Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

Dobrý den,

zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022.

Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední.

Je možné, aby mě můj gynekolog poslal na nemocenskou, než budu moci nastoupit na mateřskou? Nebo jsou ještě jiné možnosti, kromě té výpovědi v práci?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuza M., 4. 1. 2022 20:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.01.2022 13:54 napsal/a:

Dobrý den,

Zaměstnavatel vám může „naznačovat co chce“, ale fakticky vás nemůže jakkoliv nutit k tomu, abyste vy dala výpověď.

Pokud vám rodičovská dovolená končí 31. 1. 2022 tím, že dítě dosáhne 3 let, pak byste od následujícího pracovního dne měla nastoupit zpět do zaměstnání. Je několik možností, ale žádná není zcela ideální:

1, Můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno na ty cca 4 týdny = s tím ale ne musí souhlasit zaměstnavatel (dle zákoníku práce nemá povinnost vám v tomto případě poskytnout neplacené volno)

2, Můžete v zaměstnání požádat o čerpání dovolené – za rok 2022 by vám měl vznikat nárok na dovolenou (jako výkon práce se bude považovat mateřská dovolená (28 týdnů) + k tomu ještě část rodičovské dovolené (20 týdnů)), měla byste mít nárok na 48/52 z celkové roční dovolené – o termínu čerpání dovolené ale opět rozhoduje zaměstnavatel, který nemusí souhlasit s jejím čerpáním  již únoru 2022 (můžete ji pak případně čerpat ihned po skončení mateřské, tam už není potřeba souhlas zaměstnavatele, stačí vaše oznámení).

3, Můžete zaměstnavateli oznámit, že nemáte hlídání pro dítě, a že tedy nemůžete bezprostředně po skončení rodičovské nastoupit do zaměstnání – pak by to měl zaměstnavatel respektovat, případná výpověď by se dala úspěšně napadnout u soudu – viz rozsudek Nejvyššího soudu, sp. zn. 21 Cdo 4411/2007 ze dne 10. 10. 2008:

Nenastoupí-li zaměstnankyně po skončení další mateřské dovolené do práce jenom proto, že nemá možnost umístit dítě do předškolního zařízení (mateřské školy nebo speciální mateřské školy) a že nemůže zajistit řádnou péči o dítě ani jinak, zejména prostřednictvím jiné osoby, a vyrozuměla-li o tom řádně svého zaměstnavatele, je nepochybné, že nemohla nastoupit po skončení mateřské dovolené do práce z důležitých důvodů a že má proto nárok na poskytnutí pracovního volna. Její jednání proto nemůže být považováno za zaviněné porušení pracovních povinností (porušení pracovní kázně) a nemůže být důvodem k rozvázání pracovního poměru.

V případě, že by to zaměstnavatel nerespektovat, a dal vám výpověď na základě toho, že jste ihned po skončení rodičovské nenastoupila zpět do zaměstnání, pak by to bylo nutné řešit s právníkem u soudu. Odkazovaná citace rozhodnutí nejvyššího soudu, je pro danou situaci určitým precedentem, i tak by to ale znamenalo soud.

4, Můžete nastoupit zpět do zaměstnání a zaměstnavatel vás bude nutit podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru = na to byste neměla přistoupit, ukončení pracovního poměru dohodou je možné jen při souhlasu obou stran, nemůže vás nijak donutit

5, Můžete nastoupit zpět do zaměstnání a zaměstnavatel vám dá výpověď – pak ale běží výpovědní době 2 měsíce + měla byste nárok na odstupné (trojnásobek průměrného výdělku).

Vzhledem k tomu, že by vám další mateřská začala ještě během výpovědí doby, tak by se výpovědní doba přerušila. Po dobu druhé mateřské a rodičovské, by byla výpovědí doba přerušena, a pokračovala by až po skončení druhé rodičovské. Zaměstnání by vám tak fakticky skončilo až za nějaké 3 roky.

6, Můžete se obrátit na svého gynekologa a vysvětlit mu svoji situaci. Lékař by vám sice měl oficiálně vystavovat neschopenku jen na základě nějakého relevantního zdravotního důvodu. V případě těhotných žen, ale bývá často vystavena neschopenka na rizikové těhotenství i z jiných důvodů (byť to lékař pochopitelně musí oficiálně zdůvodnit jinak; těhotenství je ale natolik komplexní stav, že důvod se asi vždy najde).

Během neschopenky, vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Měla byste nárok na náhradu mzdy (prvních 14 dní) a nemocenské dávky (od 15 dne). Neschopenka před druhou mateřskou, nemá žádný negativní vliv na výpočet PPM na druhé dítě. Je to asi „nejlepší“ řešení – nemusíte se dohadovat se zaměstnavatelem, budete dostávat alespoň nemocenskou. Záleží ale na vašem lékaři, jaké bude mít pochopení pro vaši situaci.

Jiné možnosti mě moc nenapadají. To, že se vás zaměstnavatel chce „zbavit“, je z jeho strany poměrně „logické“ – blokujete mu pracovní místo, vzniká vám nárok na dovolenou, kterou vám případně bude muset proplácet atd. Přitom nemá žádnou jednoduchou možnost, jak se vás zbavit.

Záleží na tom, jaké řešení je pro vás nejvhodnější. Zda jít na ty 4 týdny zpět do práce a chvíli to tam „vydržet“, nebo zda se spíše domluvit na neschopence se svým lékařem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď