčí dobu a náhodou bych musel jít na krátkodobou nemocenskou (nemoc), budou mi vyplaceny peníze prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel? Jelikož podpůrčí doba se počítá od 15 dne na […]

Zobrazit odpověď

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď