Mám nárok na kompenzační bonus v období 3. 12. -17. 12. 2020?

Dobrý den, pracuji jako vedoucí ve fitness centru a dále jako hlavní koordinátor v tanečním studiu. Měla jsem nárok na kompenzační bonus za 1. období od 9. 10. 2020 a za celé 2. období.

Dále nám vláda umožnila otevřít 3.12, ale fitness centrum mělo omezený počet lidí na m2 a cvičilo se v rouškách, takže provoz byl po celou dobu omezen a kapacita naplněna maximálně z 20%, čemuž jsme přizpůsobili i otevírací dobu.

V tanečním studiu jsme neotevřeli vůbec z důvodu toho, že pořádáme dětské kurzy a v kurzech máme více jak 9 děti a odmítli jsme otevřít i kvůli povinnosti mít po celou dobu tréninku roušky.

Nyní jsme zase od 18.12 uzavřeni z vládního nařízení. Mám nárok na kompenzační bonus v mezidobí od 3.12. – 17. 12. 2020?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana B., 20.12.2020 21:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.12.2020 14:53 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na kompenzační bonus vám vzniká v případě, že se na vaše podnikání přímo vztahuje nějaký zákaz nebo omezení, v souvislosti s epidemií koronaviru COVID.

Viz paragraf 1 a 6, zákon 461/2020 Sb., Zákon o kompenzačním bonusu:

§ 1 Předmět úpravy

Tento zákon upravuje daňový bonus na kompenzaci některých hospodářských následků bezprostředně souvisejících s omezením nebo zákazem podnikatelské činnosti v důsledku opatření přijatých orgány státní správy k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem označovaným jako SARS CoV-2 (dále jen „kompenzační bonus“).

§ 6 Předmět kompenzačního bonusu

(1) Předmětem kompenzačního bonusu je výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost bezprostředně zakázána nebo omezena opatřením podle § 1.

Nárok tedy můžete mít v ty kalendářní dny, kdy máte přímo nařízeno mít uzavřenou provozovnu, nebo kdy pro tuto provozovnu platí nějaká omezení.

Takže v situaci, kdy je například omezen počet zákazníků na plochu provozovny, máte nárok na kompenzační bonus stejně, jako v situaci, kdy máte nařízeno, abyste měli uvařeno úplně.

Na druhou stranu, pokud je provozovna uzavřena z vašeho rozhodnutí, protože by děti musely nosit roušky, tak to už dle mého názoru, není dostatečným důvodem pro nárok na kompenzační bonus. Povinnost nosit roušky je obecně platná pro všechny a nedá se považovat za přímé omezení vašeho podnikání.

Mám tedy za to, že u fitness centra na kompenzační bonus určitě máte. Tam je omezení podnikání jasné – je omezen počet zákazníků.

U tanečního studia se domnívám, že nárok nevznikne, protože uzavření nebylo dáno přímým nařízením.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď