Má právo zaměstnavatel strhávat exekuci s platem 12000 hrubého?

Dobrý den,

jsem na hmotné nouzi, pobírám příspěvek, na bydlení přídavky, a manžel si našel zaměstnání s výplatou 12000hrubeho. K tomu máme dva syny a třetí dítko na cestě.

Má otázka zní: Kolik mu musí zaměstnavatel nechat výplaty a jakou částku může z minimální mzdy strhnout.

Když má manžel vyživovací povinnost vůči mě a dětem.

Děkuji za odpověď jsme bezradní

Dotaz poslal/a: Lenka V., 17.12.2016 15:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.12.2016 13:44 napsal/a:

Dobrý den,

V případě exekuce na výplatu mimo jiné záleží na tom, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku. U přednostních pohledávek (kam patří třeba dluh na výživném, dluh na daních, sociálním nebo zdravotním pojištění, náhrada škody způsobená trestným činem apod.) může být při exekuci zabavena vyšší částka než u nepřednostní pohledávky (nezaplacené pokuty, účty z telefonu, elektřinu, kabelovou televizi, splátky půjčky apod.).

Pro výpočet exekuce na mzdu se vychází z toho, jaká je nezabavitelná částka. Ta je v roce 2016 ve výši 6178,67 Kč. Tato základní nezabavitelná částka se dále navyšuje o 1544,67 Kč za každé vyživované dítě nebo i za manželku.

V tomto konkrétním případě by tedy nezabavitelná částka byla celkem 10 812,68 Kč. Zbytek z čisté mzdy (exekuce z platu se provádí až poté, co jsou provedeny základní srážky jako sociální, zdravotní daně apod.), by se pak rozdělil na třetiny. Pokud by váš manžel měl jako čistou mzdu zmiňovaných 12 tisíc korun, pak by tento zbytek byl cca 1200 Kč.

Pokud by se jednalo přednostní pohledávku, pak 2/3 mohou být zabaveny na exekuce – tedy v tomto případě by to bylo 790 Kč. Celkem by mu z čisté mzdy 12 000 Kč zůstalo 11210 Kč. Pokud by se jednalo o nepřednostní pohledávku, pak by byla zabavena jenom jedna třetina ze zbytku, tedy 395 Kč, a zůstalo by mu 11 605 Kč.

To je ale jen teoretický výpočet výše exekuce – v dotazu píšete jen hrubou mzdu manžela, záleží tedy na tom, v jaké výši má tu čistou mzdu. Podle toho pak může být částka zabavená při exekuci vyšší nebo nižší.

Jiné to pak také bude při narození dalšího dítěte – tím by se základní nezabavitelná částka navýšila o dalších 1544,67 Kč.

Také si dovolím poznámku, že 12 tisíc korun hrubého není minimální mzda. Ta je aktuálně ve výši 9900 Kč měsíčně. V roce 2017 by to pak mělo být 11 000 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce na plat:

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď