Konec rodičovské – přechod na mateřskou s druhým dítětem

Dobry den, prosím Vás o pomoc.

20. 08. 2014 se mi narodil syn – rodičovská 3 roky.

Obdržela jsem info o ukončení rodičovského příspěvku k 31. 07. 2017.

9. 10. 2017 mám termín porodu (8 týdnů před nástupem na novou mateřskou) – 14. 8. 2017?

Rozdíl 2 týdny mezi rodičovskou a novou mateřskou. Mám nastoupit do zaměstnání? Platba sociálního a zdravotního pojištěni? Mám zažádat o prodloužení?

Mam obavy o ukončení pracovního poměru.

Velmi Vám děkuji!

Dotaz poslal/a: Monika K., 17.03.2017 09:17
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.07.2017 11:09 napsal/a:

Dobrý den,

V dotazu píšete, že vám z Úřadu práce poslali vyrozumění o ukončení výplaty rodičovského příspěvku. Pro vás je ale podstatné, kdy vám bude končit rodičovská dovolená. To jsou dvě rozdílné věci.

Rodičovský příspěvek vám vyplácí Úřad práce. Nárok na RP (a jeho vyplácení) končí ve chvíli, kdy je vyčerpána částka 220 000 Kč (nebo pokud by mělo dítě 4 roky, nebo pokud by se vám narodilo druhé dítě, to se vás ale netýká).

Rodičovská dovolená – tu můžete mít do 3 roků věku dítěte. Záleží tedy, jak jste nahlásila délku rodičovské dovolené v zaměstnání. Pokud jste zaměstnavateli nahlásila čerpání rodičovské dovolené do 3 roků dítěte, pak ji můžete čerpat až do 20. 8. 2017. Tím pádem ještě před ukončením rodičovské dovolené zahájíte mateřskou dovolenou.

Rodičovská dovolená a její délka je upravena zákoníkem práce – viz paragraf 197, Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:

§ 196 Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Mateřská dovolená je upravena stejným zákonem, v paragrafu 195:

§ 195 Mateřská dovolená

(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.

(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.

Osobně mám tedy za to, že máte v zaměstnání nahlášenou rodičovskou dovolenou do 3 roků a tím není potřeba, abyste něco „řešila“. Zaměstnavateli oznámíte pouze ukončení rodičovské dovolené ke 14. 8. 2017 a současné zahájení mateřské dovolené na druhé dítě.

Délka doby, po kterou je vyplácen rodičovský příspěvek, se nemusí shodovat s tím, jak dlouhou máte rodičovskou dovolenou. Jedná se o dvě zcela různé a vzájemně nesouvisející věci.

Co se týká zdravotního pojištění – v době, kdy jste doma a pečujete o dítě do 4 roků, za vás zdravotní pojištění platí stát. Sociální pojištění za vás sice nikdo neplatí (po celou dobu rodičovské dovolené), ale tato doba se vám započítává do nároku na důchodu. A opět až do 4 roků věku dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď