Konec RD a nástup na druhou mateřskou

Dobrý den, mám dotaz,

jsem na rodičovské dovolené s první dcerou (12. 8. 2013), v květnu 2016 mi přijde poslední rodičovský příspěvek a budu mít vybráno celých 220.000,-

Jsem znovu těhotná a druhá dcera se má narodit na začátku září 2016, takže na další mateřskou můžu nastoupit až v srpnu 2016. První mateřskou mám nahlášenou do tří let první dcery.

Nevím tedy, co mám dělat po vyplacení posledního příspěvku RD. Jestli můžu zůstat doma až do nástupu na druhou mateřskou (bez toho, že bych pobírala nějaký příspěvek), nebo se musím někde hlásit?

Nebo můžu jít na nemocenskou na ty tři měsíce, než nastoupím na druhou mateřskou? Jak mi pak ale bude vypočítána mateřská, nebude mít na to nemocenská vliv.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana H., 13.03.2016 09:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2016 16:02 napsal/a:

Dobrý den,

Neuvádíte, jestli jste stále zaměstnaná, a jestli tedy současně s koncem rodičovského příspěvku, končí i Vaše rodičovská dovolená v zaměstnání.

Pokud jste zaměstnaná, tak byste po skončení rodičovské dovolené měla nastoupit do zaměstnání.

Případně byste musela zaměstnavatele žádat o poskytnutí neplaceného volna (do 3 roků dítěte, Vám zaměstnavatel musí „povinně“ poskytnou rodičovskou dovolenou. Nad tento věk je to již na jeho „dobré vůli“).

Pokud jste nezaměstnaná (např. jste měla pracovní poměr na dobu určitou apod.), pak se můžete jít zaevidovat na Úřad práce. Měla byste mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Byť tedy jen nízkou (cca 3400 Kč měsíčně).

S tím souvisí i případná nemocenská, resp., nárok na nemocenské dávky. Pokud jste zaměstnaná, nastoupíte zpět do zaměstnání, a následně pak do pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství), pak máte nárok na nemocenské dávky, jako každý jiný běžný zaměstnanec.

Pokud jste nezaměstnaná, a budete vedena třeba na Úřadu práce, pak sice můžete být v pracovní neschopnosti, ale nárok na nemocenské dávky mít nebude.

A nakonec, i nárok a výše případnou PPM (peněžitá pomoc v mateřství) se odvíjí od toho, jestli jste zaměstnaná nebo ne.

Pokud jste zaměstnaná, pak nárok na PPM mít bude. Její výše se by odvíjela buď z příjmů, které dosáhnete nyní, po skončení RD na první dítě, nebo pokud se druhé dítě narodí do 4 roků věku prvního dítěte, pak by se výše PPM mohla počítat i z příjmů, které jste měla před první rodičovskou dovolenou. Pokud byste navíc pobírala nemocenské dávky, tak ty se pro výpočet výše „mateřské“ nepoužívají vůbec, jen výplata ze zaměstnání.

Pokud jste nezaměstnaná, a budete vedena na úřadu práce, pak na PPM nárok mít nebudete a vznikal by vám nárok a na rodičovský příspěvek po narození druhého dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď