Konec rodičovského příspěvku (RP) a nástup na dočasnou pracovní neschopnost (DPN)

Dobrý den, mám dceru, která 21. 11. 2016 bude mít 3 roky. Rodičovskou dovolenou mám na 3 roky, tudíž do 21. 11. 2016, jsme zaměstnaná na dobu neurčitou (v práci nahlášenou RD do 21. 11. 2016).

Dnes mi přišel dopis z UP o odejmutí rodičovského příspěvku z důvodu dočerpaní celkové částky a zánik ke dni 31. 10. 2016. Jsme znovu těhotná a budu nastupovat na DPN, ale bylo mi řečeno, že DPN si mám nechat vystavit až 22. 11. 2016.

Chci se zeptat, jak jsme kryta na zdravotním v období 1.11. – 21. 11. 2016, jestli mi zdravotní pojištěni po tuto domu platí stát nebo co mám dělat?

Dekuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavla , 15.11.2016 10:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.11.2016 02:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám byla ukončena výplata rodičovského příspěvku z důvodu vyčerpání celkové částky, ale vaše rodičovská dovolená i nadále trvá, pak se pro vás v podstatě nic nemění. I nadále budete doma s dítětem až do konce řádné rodičovské dovolené. A po jejím skončení pak můžete nastoupit na dočasnou pracovní neschopnost, jak sama píšete.

Co se týká zdravotního pojištění, v době kdy jste na rodičovské dovolené, ale již nedostáváte rodičovský příspěvek, tak se také nic nemění. Zákon o zdravotní pojištění jasně definuje, že plátcem zdravotní pojištění je stát. A to jak za osoby, které jsou na rodičovské dovolené, tak i za osoby, které pobírají rodičovský příspěvek. A nijak nevyžaduje, aby tyto dvě skutečnosti probíhaly současně. Viz konkrétně zákon o zdravotním pojištění, paragraf 7:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:   

a) nezaopatřené děti; nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře;

b) poživatele důchodů z důchodového pojištění, kterým byl přiznán důchod před 1. lednem 1993 podle předpisů České a Slovenské Federativní Republiky a po 31. prosinci 1992 podle předpisů České republiky. Za poživatele důchodu se pro účely tohoto zákona považuje osoba podle předchozí věty i v měsících, kdy jí podle předpisů o důchodovém pojištění výplata důchodu nenáleží;

c) příjemce rodičovského příspěvku;

d) ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění

Ukončením výplaty RP se tedy pro vás nic nemění (když pominu to, že nyní již nebudete od státu dostávat žádné peníze).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

-

Dobrý den, je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022. Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské ve zkušební době – kolik dostanu za jeden měsíc?

-

Dobrý den, v srpnu 2021 jsem po 4 letech na dohodu ukončila zaměstnání (můj hrubý příjem byl 32 000 Kč). Pak jsem byla od 1.9 – 12.10 registrovaná na UP, 13.10 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Zaměstnavatel se však po 6 dnech rozhodl, že novou pozici otevírat nebude a ukončil můj poměr ve zkušební době. Zde […]

Zobrazit odpověď