Konec RD a nástup na druhou mateřskou

Dobrý den, mám dotaz,

jsem na rodičovské dovolené s první dcerou (12. 8. 2013), v květnu 2016 mi přijde poslední rodičovský příspěvek a budu mít vybráno celých 220.000,-

Jsem znovu těhotná a druhá dcera se má narodit na začátku září 2016, takže na další mateřskou můžu nastoupit až v srpnu 2016. První mateřskou mám nahlášenou do tří let první dcery.

Nevím tedy, co mám dělat po vyplacení posledního příspěvku RD. Jestli můžu zůstat doma až do nástupu na druhou mateřskou (bez toho, že bych pobírala nějaký příspěvek), nebo se musím někde hlásit?

Nebo můžu jít na nemocenskou na ty tři měsíce, než nastoupím na druhou mateřskou? Jak mi pak ale bude vypočítána mateřská, nebude mít na to nemocenská vliv.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana H., 13.03.2016 09:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2016 16:02 napsal/a:

Dobrý den,

Neuvádíte, jestli jste stále zaměstnaná, a jestli tedy současně s koncem rodičovského příspěvku, končí i Vaše rodičovská dovolená v zaměstnání.

Pokud jste zaměstnaná, tak byste po skončení rodičovské dovolené měla nastoupit do zaměstnání.

Případně byste musela zaměstnavatele žádat o poskytnutí neplaceného volna (do 3 roků dítěte, Vám zaměstnavatel musí „povinně“ poskytnou rodičovskou dovolenou. Nad tento věk je to již na jeho „dobré vůli“).

Pokud jste nezaměstnaná (např. jste měla pracovní poměr na dobu určitou apod.), pak se můžete jít zaevidovat na Úřad práce. Měla byste mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Byť tedy jen nízkou (cca 3400 Kč měsíčně).

S tím souvisí i případná nemocenská, resp., nárok na nemocenské dávky. Pokud jste zaměstnaná, nastoupíte zpět do zaměstnání, a následně pak do pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství), pak máte nárok na nemocenské dávky, jako každý jiný běžný zaměstnanec.

Pokud jste nezaměstnaná, a budete vedena třeba na Úřadu práce, pak sice můžete být v pracovní neschopnosti, ale nárok na nemocenské dávky mít nebude.

A nakonec, i nárok a výše případnou PPM (peněžitá pomoc v mateřství) se odvíjí od toho, jestli jste zaměstnaná nebo ne.

Pokud jste zaměstnaná, pak nárok na PPM mít bude. Její výše se by odvíjela buď z příjmů, které dosáhnete nyní, po skončení RD na první dítě, nebo pokud se druhé dítě narodí do 4 roků věku prvního dítěte, pak by se výše PPM mohla počítat i z příjmů, které jste měla před první rodičovskou dovolenou. Pokud byste navíc pobírala nemocenské dávky, tak ty se pro výpočet výše „mateřské“ nepoužívají vůbec, jen výplata ze zaměstnání.

Pokud jste nezaměstnaná, a budete vedena na úřadu práce, pak na PPM nárok mít nebudete a vznikal by vám nárok a na rodičovský příspěvek po narození druhého dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď