Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

Dobrý den,

zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022.

Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední.

Je možné, aby mě můj gynekolog poslal na nemocenskou, než budu moci nastoupit na mateřskou? Nebo jsou ještě jiné možnosti, kromě té výpovědi v práci?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuza M., 4. 1. 2022 20:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.01.2022 13:54 napsal/a:

Dobrý den,

Zaměstnavatel vám může „naznačovat co chce“, ale fakticky vás nemůže jakkoliv nutit k tomu, abyste vy dala výpověď.

Pokud vám rodičovská dovolená končí 31. 1. 2022 tím, že dítě dosáhne 3 let, pak byste od následujícího pracovního dne měla nastoupit zpět do zaměstnání. Je několik možností, ale žádná není zcela ideální:

1, Můžete v zaměstnání požádat o neplacené volno na ty cca 4 týdny = s tím ale ne musí souhlasit zaměstnavatel (dle zákoníku práce nemá povinnost vám v tomto případě poskytnout neplacené volno)

2, Můžete v zaměstnání požádat o čerpání dovolené – za rok 2022 by vám měl vznikat nárok na dovolenou (jako výkon práce se bude považovat mateřská dovolená (28 týdnů) + k tomu ještě část rodičovské dovolené (20 týdnů)), měla byste mít nárok na 48/52 z celkové roční dovolené – o termínu čerpání dovolené ale opět rozhoduje zaměstnavatel, který nemusí souhlasit s jejím čerpáním  již únoru 2022 (můžete ji pak případně čerpat ihned po skončení mateřské, tam už není potřeba souhlas zaměstnavatele, stačí vaše oznámení).

3, Můžete zaměstnavateli oznámit, že nemáte hlídání pro dítě, a že tedy nemůžete bezprostředně po skončení rodičovské nastoupit do zaměstnání – pak by to měl zaměstnavatel respektovat, případná výpověď by se dala úspěšně napadnout u soudu – viz rozsudek Nejvyššího soudu, sp. zn. 21 Cdo 4411/2007 ze dne 10. 10. 2008:

Nenastoupí-li zaměstnankyně po skončení další mateřské dovolené do práce jenom proto, že nemá možnost umístit dítě do předškolního zařízení (mateřské školy nebo speciální mateřské školy) a že nemůže zajistit řádnou péči o dítě ani jinak, zejména prostřednictvím jiné osoby, a vyrozuměla-li o tom řádně svého zaměstnavatele, je nepochybné, že nemohla nastoupit po skončení mateřské dovolené do práce z důležitých důvodů a že má proto nárok na poskytnutí pracovního volna. Její jednání proto nemůže být považováno za zaviněné porušení pracovních povinností (porušení pracovní kázně) a nemůže být důvodem k rozvázání pracovního poměru.

V případě, že by to zaměstnavatel nerespektovat, a dal vám výpověď na základě toho, že jste ihned po skončení rodičovské nenastoupila zpět do zaměstnání, pak by to bylo nutné řešit s právníkem u soudu. Odkazovaná citace rozhodnutí nejvyššího soudu, je pro danou situaci určitým precedentem, i tak by to ale znamenalo soud.

4, Můžete nastoupit zpět do zaměstnání a zaměstnavatel vás bude nutit podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru = na to byste neměla přistoupit, ukončení pracovního poměru dohodou je možné jen při souhlasu obou stran, nemůže vás nijak donutit

5, Můžete nastoupit zpět do zaměstnání a zaměstnavatel vám dá výpověď – pak ale běží výpovědní době 2 měsíce + měla byste nárok na odstupné (trojnásobek průměrného výdělku).

Vzhledem k tomu, že by vám další mateřská začala ještě během výpovědí doby, tak by se výpovědní doba přerušila. Po dobu druhé mateřské a rodičovské, by byla výpovědí doba přerušena, a pokračovala by až po skončení druhé rodičovské. Zaměstnání by vám tak fakticky skončilo až za nějaké 3 roky.

6, Můžete se obrátit na svého gynekologa a vysvětlit mu svoji situaci. Lékař by vám sice měl oficiálně vystavovat neschopenku jen na základě nějakého relevantního zdravotního důvodu. V případě těhotných žen, ale bývá často vystavena neschopenka na rizikové těhotenství i z jiných důvodů (byť to lékař pochopitelně musí oficiálně zdůvodnit jinak; těhotenství je ale natolik komplexní stav, že důvod se asi vždy najde).

Během neschopenky, vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Měla byste nárok na náhradu mzdy (prvních 14 dní) a nemocenské dávky (od 15 dne). Neschopenka před druhou mateřskou, nemá žádný negativní vliv na výpočet PPM na druhé dítě. Je to asi „nejlepší“ řešení – nemusíte se dohadovat se zaměstnavatelem, budete dostávat alespoň nemocenskou. Záleží ale na vašem lékaři, jaké bude mít pochopení pro vaši situaci.

Jiné možnosti mě moc nenapadají. To, že se vás zaměstnavatel chce „zbavit“, je z jeho strany poměrně „logické“ – blokujete mu pracovní místo, vzniká vám nárok na dovolenou, kterou vám případně bude muset proplácet atd. Přitom nemá žádnou jednoduchou možnost, jak se vás zbavit.

Záleží na tom, jaké řešení je pro vás nejvhodnější. Zda jít na ty 4 týdny zpět do práce a chvíli to tam „vydržet“, nebo zda se spíše domluvit na neschopence se svým lékařem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď