Kontrola u lékaře mimo povolenou dobu vycházek

Dobrý den,

ráda bych se zeptala. Mám nohu v sádře a na kontrolu mám jít na chirurgii v pondělí 26. 6. v dopoledních hodinách a následně tentýž den ve 12:45 hodin ke svému praktickému lékaři.

Tudíž vzniká problém, když budu u jednoho lékaře dopoledne a u druhého odpoledne a přijde kontrola a já nebudu doma. Budu mít nějaký problém a jak jej řešit?

Děkuji za odpověď,

s pozdravem a přáním pěkného dne

Dotaz poslal/a: Blanka V., 19.06.2017 11:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.06.2017 16:49 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokládám, že během pracovní neschopnosti máte nějaké povolené vycházky. Ty může ošetřující lékař stanovit maximálně na dobu 6 hodin v průběhu dne, v době od 7:00 do 19:00. Nepíšete, jak máte povoleny vycházky, ale v případě, že vám zmíněné návštěv u lékaře kolidují s tím, jak je máte povoleny, tak se neděje nic hrozného.

Platí zde, že pokud vás kontrola během pracovní neschopnosti nezastihne doma, pak by vám měla nechat příslušné vyrozumění ve schránce (lístek o tom, že vás nezastihli). Vy pak máte povinnost do druhého dně sdělit důvody vaší nepřítomnosti – viz paragraf 64, zákon 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění:

§ 64

(1) Pojištěnec, který je dočasně práce neschopný, je povinen

….

f) oznámit příslušnému orgánu nemocenského pojištění, popřípadě zaměstnavateli, pokud kontrolu provedl zaměstnavatel, důvody své nepřítomnosti v místě pobytu v době kontroly dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, a to nejpozději v pracovní den následující po dni této kontroly, popřípadě po dni, kdy se o ní dozvěděl,

Důvodů, proč jste nebyla doma v době kontroly, které lze považovat za oprávněné, může být celá řada. To, že jste byla u svého lékaře je myslím zcela v pořádku, a rozhodně by to nemohlo být považováno za nějaké porušení podmínek neschopenky.

Pokud by tedy u vás byla kontrola v době, kdy budete o jednoho nebo druhého lékaře, pak by vám následně mělo stačit doložit tuto skutečnost. Nevím, která ze zmíněných dvou návštěv je mimo váš povolený termín vycházek. U ní si pak pro jistotu můžete nechat od lékaře vystavit potvrzení, že jste jej navštívila, nebo to případně doložit i jinak.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď