Konec rodičovské a začátek mateřské

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu ohledně zaměstnání a prolukou mezi koncem rodičovské a začátkem nové mateřské dovolené.

Jsem zaměstnankyní na rodičovské dovolené s druhým dítětem. Mám smlouvu na dobu neurčitou. U prvního dítěte jsem pobírala mateřský příspěvek a následně rodičovský příspěvek do dvou let dítěte, na který plynule navazovala nová mateřská s druhým dítětem (ve stejné výši jako u prvního dítěte) a následně opět rodičovský příspěvek do tří let věku dítěte. Tříletá rodičovská dovolená (stejně jako rodičovský příspěvek) mi končí 17. 3. 2017.

Čekáme však třetí dítě a termín porodu je stanoven na 20. 7. 2017. Na mateřskou bych tedy měla nastupovat nejdříve 25. 5. 2017.

Pokud bych tuto zhruba 2 měsíční proluku vyřešila se zaměstnavatelem neplaceným volnem, změnila by se nějak výše nového mateřského příspěvku?

Měla bych žádost o neplacené volno formulovat jako neplacené volno z důvodu péče o dítě?

Musím si v takovém případě prodlužovat pobírání rodičovského příspěvku, nebo to není nutné?

V případě, že už nebudu pobírat rodičovský příspěvek, kdo bude platit zdravotní a sociální pojištění?

Jak by to vypadalo v případě pracovní neschopnosti?

Ovlivnilo by to výši mateřské? Výpověď bych neměla dostat, jelikož jsem těhotná. Je to tak?

Předem moc děkuji za odpověď!

Dotaz poslal/a: P., 28.12.2016 05:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 16:04 napsal/a:

Dobrý den,

S neplaceným volnem je to poněkud složitější. Můžete o něj zaměstnavatele požádat, ale ten vám jej nemusí poskytnout. Je to čistě na jeho rozhodnutí, není zde žádný zákonný nárok. Pokud by zaměstnavatel nesouhlasil, musela byste na tyto dva měsíce nastoupit zpět do zaměstnání (pokud by současně u vás nebyla jiná překážka – typu pracovní neschopnost z důvodu nějaký zdravotních komplikací či rizikového těhotenství).

Neplacené volno také není moc výhodné s ohledem na další aspekty. Pokud vám třeba vznikne pracovní neschopnost v době, kdy máte neplacené volno, tak vám nevzniká nárok ani na náhradu mzdy od zaměstnavatele (která se platí v praních 14 dnech) ani na nemocenské dávky.

Co se týká zdravotního pojištění a sociálního pojištění, tam je to trochu složitější, záleží, jestli se jedná o celý měsíc nebo jen o část měsíce. Pokud by šlo o celý měsíc, tak za vás už nemusí odvádět pojištění zaměstnavatel. Na druhou stranu, mohla byste být považována za osobu pečující o dítě do 7 let, kdy za vás případně hradí zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění se pak neplatí vůbec, ale to na ty dva měsíce případně nemusíte vůbec řešit.

Každopádně si ale myslím, že ve výsledku – by pro vás bylo nejvýhodnější, pokud byste na ony zmíněné dva měsíce byla v pracovní neschopnosti. Pak byste nemusela řešit žádnou ze zmíněných otázek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď