Konec rodičovské – přechod na mateřskou s druhým dítětem

Dobry den, prosím Vás o pomoc.

20. 08. 2014 se mi narodil syn – rodičovská 3 roky.

Obdržela jsem info o ukončení rodičovského příspěvku k 31. 07. 2017.

9. 10. 2017 mám termín porodu (8 týdnů před nástupem na novou mateřskou) – 14. 8. 2017?

Rozdíl 2 týdny mezi rodičovskou a novou mateřskou. Mám nastoupit do zaměstnání? Platba sociálního a zdravotního pojištěni? Mám zažádat o prodloužení?

Mam obavy o ukončení pracovního poměru.

Velmi Vám děkuji!

Dotaz poslal/a: Monika K., 17.03.2017 09:17
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.07.2017 11:09 napsal/a:

Dobrý den,

V dotazu píšete, že vám z Úřadu práce poslali vyrozumění o ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Pro vás je ale podstatné, kdy vám bude končit rodičovská dovolená. To jsou dvě rozdílné věci.

Rodičovský příspěvek vám vyplácí Úřad práce. Nárok na RP (a jeho vyplácení) končí ve chvíli, kdy je vyčerpána částka 220 000 Kč (nebo pokud by mělo dítě 4 roky, nebo pokud by se vám narodilo druhé dítě, to se vás ale netýká).

Rodičovská dovolená – tu můžete mít do 3 roků věku dítěte. Záleží tedy, jak jste nahlásila délku rodičovské dovolené v zaměstnání. Pokud jste zaměstnavateli nahlásila čerpání rodičovské dovolené do 3 roků dítěte, pak ji můžete čerpat až do 20. 8. 2017. Tím pádem ještě před ukončením rodičovské dovolené zahájíte mateřskou dovolenou.

Rodičovská dovolená a její délka je upravena zákoníkem práce – viz paragraf 197, Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:

§ 196 Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Mateřská dovolená je upravena stejným zákonem, v paragrafu 195:

§ 195 Mateřská dovolená

(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.

(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.

Osobně mám tedy za to, že máte v zaměstnání nahlášenou rodičovskou dovolenou do 3 roků a tím není potřeba, abyste něco „řešila“. Zaměstnavateli oznámíte pouze ukončení rodičovské dovolené ke 14. 8. 2017 a současné zahájení mateřské dovolené na druhé dítě.

Délka doby, po kterou je vyplácen rodičovský příspěvek, se nemusí shodovat s tím, jak dlouhou máte rodičovskou dovolenou. Jedná se o dvě zcela různé a vzájemně nesouvisející věci.

Co se týká zdravotního pojištění – v době, kdy jste doma a pečujete o dítě do 4 roků, za vás zdravotní pojištění platí stát. Sociální pojištění za vás sice nikdo neplatí (po celou dobu rodičovské dovolené), ale tato doba se vám započítává do nároku na důchodu. A opět až do 4 roků věku dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď