Konec RD a nástup na druhou mateřskou

Dobrý den, mám dotaz,

jsem na rodičovské dovolené s první dcerou (12. 8. 2013), v květnu 2016 mi přijde poslední rodičovský příspěvek a budu mít vybráno celých 220.000,-

Jsem znovu těhotná a druhá dcera se má narodit na začátku září 2016, takže na další mateřskou můžu nastoupit až v srpnu 2016. První mateřskou mám nahlášenou do tří let první dcery.

Nevím tedy, co mám dělat po vyplacení posledního příspěvku RD. Jestli můžu zůstat doma až do nástupu na druhou mateřskou (bez toho, že bych pobírala nějaký příspěvek), nebo se musím někde hlásit?

Nebo můžu jít na nemocenskou na ty tři měsíce, než nastoupím na druhou mateřskou? Jak mi pak ale bude vypočítána mateřská, nebude mít na to nemocenská vliv.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana H., 13.03.2016 09:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2016 16:02 napsal/a:

Dobrý den,

Neuvádíte, jestli jste stále zaměstnaná, a jestli tedy současně s koncem rodičovského příspěvku, končí i Vaše rodičovská dovolená v zaměstnání.

Pokud jste zaměstnaná, tak byste po skončení rodičovské dovolené měla nastoupit do zaměstnání.

Případně byste musela zaměstnavatele žádat o poskytnutí neplaceného volna (do 3 roků dítěte, Vám zaměstnavatel musí „povinně“ poskytnou rodičovskou dovolenou. Nad tento věk je to již na jeho „dobré vůli“).

Pokud jste nezaměstnaná (např. jste měla pracovní poměr na dobu určitou apod.), pak se můžete jít zaevidovat na Úřad práce. Měla byste mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Byť tedy jen nízkou (cca 3400 Kč měsíčně).

S tím souvisí i případná nemocenská, resp., nárok na nemocenské dávky. Pokud jste zaměstnaná, nastoupíte zpět do zaměstnání, a následně pak do pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství), pak máte nárok na nemocenské dávky, jako každý jiný běžný zaměstnanec.

Pokud jste nezaměstnaná, a budete vedena třeba na Úřadu práce, pak sice můžete být v pracovní neschopnosti, ale nárok na nemocenské dávky mít nebude.

A nakonec, i nárok a výše případnou PPM (peněžitá pomoc v mateřství) se odvíjí od toho, jestli jste zaměstnaná nebo ne.

Pokud jste zaměstnaná, pak nárok na PPM mít bude. Její výše se by odvíjela buď z příjmů, které dosáhnete nyní, po skončení RD na první dítě, nebo pokud se druhé dítě narodí do 4 roků věku prvního dítěte, pak by se výše PPM mohla počítat i z příjmů, které jste měla před první rodičovskou dovolenou. Pokud byste navíc pobírala nemocenské dávky, tak ty se pro výpočet výše „mateřské“ nepoužívají vůbec, jen výplata ze zaměstnání.

Pokud jste nezaměstnaná, a budete vedena na úřadu práce, pak na PPM nárok mít nebudete a vznikal by vám nárok a na rodičovský příspěvek po narození druhého dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď