Konec rodičovské dovolené a výpověď pro nadbytečnost

Dobrý den,

Skončila mi 3 letá rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek mám rozložený ještě na jeden další rok, do 4 let věku dítěte. Byla jsem domluvená na návratu do práce, na zkrácený úvazek, ale nyní mi zaměstnavatel sdělil, že pro mne místo není, tudíž dostanu výpověď pro nadbytečnost, nabízejí mi také ukončeni pracovní smlouvy dohodou, s odstupným.

Předpokládám, že bych se měla registrovat na UP, ale nejsem si jistá, jestli už není pozdě, když mi RD skončila už v minulý měsíc (z hlediska placení zdravotního pojištění). Nebo mohu registraci na UP odložit za po vyčerpání rodičovského příspěvku s tím, že za mě bude stát i po tuto dobu hradit pojištění?

Pokud přistoupím místo výpovědi, na dohodu, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Anna S., 04.12.2016 13:15

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 05.12.2016 15:40 napsal/a:
 

Dobrý den,

V době, kdy jste „osobou pečující o dítě“ – tedy v době, kdy máte nárok na výplatu rodičovského příspěvku z důvodu péče o dítě do 4 roků jeho věku, nemůžete být „uchazečem o zaměstnání“. Tedy určitě jste nic nepromeškala. Na Úřadu práce by vám momentálně řekli jen „dobrý den a nahledanou za rok“.

V době, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění hradí stát. Nemůžete být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání, a ani nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Návštěva Úřadu práce by tedy pro vás v tuto chvíli byla jen „ztráta času“. Viz Zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), paragraf 25:

(1) Uchazečem o zaměstnání může být, pokud tento zákon dále nestanoví jinak, pouze fyzická osoba, která má na území České republiky bydliště a která není

p) osobou pečující o dítě nebo osobou, která je vedena v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu, je-li těmto osobám vyplácena odměna pěstouna podle § 47j odst. 1 písm. c) a d) zákona o sociálně-právní ochraně dětí,

Na Úřad práce byste naopak měla zajít ihned, jakmile vám skončí rodičovský příspěvek. K datu ukončení jeho výplaty přestává být plátcem zdravotního pojištění stát. Pak byste tedy určitě měla zajít na Úřad práce. I po skončení rodičovské dovolené, resp. ve vašem případě po ukončení rodičovského příspěvku, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. A to i přes to, že jste v posledních 4 letech nepracovala.

Pro výši podpory v nezaměstnanosti pak bude určující to, zda v předchozích letech (před podáním žádosti), byl rodičovský příspěvek váš jediný příjem. Pokud byte třeba již během rodičovského příspěvku někde pracovala (možnost pracovat a současně dostávat rodičovský příspěvek není nijak omezena, pokud je zajištěna péče o dítě), pak by se výši podpory mohla odvíjet od tohoto příjmu.

V opačném případě by se počítala z průměrné mzdy v ČR a byla jen poměrně velmi nízká (aktuálně by to za první dva měsíce byly necelé 4 tisíc korun) – viz paragraf 51:

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,