Mám nárok na nějaké sociální dávky, i když žiji s rodiči?

Dobrý den,

chci se zeptat, zdali mám nárok na nějaké příspěvky nebo doplatky. Na začátku měsíce jsem nastoupila do práce, ve které si vydělám necelých 6 tisíc čistého. Je to na HPP.

Je mi 23 let a bydlím s rodiči. A vím, že pokud s nimi bydlím tak sociálka mi toho moc nedá. Proto se ptám jestli je tu něco na co bych měla nárok.

Děkuji. Přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Kristýna M., 03.12.2016 07:54
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.12.2016 17:46 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vás zklamu, ale nenapadá mě žádná sociální dávka, na kterou byste mohla mít nárok.

U velké většiny sociálních dávek jsou vždy posuzovány příjmy všech osob „ve společné domácnosti“. Tedy například pokud se jedná o dávky hmotné nouze (nebo i jiné), na které byste hypoteticky mohla mít nárok, pokud jsou vaše příjmy nízké nebo dokonce žádné, nerozhoduje pouze výše vašeho příjmu, ale posuzuje se příjem všech osob ve společné domácnosti.

Zde zákon vychází z předpokladu, že osoby, které sdílí společnou domácnost, se také společně podílí na nákladech na živobytí. To znamená, že pokud žijete společně se svými rodiči, pak pro účely dávek pomoci ve hmotné nouzi byste byla posuzován společně s nimi.

Pokud by i oni měli nízké příjmy nebo dokonce žádné, pak ano, mohl by vám vznikat nárok na tuto dávku. Pokud ale oni nějaké příjmy mají, pak se započítává i jejich příjem a bude záležet na jeho výši.

Podobné je to pak třeba s příspěvkem na bydlení. U něj se neposuzují osoby ve spolčené domácnosti, ale osoby, které v daném bytě/domě mají trvalý pobyt. Takže opět, pokud žijete v jednom bytě/domě společně se svými rodiči, a oni zde mají trvalý pobyt, tak pro účely nároku na příspěvek na bydlení budete pouzováni společně.

O příspěvek na bydlení navíc můžete žádat, pokud se jedná o byt/dům ve vašem osobním vlastnictví, nebo pokud je to „váš“ družstevní byt nebo pokud máte v daném bytě/domě uzavřenu nájemní smlouvu. Takže ve vašem případě by zřejmě o dávku museli žádat nejspíše vaši rodiče.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď