Mám nárok na nějaké sociální dávky?

Dobrý den,

začínám pracovat v jesličkách za 80 Kč/hod. Můj měsíční příjem bude asi 10500 Kč.

Nájem činí 7500 Kč a energie 1700 Kč.

Zahajuji ještě od září doplňkové studium na VŠ. Zde činí poplatek za semestr 9000 Kč.

Mám nárok na nějaké přídavky? Bydlím v Českých Budějovicích.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Anna L., 27.04.2017 18:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.04.2017 14:15 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k udávanému příjmu (10500 Kč) určitě nespadáte do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“. Ze sociálních dávek, které by tedy ve vašem případě mohli připadat v úvahu, mě tedy napadá pouze příspěvek na bydlení.

Na příspěvek na bydlení můžete mít nárok při splnění požadovaných podmínek. Tedy ve vašem případě, pokud se jedná o bydlení na základě nájemní smlouvy, je ještě požadováno, abyste měla v daném bytě vedené trvalé bydliště. Pokud jej v tomto bytě zatím nemáte, tak si nejprve musíte vyřídit změnu trvalého bydliště.

Pro změnu trvalého bydliště stačí zajít na příslušné oddělení městského úřadu (oddělení evidence obyvatel, zpravidla je to stejné místo jako to, kde se vydávají občanské průkazy, to si ale určitě najdete na webových stránkách příslušného úřadu). K vyřízení změny trvalého bydliště pak nepotřebujete souhlas majitele bytu, postačuje to, že máte platnou nájemní smlouvu.

Výše příspěvku na bydlení se pak odvíjí mimo jiné i od počtu osob, které v daném bytě mají trvalé bydliště. Nezáleží tedy ani tak na tom, kolik osob v bytě skutečně bydlí, jako spíše na tom kolik osob tam má trvalé bydliště. V případě, že je jich více, pak se dokládají příjmy všech těchto osob.

Pokud v bytě bydlíte pouze vy, pak zajdete na Úřad práce a podáte si žádost o příspěvek na bydlení. Kromě nájemní smlouvy a osobních dokladů pak ještě dokládáte potvrzení o výši čtvrtletního příjmu – dokládá se vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A také budete dokládat náklady na bydlení za toto předchozí kalendářní čtvrtletí. Dokládají se skutečně zaplacené náklady – složenky, výpis z účtu apod.

Pokud v bytě bydlíte sama, tak na základě vámi udávaného příjmu a nákladů na bydlení mám za to, že byste na příspěvek na bydlení měla mít nárok A to ve výši cca 3000 Kč měsíčně.

Co se týká nějakých jiných sociálních dávek, tak mě již žádná další, na kterou byste mohla mít nárok, nenapadá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď