Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022
Dobrý den,
zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022.
Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední.
Je možné, aby mě můj gynekolog poslal na nemocenskou, než budu moci nastoupit na mateřskou? Nebo jsou ještě jiné možnosti, kromě té výpovědi v práci?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
Zaměstnavatel vám může „naznačovat co chce“, ale fakticky vás nemůže jakkoliv nutit k tomu, abyste vy dala výpověď.
Pokud vám rodičovská dovolená končí 31. 1. 2022 tím, že dítě dosáhne 3 let, pak byste od následujícího pracovního dne měla nastoupit zpět do zaměstnání. Je několik možností, ale žádná není zcela ideální:
1, Můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno na ty cca 4 týdny = s tím ale ne musí souhlasit zaměstnavatel (dle zákoníku práce nemá povinnost vám v tomto případě poskytnout neplacené volno)
2, Můžete v zaměstnání požádat o čerpání dovolené – za rok 2022 by vám měl vznikat nárok na dovolenou (jako výkon práce se bude považovat mateřská dovolená (28 týdnů) + k tomu ještě část rodičovské dovolené (20 týdnů)), měla byste mít nárok na 48/52 z celkové roční dovolené – o termínu čerpání dovolené ale opět rozhoduje zaměstnavatel, který nemusí souhlasit s jejím čerpáním již únoru 2022 (můžete ji pak případně čerpat ihned po skončení mateřské, tam už není potřeba souhlas zaměstnavatele, stačí vaše oznámení).
3, Můžete zaměstnavateli oznámit, že nemáte hlídání pro dítě, a že tedy nemůžete bezprostředně po skončení rodičovské nastoupit do zaměstnání – pak by to měl zaměstnavatel respektovat, případná výpověď by se dala úspěšně napadnout u soudu – viz rozsudek Nejvyššího soudu, sp. zn. 21 Cdo 4411/2007 ze dne 10. 10. 2008:
Nenastoupí-li zaměstnankyně po skončení další mateřské dovolené do práce jenom proto, že nemá možnost umístit dítě do předškolního zařízení (mateřské školy nebo speciální mateřské školy) a že nemůže zajistit řádnou péči o dítě ani jinak, zejména prostřednictvím jiné osoby, a vyrozuměla-li o tom řádně svého zaměstnavatele, je nepochybné, že nemohla nastoupit po skončení mateřské dovolené do práce z důležitých důvodů a že má proto nárok na poskytnutí pracovního volna. Její jednání proto nemůže být považováno za zaviněné porušení pracovních povinností (porušení pracovní kázně) a nemůže být důvodem k rozvázání pracovního poměru.
V případě, že by to zaměstnavatel nerespektovat, a dal vám výpověď na základě toho, že jste ihned po skončení rodičovské nenastoupila zpět do zaměstnání, pak by to bylo nutné řešit s právníkem u soudu. Odkazovaná citace rozhodnutí nejvyššího soudu, je pro danou situaci určitým precedentem, i tak by to ale znamenalo soud.
4, Můžete nastoupit zpět do zaměstnání a zaměstnavatel vás bude nutit podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru = na to byste neměla přistoupit, ukončení pracovního poměru dohodou je možné jen při souhlasu obou stran, nemůže vás nijak donutit
5, Můžete nastoupit zpět do zaměstnání a zaměstnavatel vám dá výpověď – pak ale běží výpovědní době 2 měsíce + měla byste nárok na odstupné (trojnásobek průměrného výdělku).
Vzhledem k tomu, že by vám další mateřská začala ještě během výpovědí doby, tak by se výpovědní doba přerušila. Po dobu druhé mateřské a rodičovské, by byla výpovědí doba přerušena, a pokračovala by až po skončení druhé rodičovské. Zaměstnání by vám tak fakticky skončilo až za nějaké 3 roky.
6, Můžete se obrátit na svého gynekologa a vysvětlit mu svoji situaci. Lékař by vám sice měl oficiálně vystavovat neschopenku jen na základě nějakého relevantního zdravotního důvodu. V případě těhotných žen, ale bývá často vystavena neschopenka na rizikové těhotenství i z jiných důvodů (byť to lékař pochopitelně musí oficiálně zdůvodnit jinak; těhotenství je ale natolik komplexní stav, že důvod se asi vždy najde).
Během neschopenky, vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Měla byste nárok na náhradu mzdy (prvních 14 dní) a nemocenské dávky (od 15 dne). Neschopenka před druhou mateřskou, nemá žádný negativní vliv na výpočet PPM na druhé dítě. Je to asi „nejlepší“ řešení – nemusíte se dohadovat se zaměstnavatelem, budete dostávat alespoň nemocenskou. Záleží ale na vašem lékaři, jaké bude mít pochopení pro vaši situaci.
Jiné možnosti mě moc nenapadají. To, že se vás zaměstnavatel chce „zbavit“, je z jeho strany poměrně „logické“ – blokujete mu pracovní místo, vzniká vám nárok na dovolenou, kterou vám případně bude muset proplácet atd. Přitom nemá žádnou jednoduchou možnost, jak se vás zbavit.
Záleží na tom, jaké řešení je pro vás nejvhodnější. Zda jít na ty 4 týdny zpět do práce a chvíli to tam „vydržet“, nebo zda se spíše domluvit na neschopence se svým lékařem.
Zařazeno v: Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?, Mateřská hned po rodičovské, Musí mi zaměstnavatel držet místo po rodičovské, Nárok na neplacené volno po skončení rodičovské, Nemocenská na rizikovém těhotenství, Nemocenská po skončení rodičovské, Rizikové těhotenství, Rizikové těhotenství - z čeho se počítá mateřská?, Výpověď po skončení rodičovské, Zaměstnání po skončení rodičovské dovolené
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP
-Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]
Zobrazit odpověďNárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?
-Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]
Zobrazit odpověďNárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr
-Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji
Zobrazit odpověďCo dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?
-Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčka ihned bez doložení o příjmu s nízkým úrokem. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčka 100 000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
3.7.2022
Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění? -
1.7.2022
Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek -
29.6.2022
Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného -
29.6.2022
Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP -
28.6.2022
Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce -
27.6.2022
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné? -
25.6.2022
Nemocenská v době výpovědi – nárok na nemocenské dávky -
21.6.2022
Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr -
20.6.2022
Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok? -
17.6.2022
Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2022
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2022
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2022
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 2022
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2022
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2022
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2022
- Hmotná nouze 2022
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet