Mám nárok jako studentka, která nebydlí u rodičů na nějaké příspěvky?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaké příspěvky. Jsem studentka střední školy, je mi 18let a nebydlím s rodiči.

Bydlím s přítelem, bohužel přítel nemá dostatek financí, aby platil nájem a ještě mě v podstatě živil. Rodiče mi nic nepřispívají.

Chodím na brigádu, ale měsíčně si vydělám maximálně 1000 Kč. Být je psaný na mě a mám zde i trvalé bydliště. Mám nárok na nějaké příspěvky?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Adéla , 07.12.2016 16:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.12.2016 15:22 napsal/a:

Dobrý den,

Jako studentka, jste i nadále považována za sice zletilé, ale stále nezaopatřené dítě. V takovém případě byste i nadále měla mít nárok na přídavky na dítě. Což by ve vašem případě bylo 700 Kč měsíčně.

Podstatnější pro vás ale asi může být příspěvek na bydlení. Píšete, že byt je psaný na vás a máte v něm vedený trvalý pobyt. V takovém případě si můžete na místním Úřadu práce požádat o příspěvek na bydlení.

Nepíšete zcela jasně, jestli se jedná o byt v osobním vlastnictví nebo jej užíváte na základě nájemní smlouvy (resp. nevím jak přesně myslíte že byt „je psaný na vás“). Každopádně ale o příspěvek na bydlení je ale možné žádat v obou případech.

Žádost se podává na Úřadu práce dle místa vašeho trvalého bydliště. Pokud byste žádost podávala ještě nyní (v prosinci), pak se dokládají příjmy a náklady na bydlení za období červenec až září. Pokud by to bylo až v lednu 2017, pak se dokládají příjmy a náklady na bydlení za říjen – prosinec 2016.

Náklady na bydlení se dokládají ty skutečně zaplacené. Tedy zaplacené složenky, faktury, případně výpisem z účtu, dokládáte zaplacené nájemné, elektřinu vodu a případně další služby a energie. Obdobně pak dokládáte příjmy – buď potvrzením od zaměstnavatele, nebo čestným prohlášením.

V případě vašeho přítele – pokud by měl i on v bytě trvalý pobyt, pak by se dokládaly i jeho příjmy. Pokud v bytě nemá trvalý pobyt, pak se v žádosti o příspěvek na bydlení neuvádí vůbec. Pro příspěvek na bydlení jsou posuzovány pouze osoby, které v daném bytě mají trvalé bydliště.

Obě dávky – příspěvek na bydlení i přídavky na dítě se vyřizují na úřadu práce. Obraťte se tedy tam, kde vám určitě řeknou, co vše je nutné doložit, abyste na dávky měla nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď